Reklama
WIG80 164,65+0,21%
WIG202 352,97+0,09%
EUR / PLN4,32-0,09%
USD / PLN3,98+0,17%
CHF / PLN4,48+0,04%
GBP / PLN5,05-0,14%
EUR / USD1,08-0,25%
DAX17 950,57+0,10%
FT-SE7 722,65+0,00%
CAC 408 143,75-0,05%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,68-0,26%
ROPA WTI82,53-0,34%
ZŁOTO2 149,94-0,53%
SREBRO24,85-0,72%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryptowaluty banków centralnych przyniosą socjalizm, a nie rewolucję, wg prezesa Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Darek Dziduch | 17:51 25 marzec 2019

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Agustin Carstens, dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych, przedstawił stanowisko zarządzanej przez siebie instytucji w sprawie cyfrowych walut opartych na blockchain emitowanych przez banki centralne. Nie po raz pierwszy ostrzegł on przed ich wprowadzaniem, przedstawiając daleko idące negatywne konsekwencje takiego kroku.

 

Agustin Carstens wygłosił wykład podczas piątkowego wystąpienia w siedzibie Banku Centralnego Irlandii. Poruszył on temat cyfrowych walut emitowanych przez banki centralne (ang. Central Bank Digital Currencies), wypowiadając się jednoznacznie negatywnie o planach ich wprowadzenia. Wg przedstawiciela Banku Rozrachunków Międzynarodowych, emisja cyfrowych walut przez banki centralne nie tylko nie przyniesie żadnej nowej wartości, ale także może przyczynić się do zachwiania stabilnością rynku finansowego i doprowadzić do fundamentalnych zmian systemu fiskalnego.

Obecny system finansowy składa się z dwóch podstawowych segmentów - systemu bankowego skierowanego do konsumentów oraz teoretycznie niezależnego od rządu emitenta, którym jest bank centralny. Wg Carstensa, wprowadzenie przez banki centralne cyfrowych walut doprowadzi do przejęcia sektora usług depozytowych i kredytowych właśnie przez banki centralne (od banków komercyjnych). Taka sytuacja doprowadzi do rozmycia dwusegmentowego modelu funkcjonowania systemu finansowego, co będzie istotnym zagrożeniem dla jego stabilności.

Reklama

 

Dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych porównał te sytuację do gospodarek socjalistycznych, w których system bankowy był w całości państwowy i jednosegmentowy - bank centralny odpowiadał w nim za wszystko, zaś banki komercyjne były zmarginalizowane lub nawet nie miały prawa do funkcjonowania.

Jako istotny czynnik ryzyka przytoczył on potencjalną sytuację, która może wystąpić w czasach większych napięć fiskalnych. Polega ona na powstaniu różnicy wartości konkretnej waluty pomiędzy fiducjarną a cyfrową - np. w czasach kryzysu 1 euro w banku komercyjnym może być warte mniej niż emitowane w postaci cyfrowej przez bank centralny, co byłoby destruktywne dla stabilności systemu bankowego.

Oprócz tego, istnienie cyfrowych walut banku centralnego w znaczny sposób wpłynęłoby na zmniejszenie popytu na tradycyjne waluty fiducjarne.   

 

Czytaj także: Bitcoin (BTC) musi zrezygnować z Proof of Work, wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Wg najnowszego raportu opublikowanego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych, aktualne problemy bitcoina (BTC), utrudniające jego powszechną adopcję, są możliwe do rozwiązania tylko i wyłącznie poprzez rezygnację z algorytmu konsensusu Proof of Work i tym samym jego energochłonnego kopania.   P.. Czytaj
Bitcoin (BTC) musi zrezygnować z Proof of Work, wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych
Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej