• Odbierz prezent
Kryptowaluty. 5 krajów, w których regulacje zmieniły się najbardziej w 2019 r.

29 grudnia w swym artykule na portalu Cointelegraph Julia Magas przedstawiła kraje, w których w ostatnim roku nastąpiły największe zmiany w zakresie regulacji kryptowalut. Są to Chiny, Francja, Niemcy, USA i Iran. Jak wyglądają zmiany w regulacjach w tych krajach?

 

Jak zwraca uwagę Julia Magas w swym artykule, jedną z przeszkód we wdrażaniu technologii blockchain i kryptowalut są problemy z regulacjami, szczególnie gdy chodzi o ich zastosowanie w świecie biznesu. Często zmieniające się ramy prawne w tym zakresie i obawy przedsiębiorców przed konfliktem z organami regulacyjnymi, a szczególnie w kwestiach podatkowych, skłaniają małe i średnie firmy na świecie do prowadzenia części swej działalności w ukryciu. Niemniej jednak wielu ekspertów uważa, że rok 2019 przyniósł znaczącą poprawę w wielu krajach pod względem regulacji tego rynku, a stosunek do pieniądza cyfrowego zmienia się znacząco w ostatnich latach.

W rozmowie z portalem Cointelegraph Alina Kiselevich – specjalista ds. komunikacji z firmy brokerskiej na rynku kryptowalutowym Enigma Securities stwierdziła: „Niektóre kraje teraz rozważają je jako prawny środek płatniczy, a wiele z nich traktuje kryptowaluty jako towary. Rządy na całym świecie doskonale zdają sobie sprawę z problemu, że technologia szybko wyprzedza prawo, które nią rządzi.”

 

Chiny

Adaptacja technologii blockchain przyspiesza, ale jedyną uznawaną tam kryptowalutą może być tylko kryptowaluta narodowa.

Z jednej strony władze chińskie wprowadzają technologię blockchain w swych znaczących instytucjach, takich jak Chiński Bank Rolniczy i innych instytucjach finansowych w celu śledzenia transakcji i zwiększenia ich transparentności. Jednocześnie z drugiej strony wciąż walczą z przypadkami, kiedy ta technologia jest używana przez obywateli. Wiodąca chińska platforma mediów społecznościowych w ostatnim czasie zbanowała znane chińskie platformy kryptowalutowe Binance i Tron z powodu niezgodności z jej regułami. W listopadzie regulatorzy z Szanghaju zlecili sprawdzenie wszystkich lokalnych giełd kryptowalut i sporządzili raporty o swych odkryciach dla Ludowego Banku Chin w celu podjęcia dalszych działań.

Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych oznajmił, że nowe prawo dotyczące regulacji technologii kryptograficznej wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. Prawo to ma na celu wprowadzenie ram regulacyjnych dla zastosowania technologii  blockchain w związku z apelami prezydenta Xi Jinpinga o przyspieszenie wdrażania technologii blockchain w kraju.

W rozmowie z portalem Cointelegraph Steve Tsou – CEO platformy RR Mine podsumował, że rok 2019 był rokiem ustanowienia podstaw regulacyjnych w tej branży. Dodał: „Różne regiony wprowadziły szereg regulacji, aby wspierać firmy blockchainowe i wprowadzać innowacyjne programy pilotażowe. Wśród nich głównym kierunkiem jest technologia AI oparta na mocy obliczeniowej i blockchain, sieci IoT i cyfrowe innowacje finansowe.”

Sukhi Jutla – współzałożycielka platformy blockchainowej dla branży jubilerskiej MarketOrders w rozmowie z portalem Cointelegraph stwierdziła: „Przy ponad 1-miliardowej populacji w Chinach, to wygląda na doskonały poligon doświadczalny dla masowej adaptacji. Chiny są już liderem w zakresie płatności mobilnych i utworzenie własnej dedykowanej kryptowaluty było naturalnym kolejnym krokiem. Chiny są domem tysięcy blockchainowych startupów, więc nie byłbym zaskoczony, gdyby Chiny były liderem i czyniły nawet więcej postępów w 2020 r.”

Czytaj także: Chiny na czele wyścigu - wirtualny juan na blockchain wystartuje jeszcze w tym roku

O walutach cyfrowych emitowanych przez banki centralne mówi się juz od wielu miesięcy. Mają one być milowym krokiem naprzód stawianym przez skostniały świat tradycyjnych finansów, w odpowiedzi zarówno na istnienie samego bitcoina (BTC), jak i w ramach kontry wobec planów powstania prywatnych inicjat.. Czytaj
Chiny na czele wyścigu - wirtualny juan na blockchain wystartuje jeszcze w tym roku

 

Francja

Transakcje wymiany kryptowalut na inne kryptowaluty nie podlegają opodatkowaniu.

Ten kraj nie słynął zbytnio z integracji technologii blockchain, aż Francois Villeroy de Galhau – prezes Banku Francji oznajmił, że instytucja ta jest gotowa na uruchomienie projektu pilotażowego dla waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) w pierwszym kwartale 2020 r. Nowy instrument będzie oparty na cyfrowym formacie euro i będzie dostępny tylko dla instytucji finansowych, nie dla klientów detalicznych. Francja zamierza stać się pierwszym krajem, który wyemituje CBDC w celu rozliczeń opartych na blockchain.

Obecnie Francja jest krajem, gdzie Bitcoin jest akceptowany w wielu punktach sprzedażowych. Na terenie kraju jest ponad  25 000 punktów, które przyjmują taką formę płatności.

Kolejnych ruchem w kierunku kryptowalut było oświadczenie francuskiego ministra gospodarki – Bruno Le Maire z 12 września, że transakcje wymiany kryptowalut na inne kryptowaluty nie będą już przedmiotem opodatkowania. Jednak sprzedaż kryptowalut za tradycyjne waluty nadal będzie podlegać opodatkowaniu.

Czytaj także: Euro na blockchain stanie się faktem - Bank Centralny Francji wyemituje e-euro

Banki centralne coraz głośniej wspominają o swoich planach emisji wirtualnego odpowiednika waluty narodowej funkcjonującej w ramach sieci blockchain, czyli tzw. CBDC (ang. Central Bank Digital Currency), czując rosnącą presję nie tylko ze strony kryptowalut, ale być może przede wszystkim prywatnych .. Czytaj
Euro na blockchain stanie się faktem - Bank Centralny Francji wyemituje e-euro

 

Niemcy

Banki będą miały możliwość pracy z kryptowalutami.

Jak do tej pory niemiecka branża finansowa nie ma możliwości obsługi kryptowalut. Jednak rząd niemiecki w listopadzie uchwalił ustawę, która powala bankom sprzedawać bitcoin i inne kryptowaluty oraz świadczyć usługi w zakresie ich przechowywania. Ma ona wejść w życie w 2020 r. Chociaż ustawa jest na wczesnym etapie, spotkała się już z dużym entuzjazmem ze strony lokalnych firm. Mogłaby umożliwić bankom dokonywanie operacji kryptowalutowych, a także umożliwić im zapewnienie ochrony aktywów użytkowników w oparciu o ich doświadczenie i znajomość mechanizmów ryzyka.

 

USA

Aktywa cyfrowe są uregulowane jak tradycyjne pieniądze.

Kraj ten jest traktowany jako wyznacznik trendów w zakresie podejścia do kryptowalut i technologii blockchain. Większość innych krajów w swych działaniach czerpie wskazówki od tego giganta ekonomicznego. Pomimo, że regulacje w zakresie kryptowalut w tym kraju są wciąż rozdrobnione i różnią się w poszczególnych stanach, USA godzą się z potrzebą akceptacji nowej technologii, a organy regulacyjne poszczególnych stanów przyjmują przepisy korzystne dla branży kryptowalut. W 2019 r. stan Wyoming uchwalił ustawę, która wejdzie w życie 1 marca 2020 r. Ustawa ta podzieliła aktywa cyfrowe na trzy kategorie: cyfrowe aktywa konsumenckie (digital consumer assets), cyfrowe papiery wartościowe (digital securities assets) i waluty wirtualne (virtual currencies). Wszystkie aktywa z kategorii walut wirtualnych będą zrównane z tradycyjnymi walutami i będą przedmiotem takiego samego opodatkowania i nadzoru. Prawo także pozwala bankom dostarczać usług w zakresie przechowywania walut cyfrowych. Dzięki temu własność kryptowalut jest jednakowa pod względem prawnym w stosunku do tradycyjnych walut.

 

Iran

Mining kryptowalut jest legalny, ale są potrzebne licencje.

Kraj ten jest objęty sankcjami gospodarczymi. Aby ominąć blokady ekonomiczne, rząd i obywatele skłaniają się ku zdecentralizowanej technologii.

W lipcu 2019 r. rząd Iranu uchwalił ustawę, która traktuje wydobywanie kryptowalut jako działalność przemysłową. Ministerstwo Przemysłu, Górnictwa i Handlu już zaczęło wydawać licencje na tę działalność, a popyt rośnie. Działalność ta będzie przedmiotem opodatkowania, podobnie jak inne branże, a minerzy, którzy założą własne farmy miningowe otrzymają wsparcie od rządu. Aby wesprzeć ten trend, rząd irański oferuje subsydiowane stawki za prąd dla działalności miningowej. Rozwiązanie to zaczęło przyciągać spółki zajmujące się miningiem z Chin i USA. Jednak pomimo postępowego podejścia do technologii blockchain, kryptowaluty są zabronione jako środek rozliczeniowy w Iranie.

Czytaj także: Iran legalizuje kopanie kryptowalut i obejmie kontrolą górników

Mimo wcześniejszych niepokojących sygnałów, Iran zdecydował się na legalizację kopania kryptowalut na terenie kraju, klasyfikując mining jako aktywność o charakterze przemysłowym. Oznacza to, że kopalnie działające w Iranie nie będą musiały martwić się o legalność swojej działalności, o ile uda im s.. Czytaj
Iran legalizuje kopanie kryptowalut i obejmie kontrolą górników


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk