• Odbierz prezent
Kryptowalutowa rewolucja zabezpieczania transakcji

Od bardzo dawna ludzkość borykała się z problemem zabezpieczenia transakcji. Kwestią kluczową dla firm jest zachowanie płynności finansowej. Zachwianie płynności może doprowadzić do upadłości firmy stąd tak ważne jest zabezpieczenie własnego interesu odpowiednimi umowami. Przez lata opracowane zostały różne mechanizmy i procedury, które były stosowane z większym lub mniejszym powodzeniem. Dziś kryptowaluty pozwalają w prosty sposób zabezpieczyć się przed oszustwem i utratą pieniędzy.

Prostym przykładem zabezpieczenia z życia codziennego jest mieszkaniowy rachunek powierniczy. Może być on zamknięty bądź otwarty, ten drugi może jeszcze być z

gwarancją ubezpieczeniową albo bankową. Taki rachunek jest przeznaczony do gromadzenia środków pieniężnych nabywców mieszkań. Jest prowadzony na podstawie par. 59 Prawa bankowego oraz Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r. Z zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego wypłata środków następuje po przedstawieniu bankowi umów przeniesienia własności lokali. Otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy daje dostęp do środków po potwierdzeniu przez bankowego rzeczoznawcę kolejnych etapów inwestycji według harmonogramu.

Rodzaje rozwiązań

Możemy założyć, że pierwszym sposobem zabezpieczenia transakcji był mediator w postaci zaufanej osoby trzeciej, która przetrzymywała środki pieniężne lub towar. Po zrealizowaniu określonej części umowy uwalniał środki doprowadzając transakcję do skutku. Innym rozwiązaniem jest akredytywa (letter of credit - LC), która jest zawierana właśnie w sytuacji zwiększonego ryzyka. Instrument ten jest niczym innym niż zobowiązaniem w formie pisemnej banku, którego klientem jest kupujący. Zobowiązuje się on do wypłacenia wskazanemu sprzedającemu wskazanej kwoty, w wskazanym terminie i zgodnie z warunkami akredytywy. Podczas takiej transakcji mamy do czynienia z czterema stronami. Zleceniodawca (kupujący), bank zleceniodawcy (otwiera akredytywę), beneficjent akredytywy (sprzedający) i bank beneficjenta (informuje o otwarciu akredytywy). Mechanizm ma już swoje lata i przed erą internetową takie umowy były przekazywane telegrafem.

Jest jeszcze inkaso czyli forma płatności polegająca na pobraniu określonej kwoty przez instytucję inkasującą (bank) na rzecz zleceniodawcy w zamian za wydanie na określonych warunkach wskazanemu podmiotowi przedmiotu inkasa. Osoby zainteresowane trafią jeszcze na takie określenia jak forfaiting i faktoring.

Wspominany wcześniej mieszkaniowy rachunek powierniczy jest najpopularniejszą w Polsce formą umowy nazywanej escrow (pochodzącej od starofrancuskiego escroue, które oznacza skrawek papieru lub zwój pergaminu). Ten system powstał w latach 30 XX. wieku w Stanach Zjednoczonych. Escrow było również używane na pierwszej platformie aukcyjnej w sieci TOR, która używała do rozliczeń Bitcoina - Silk Road. Historia Silk Roada została przeze mnie opisana w poprzednim wydaniu magazynu. Skorzystanie z escrow to koszt rzędu około 3% wielkości transakcji pobieranej przez zgodnie wybranego zaufanego powiernika.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Janusz Zieliński

Obecny na rynku kryptowalut od 2012 r. Pomaga inwestorom w prosty i bezpieczny sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o kryptowaluty.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk