Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,32%
CHF / PLN4,42-0,24%
GBP / PLN5,03-0,22%
EUR / USD1,08+0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryptowalutowa rewolucja zabezpieczania transakcji

Janusz Zieliński | 01:06 25 czerwiec 2019
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od bardzo dawna ludzkość borykała się z problemem zabezpieczenia transakcji. Kwestią kluczową dla firm jest zachowanie płynności finansowej. Zachwianie płynności może doprowadzić do upadłości firmy stąd tak ważne jest zabezpieczenie własnego interesu odpowiednimi umowami. Przez lata opracowane zostały różne mechanizmy i procedury, które były stosowane z większym lub mniejszym powodzeniem. Dziś kryptowaluty pozwalają w prosty sposób zabezpieczyć się przed oszustwem i utratą pieniędzy.

Prostym przykładem zabezpieczenia z życia codziennego jest mieszkaniowy rachunek powierniczy. Może być on zamknięty bądź otwarty, ten drugi może jeszcze być z

gwarancją ubezpieczeniową albo bankową. Taki rachunek jest przeznaczony do gromadzenia środków pieniężnych nabywców mieszkań. Jest prowadzony na podstawie par. 59 Prawa bankowego oraz Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r. Z zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego wypłata środków następuje po przedstawieniu bankowi umów przeniesienia własności lokali. Otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy daje dostęp do środków po potwierdzeniu przez bankowego rzeczoznawcę kolejnych etapów inwestycji według harmonogramu.

Rodzaje rozwiązań

Możemy założyć, że pierwszym sposobem zabezpieczenia transakcji był mediator w postaci zaufanej osoby trzeciej, która przetrzymywała środki pieniężne lub towar. Po zrealizowaniu określonej części umowy uwalniał środki doprowadzając transakcję do skutku. Innym rozwiązaniem jest akredytywa (letter of credit - LC), która jest zawierana właśnie w sytuacji zwiększonego ryzyka. Instrument ten jest niczym innym niż zobowiązaniem w formie pisemnej banku, którego klientem jest kupujący. Zobowiązuje się on do wypłacenia wskazanemu sprzedającemu wskazanej kwoty, w wskazanym terminie i zgodnie z warunkami akredytywy. Podczas takiej transakcji mamy do czynienia z czterema stronami. Zleceniodawca (kupujący), bank zleceniodawcy (otwiera akredytywę), beneficjent akredytywy (sprzedający) i bank beneficjenta (informuje o otwarciu akredytywy). Mechanizm ma już swoje lata i przed erą internetową takie umowy były przekazywane telegrafem.

Reklama

Jest jeszcze inkaso czyli forma płatności polegająca na pobraniu określonej kwoty przez instytucję inkasującą (bank) na rzecz zleceniodawcy w zamian za wydanie na określonych warunkach wskazanemu podmiotowi przedmiotu inkasa. Osoby zainteresowane trafią jeszcze na takie określenia jak forfaiting i faktoring.

Wspominany wcześniej mieszkaniowy rachunek powierniczy jest najpopularniejszą w Polsce formą umowy nazywanej escrow (pochodzącej od starofrancuskiego escroue, które oznacza skrawek papieru lub zwój pergaminu). Ten system powstał w latach 30 XX. wieku w Stanach Zjednoczonych. Escrow było również używane na pierwszej platformie aukcyjnej w sieci TOR, która używała do rozliczeń Bitcoina - Silk Road. Historia Silk Roada została przeze mnie opisana w poprzednim wydaniu magazynu. Skorzystanie z escrow to koszt rzędu około 3% wielkości transakcji pobieranej przez zgodnie wybranego zaufanego powiernika.

Multi Signature

Użytkownicy bitcoina wiedzą, że najpilniej strzeżonym sekretem jest klucz prywatny portfela. Poprzez podpisanie transakcji kluczem prywatnym możliwe jest przelanie BTC z jednego adresu na drugi. Jest to klasyczny schemat zakładający zabezpieczenie tylko jednym kluczem prywatnym. Portfel multisignature, w skrócie multisig są bezpieczniejszą alternatywą, ponieważ aby dostać się do bitcoinów atakującemu nie wystarczy jeden klucz. Przykładem portfela multisig jest coldwallet giełdy Bitfinex pod adresem 3D2oetdNuZUqQHPJmcMDDHYoqkyNVsFk9r, gdzie znajduje się obecnie prawie 77 000 BTC. Aby móc wykonać przelew właściciele giełdy muszą podpisać transakcję trzema z sześciu dostępnych kluczy. Śmiało możemy założyć, że te klucze są trzymane oddzielnie w bezpiecznych miejscach. Bez problemu można mnożyć przykłady zastosowań multisig:

1(podpis) z 2(kluczy): Wspólne konto małżeństwa, do którego mąż i żona mają swoje klucze i mogą osobno wydawać środki

2 z 2: Konto oszczędnościowe małżeństwa, z którego aby ruszyć środki mąż i żona muszą razem podpisać transakcję

Reklama

2 z 3: Konto oszczędnościowe dla dziecka — dziecko może wydawać pieniądze za zgodą któregoś z rodziców, pieniądze nie mogą zostać zabrane dopóki rodzice wspólnie o tym nie zadecydują

2 z 2: Portfel z podwójną autoryzacją - jeden klucz jest na komputerze, drugi na telefonie. Atakujący musiałby dostać się do obu urządzeń aby ukraść środki.

Zakładanie portfela Multisig

Obecnie wiele portfeli pozwala na założenie multisig. Za przykład posłuży bardzo popularne Electrum.

Krok 1: Ściągnięcie portfela Electrum z oficjalnej strony https://electrum.org

Krok 2: Otwarcie aplikacji, wybranie nazwy portfela

Reklama

Krok 3: Wybranie portfela Multi-signature

Krok 4: Wybranie pierwszym suwakiem ile kluczy wygenerujemy dla danego portfela oraz drugim suwakiem ile podpisów będzie wymaganych do zrealizowania transakcji. W tym przypadku będzie to portfel typy gdzie potrzebne będą 2 podpisy z 3 istniejących kluczy.

Krok 5: Tworzymy nową frazę seed

Krok 6: Decydujemy się czy chcemy stworzyć portfel Segwit czy nie.

Krok 7: Zapisujemy frazę seed w bezpiecznym miejscu

Reklama

Krok 8: Potwierdzamy frazę seed przepisując ją w pustym okienku

Krok 9: Pojawia się “Master public key”, którym dzielimy się z osobami, z którymi zakładamy portfel.

Krok 10: Wybieramy metodę dodania pozostałych osób do portfela

Krok 11: Po wybraniu metody z kluczem, wklejamy otrzymany od partnera/wspólnika jego master public key

Krok 12: powtarzamy krok 10 i 11 tyle razy ile kluczy będziemy generować.

Reklama

Krok 13: Wybieramy mocne hasło dla naszego pliku portfela.

Krok 14: Otwiera się portfel o wskazanej przez nas nazwie i informacją “[2of3]”.

Aby stworzyć taki portfel, 3 osoby muszą równolegle na swoich komputerach przejść powyższą procedurę. W trakcie tworzenia można przerwać i wrócić do procedury ponownie.

Wszyscy otrzymają takie same adresy BTC i mogą bez problemu przyjmować na nie środki.

Jednak żeby zrobić przelew dwie z trzech osób muszą wspólnie podpisać transakcję.

Reklama

Aby tego dokonać na jednym z portfeli należy stworzyć transakcję w zakładce “Send”.

Po podpisaniu pojawi się okno ze szczegółami transakcji. Tak częściowo podpisana transakcja musi trafić do kolejnego posiadacza klucza prywatnego.

Dopiero po uzyskaniu 2 z 3 możliwych podpisów transakcja zostanie zaakceptowana przez sieć.

Multisig - czy warto?

Niewątpliwie portfele multisig są przyszłością, w której kierunku będzie podążać coraz więcej osób. Zapewniają one zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa od klasycznych portfeli. Dodatkowo dają one możliwości wielu interesujących zastosowań. Jest to oparte na kryptografii rozwiązanie problemu zabezpieczenia transakcji. Chociaż pierwszy tego typu portfel został udostępniony w sierpniu 2013 przez BitGo to wciąż świadomość społeczności o istnieniu multisig jest dosyć niska. Związane jest to z faktem, że użytkownicy muszą wykazać się większą wiedzą techniczną. Większe bezpieczeństwo zawsze pojawia się kosztem wygody użytkowania. Niestety jest to koszt, który musimy ponieść jeżeli chcemy spać spokojniej.

Osobiście zdecydowanie polecam trzymanie swoich oszczędności na portfelu multisig. W świecie kryptowalut sami jestesmy sobie bankiem. Niezbyt dużym nakładem energii jesteśmy w stanie znacząco podnieść swoje bezpieczeństwo. Pamiętajcie jednak aby przećwiczyć całą procedurę z małymi kwotami zanim przeniesiecie swoje oszczędności na nowy adres.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Janusz Zieliński

Janusz Zieliński

Obecny na rynku kryptowalut od 2012 r. Pomaga inwestorom w prosty i bezpieczny sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o kryptowaluty.


Reklama

Czytaj dalej