• Odbierz prezent
Krypto dolar od Circle - właściciel giełdy Poloniex wypuści konkurencję dla Tethera

Firma Circle, która jest bostońskim start-upem, wspieranym m.in. przez bank Goldman Sachs i która w lutym przejęła giełdę kryptowalut Poloniex, poinformowała w środę 26 września o planach emisji cyfrowego tokenu, który będzie odzwierciedlał cenę dolara amerykańskiego.

 

USD Coin - tak będzie nazywał się stable-coin od Circle, który - podobnie jak najpopularniejszy Tehter (USDT) - będzie powiązany z kursem dolara. Specjalnie stworzona do tego celu platforma Centre będzie służyć do bezpiecznego deponowania środków w dolarach amerykańskich, które zostaną wymienione na tokeny USD Coin. Na tej samej platformie będzie można również wymienić tokeny z powrotem na walutę fiducjarną.

Jeremy Allaire, prezes Circle w rozmowie z agencją Bloomberg przyznał, że USD Coin będzie transparentny, rzetelny i pozwoli na rozwiązanie obecnych problemów, jakie ma Tether (USDT). Mimo, że funkcja USD Coina będzie identyczna jak Tethera, to zasady działania będą na tyle odmiennie, że użytkownicy szybko zdecydują się na odejście od kontrowersyjnego USDT, wg prezesa Circle.

Platforma Centre będzie m.in. przeprowadzać comiesięczne audyty finansowe, potwierdzające pełne pokrycie USD Coina w dolarze amerykańskim, co znacznie odróżni go od Tethera, który jak dotąd nie dokonał niezależnego audytu.

Czytaj także: Giełda Poloniex odpowie za ignorowanie klientów?

Giełda kryptowalut Poloniex zwróciła na siebie uwagę regionalnej jednostki zajmującej się ochroną inwestorów przy Amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości (DoJ) z powodu rosnącej liczby skarg i problemów klientów giełdy. Najczęstsze z nich to zamrożone konta oraz brak możliwości wypłaty środków p.. Czytaj
Giełda Poloniex odpowie za ignorowanie klientów?

 

USD Coin początkowo będzie dostępny na należącej do Circle giełdzie kryptowalut Poloniex, która tym samym zrezygnuje z oferowania USDT. Następnie USD Coin ma pojawić się na rozpoznawalnych giełdach z Azji, takich jak Huobi, OKCoin, czy KuCoin, a także ma być wspierany przez portfel Coinbase.

Czytaj także: Tether ma pełne pokrycie w dolarze, wg raportu prawników

Firma Tether Ltd., która jest wyłącznym emitentem tokenów USDT, opublikowała w środę 21 czerwca pierwszy od wielu miesięcy raport wykonany przez zewnętrzny podmiot, który potwierdza, że firma na swoich kontach bankowych posiada ilość środków w dolarze amerykańskim odpowiadającą rzeczywistej kapital.. Czytaj
Tether ma pełne pokrycie w dolarze, wg raportu prawników

 

Tether, pomimo tego że ze swoją kapitalizacją, wynoszącą ponad 2,8 mld dolarów, jest bezapelacyjnym liderem wśród stable-coinów, ma coraz więcej konkurentów, którzy w przyszłości mogą zmniejszyć dominację tego kontrowersyjnego tokenu. Jeśli kolejne giełdy kryptowalut zaczną oferować wsparcie dla innych stable-coinów niż Tether, jego pozycja lidera jest zagrożona.

Oprócz projektów takich jak Dai i True USD (TUSD), od niedawna istnieje również Gemini Dollar (na giełdzie Gemini) oraz Paxos Standard.

Czytaj także: 23. O kryptowalutach - Tether, czyli prawie dolar i prawie krypto w TOP 10

W 23. odcinku programu "O kryptowalutach" zajmujemy się tematem kontrowersyjnego, ale jakże ciekawego tokenu, który konsekwentnie pnie się w górę rankingu kapitalizacji, jakim jest Tether. Dowiesz się jak dokładnie funkcjonują stable-coiny, co jest nie tak z USDT, w jaki sposób mógł manipulować wzro.. Czytaj
23. O kryptowalutach - Tether, czyli prawie dolar i prawie krypto w TOP 10

 

Zgarnij książkę Zawód Inwestor giełdowy. Nowe ujęcie w promocyjnej cenie:
 

Sprawdź promocję!


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk