• Odbierz prezent
Kruk z wynikami finansowymi za I kwartał 2020 r. Koronawirus wpłynął na spółkę

28 maja spółka z branży windykacyjnej Kruk opublikowała raport finansowy za I kwartał 2020 r. Wyniki uzyskane przez spółkę były zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

 

28 maja po sesji na GPW spółka windykacyjna Kruk opublikowała raport finansowy za I kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 199,3 mln zł wobec 305,7 mln zł w analogicznym okresie zeszłego roku. Strata z działalności operacyjnej wyniosła 7 mln zł wobec 126,3 mln zł rok wcześniej. Kruk zakończył I kwartał 2020 r. stratą netto w wysokości 62,2 mln zł wobec 97,8 mln zł zysku przed rokiem. Wynik EBITDA wyniósł 5 mln zł wobec 136 mln zł rok wcześniej.  EBITDA gotówkowa (EBITDA – przychody z portfeli nabytych + spłaty z portfeli nabytych) wyniosła 326 mln zł i była wyższa o 15% niż przed rokiem. Uzyskane wyniki były zgodne z wcześniejszymi szacunkami przedstawionymi przez spółkę.

W raporcie poinformowano, że łączna wartość nakładów na pakiety wierzytelności własnych w I kwartale wyniosła 57 mln zł i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest mniejsza o 68%. Spadek inwestycji o 68% jest efektem globalnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Dodano, że w I kwartale wartość spłat z tytułu obsługi portfeli nabytych przez Grupę Kruk wyniosła 477,2 mln zł, czyli o 11,8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Poinformowano, że zarząd spółki zakłada, że sytuacja epidemiczna i jej konsekwencje będą mieć negatywny wpływ na wartość spłat w kolejnych miesiącach 2020 roku. W konsekwencji Grupa dokonała negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności, w kwocie -125,5 mln zł, która przełożyła się na wynik I kwartału.

Od końca marca spółka odnotowała pogorszenie spodziewanych wpłat, m. in.  w związku z ograniczeniem wizyt doradców terenowych, zmniejszeniem dostępu do kanałów płatniczych (poczty i pośredników płatniczych), a także ograniczeniem pracy sądów i egzekucji komorniczej.

Czytaj także: Epidemia uderza w największego windykatora - Kruk SA zaliczył bardzo słaby kwartał

Kruk SA, czołowa polska spółka zarządzająca wierzytelnościami, wchodząca w skład indeksu mWIG40, w piątek 10 kwietnia opublikowała wstępne dane finansowe za pierwszy kwartał tego roku. Zgodnie z przewidywaniami, Kruk mocno odczuł wpływ pandemii koronawirusa na swojej działalności, szczególnie w Hisz.. Czytaj
Epidemia uderza w największego windykatora - Kruk SA zaliczył bardzo słaby kwartał

Notowania: KRUK SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KRU/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk