• Odbierz prezent
Kruk SA na mocnym minusie po publikacji wyników. Wonga kulą u nogi?

Największe w Polsce spółka zarządzająca wierzytelnościami Kruk SA w piątek 6 września opublikowała dane finansowe za drugi kwartał 2019 r. Okazały się one zauważalnie niższe od zeszłorocznych, szczególnie pod względem osiągniętego zysku, do czego mogła przyczynić się akwizycja Wonga.pl. Na piątkowej sesji kurs akcji Kruk spada o ponad 10%.

 

Kruk osiągnął w drugim kwartale niecałe 69 mln złotych skonsolidowanego zysku netto, w porównaniu do 98,57 mln złotych rok wcześniej, co jest spadkiem o niemal 30%. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły w drugim kwartale 316,59 mln złotych, wobec 320,56 mln złotych rok wcześniej (spadek o 1,2%).

W pierwszym półroczu 2019 r. Kruk osiągnął skonsolidowany zysk netto w wysokości 166,82 mln PLN, co jest spadkiem o ponad 11,8% w porównaniu do 189,24 mln PLN w pierwszym półroczu zeszłego roku. Wyższe okazały się natomiast półroczne przychody ze sprzedaży - wyniosły one 621,6 mln złotych, w porównaniu do 604,9 mln złotych rok wcześniej (wzrost o ponad 2,7%).

 

Spłaty z nabytych portfeli wierzytelności w pierwszym półroczu przekroczyły 874 mln złotych, z czego największy udział miały Polska (ponad 400 mln PLN) i Rumunia (ponad 270 mln PLN).

Wyniki Kruka obejmują również spółkę oferującą pożyczki konsumenckie Wonga.pl, nabytą 30 kwietnia za ponad 97 mln złotych. Wonga od maja do czerwca udzieliła pożyczek o łącznej wartości 72 mln złotych, co łącznie przełożyło się na portfel pożyczek wyceniany na 112 mln złotych w pierwszym półroczu.

Koszty operacyjne Kruka wzrosły o ponad 21% w porównaniu do zeszłego roku, zaś rentowność operacyjna spadła w drugim kwartale do 33,4% z 45,8% rok wcześniej.

 

Niższa niż rok temu rentowność Kruka nie spodobała się akcjonariuszom - kurs na piątkowej sesji traci ponad 10% przy cenie 152,4000 PLN za akcję.

Czytaj także: Kruk przejmuje Wonga.pl i liczy na pięciokrotne zwiększenie zysków

Największa polska spółka zarządzająca wierzytelnościami, jaką jest Kruk, we wtorek 30 kwietnia podpisała umowę na zakup wszystkich udziałów polskiej dywizji spółki Wonga, specjalizującej się w udzielaniu pożyczek konsumenckich. Zakup został sfinalizowany po otrzymaniu zgody od Urzędu Ochrony Konkure.. Czytaj
Kruk przejmuje Wonga.pl i liczy na pięciokrotne zwiększenie zysków

 

Notowania: KRUK SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KRU/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk