• Odbierz prezent
Kruk przejmuje Wonga.pl i liczy na pięciokrotne zwiększenie zysków

Największa polska spółka zarządzająca wierzytelnościami, jaką jest Kruk, we wtorek 30 kwietnia podpisała umowę na zakup wszystkich udziałów polskiej dywizji spółki Wonga, specjalizującej się w udzielaniu pożyczek konsumenckich. Zakup został sfinalizowany po otrzymaniu zgody od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zaś jego kwota opiewa na niemal 100 mln złotych.

 

Transakcja nabycia przez Kruk spółki Wonga.pl zostało wycenione na 97,1 mln złotych, z czego wartość udziałów i prawo do wykorzystania marki kosztowało 3 mln, zaś pozostała kwota (94,1 mln PLN) określała wartość jej zobowiązań. Wraz z przejęciem spółki Wonga, Kruk S.A. będący największym w Polsce zarządzającym wierzytelnościami poszerzy swoją ofertę również o pożyczki konsumenckie, w tym również te rozkładane na raty. Dotychczas Kruk zajmował się skupowaniem portfeli wierzytelności konsumenckich, hipotecznych i korporacyjnych, zaś przejęcie polskiego oddziału Wonga ma pomóc spółce w osiągnięciu strategicznego celu, jakim jest uzyskanie 700 mln rocznego zysku netto w 2024 r. Warto przypomnieć, że Kruk pod koniec marca opublikował optymistyczne wyniki finansowe za 2018 r., wg których zysk netto wyniósł ponad 97 mln złotych, stąd też ponad siedmiokrotne zwiększenie jego wartości w ciągu pięciu lat jest niezwykle ambitnym celem, jaki stawia sobie spółka.

Przejęcie Wonga.pl przez największego polskiego windykatora poprzedzone było podpisaniem listu intencyjnego 15 kwietnia z brytyjskim Wonga Worldwide Ltd oraz uzyskaniem zgody UOKiK.

 

Aktualnie kurs akcji Kruk S.A. wynosi 172,0000 i jest o niecałe 2% wyższy od kursu zamknięcia z poniedziałkowej sesji. Spółka jest notowana na GPW od maja 2011 r., zaś historyczny szczyt został osiągnięty w sierpniu 2017 r. przy wycenie 349,7100 PLN.

Czytaj także: Kruk zarobił ponad 300 mln zł. Co wpłynęło na wyniki spółki?

25 marca spółka windykacyjna Kruk przedstawiła wyniki finansowe za 1 kwartał 2019. Były one lepsze niż rok wcześniej. Co na nie wpłynęło?   25 marca wieczorem spółka Kruk opublikowała wyniki kwartalne. W ujęciu skonsolidowanym przychody ze sprzedaży wyniosły 305,71 mln zł wobec 285,33 mln zł w ana.. Czytaj
Kruk zarobił ponad 300 mln zł. Co wpłynęło na wyniki spółki?

Notowania: KRUK SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KRU/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk