• Odbierz prezent
KRUK i TORPOL - czy te spółki mogą być okazją inwestycyjną i skorzystać z panującego rynku byka?

Wzrosty na giełdach trwają w najlepsze. Polscy inwestorzy szukają na rynkach giełdowych okazji do pomnażania kapitału. Liczba otwartych rachunków maklerskich rosła od początku roku z miesiąca na miesiąc. Wrzesień przyniósł załamanie tego trendu, ale już w październiku otwarto o 9897 rachunków więcej niż miesiąc wcześniej. W dzisiejszym wpisie przypatrzymy się sytuacji technicznej dwóch spółek: Kruk i Torpol.

Wyniki Kruka zgodne z szacunkami

Skonsolidowany zysk netto Kruka w trzecim kwartale 2020 r. wyniósł 53,8 mln zł, wobec 77,8 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie. Wynik jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami spółki. Zysk na działalności operacyjnej w trzecim kwartale 2020 r. wyniósł 154,8 mln zł, wobec 129,3 mln zysku w trzecim kwartale 2019 r. Przychody wzrosły w tym okresie do 335,2 mln zł z 326,5 mln zł. EBITDA gotówkowa w trzecim kwartale 2020 r. wyniosła 324 mln zł. Łącznie w trzech pierwszych kwartałach 2020 roku zysk netto wyniósł 34,6 mln zł, przychody 791,6 mln zł, a EBITDA gotówkowa wyniosła 915 mln zł.

Patrząc od strony technicznej na wykres Kruka, od września 2017 panował trend spadkowy. Cena respektowała kilkukrotnie największą korektę w trendzie o wielkości ok. 60 PLN. Dopiero w lipcu doszło do wybicia górą tego zakresu i możliwa jest zmiana tendencji. Warunkiem będzie wybicie linii trendu spadkowego powstałej z połączenia szczytów z lipca 2019 oraz z lutego, sierpnia i listopada 2020 (okolice 150 PLN). Alternatywnie, powrót do trendu spadkowego nastąpi po wybiciu ważnego poziomu wsparcia w okolicach 120 PLN. Zostanie też wtedy wyłamana w dół lokalna linia trendu wzrostowego.

 Wykres 1. Notowania spółki KRUK S.A., interwał dzienny

Wykres 1. Notowania spółki KRUK S.A., interwał dzienny

Czy Torpol będzie kontynuował wzrosty?

Spółka Torpol zwiększyła zysk netto po trzech kwartałach 2020 roku do 26,4 mln zł z 22,1 mln zł rok temu. Przychody grupy spadły w tym czasie do 986,3 mln zł z 1,06 mld zł. Zysk ze sprzedaży brutto zwiększył się w ciągu dziewięciu miesięcy do 60,3 mln zł z 51,7 mln zł rok wcześniej.

Zarząd poinformował też, że Torpol chce pozostać spółką dywidendową. Wartość dywidendy będzie zależeć od rozwoju pandemii w kraju. W październiku tego roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 20,67 mln zł, co dało 0,9 zł dywidendy na akcję.

Patrząc na wykres widzimy, że Torpol w dwa miesiące odrobił tąpnięcie po 1-wszej fali koronawirusa wykonując imponujący rajd wzrostowy z 5 PLN do prawie 15 PLN. Od połowy lipca rozpoczęła się korekta spadkowa, podczas której cena poruszała się w spadkowym kanale cenowym. Wybicie z tego kanału może sygnalizować chęć dalszych wzrostów w stronę ostatnich maksimów.

Wsparciem dla ceny jest linia trendu wzrostowego oraz ważny poziom ok. 9 PLN, gdzie cena zakończyła korektę spadkową.

 Wykres 2. Notowania spółki TORPOL, interwał dzienny

Wykres 2. Notowania spółki TORPOL, interwał dzienny

Notowania: KRUK SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KRU/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk