• Odbierz prezent
Krótszej sesji na warszawskiej giełdzie nie będzie

Krótsza sesja giełdowa to zły pomysł i skrócenie godzin handlu na parkiecie giełdowym nie będzie rozważane przez GPW, jak wynika ze stanowiska zarządu warszawskiej giełdy. Taki pomysł pojawił się jeszcze w marcu, podczas paniki panującej na światowych parkietach, związanej z pandemią koronawirusa.

 

Prezes warszawskiej giełdy Marek Dietl przychylił się do niedawnego stanowiska Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych, która oceniła negatywnie propozycje skrócenia sesji giełdowej na europejskich parkietach. Wg Dietla ewentualne skrócenie godzin sesji mogłoby wywołać negatywne skutki dla polskiego rynku kapitałowego oraz wpłynąć niekorzystnie na konkurencyjność GPW wobec innych platform obrotu instrumentami finansowymi.

 

Chodzi m.in. o to, że skrócenie sesji dodatkowo pogłębiłoby różnice w godzinach handlu pomiędzy publicznym parkietem a nieregulowanymi platformami obrotu (OTC), które już od dłuższego czasu prowadzą handel dłużej niż giełdy papierów wartościowych.

 

Pomysł skrócenia sesji giełdowej o godzinę, do 16:15 został zaprezentowany przez Izbę Domów Maklerskich w marcu. Jego zasadność argumentowano obniżeniem kosztów obsługi obrotu i zwiększeniem płynności. W kolejnych miesiącach nie było jednak problemów z płynnością (wręcz przeciwnie), zaś skrócenie sesji o godzinę byłoby niekorzystne również ze względu na dostępność warszawskiego parkietu dla inwestorów zagranicznych (szczególnie z USA) i niekoniecznie wpłynęłoby pozytywnie na płynność, gdyż to właśnie ostatnie minuty sesji cieszą się największym obrotem.

 

Aktualnie sesja na GPW trwa od 8:45 do 17:05. Więcej informacji na temat organizacji handlu i faz sesji giełdowych znajdziesz w artykule:

Czytaj także: Czym jest sesja giełdowa i jakie są godziny handlu na giełdzie? Dlaczego notowania są opóźnione o 15 minut?

W jakich godzinach odbywa się obrót na Giełdzie Papierów Wartościowych i w jaki sposób zorganizowany jest handel? Na te pytania i wiele innych odpowiedzi znajdziesz w artykule.   Sesja giełdowa - czym jest i w jaki sposób jest zorganizowana? Handel na giełdzie papierów wartościowych odbywa się w .. Czytaj
Czym jest sesja giełdowa i jakie są godziny handlu na giełdzie? Dlaczego notowania są opóźnione o 15 minut?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk