• Odbierz prezent
Kredyt hipoteczny - ranking. Sprawdź, który bank przygotował najlepszą ofertę kredytu hipotecznego na maj 2021
fot. freepik.com

Coraz więcej polaków decyduje się na kupno mieszkań, mało kto jednak może sobie pozwolić na zakup nieruchomości za przysłowiową gotówkę. W takich sytuacjach jedynym kołem ratunkowym okazuje się kredyt hipoteczny. Na rynku finansowym istnieje wiele instytucji bankowych, które prześcigają się między sobą, proponując najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych. Jak wygląda sytuacja w maju? Który bank przygotował najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego?


2022 rok nie rozpieszcza inwestorów, szczególnie tych, którzy w ostatnich latach stawiali na modne spółki o wysokim potencjale wzrostu. Te bowiem w ostatnich miesiącach tracą mocniej niż szeroki rynek. W takich momentach nadchodzi refleksja - a może by tak zwrócić się w kierunku spółek umownie zaliczanych do kategorii “value”, stawiając na mocne fundamentalnie walory? Zapraszam na webinar

 

Zapisz się na webinar!


 

 

Czym jest kredyt hipoteczny? Definicja

Zacznijmy od tego, czym jest kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny jest to jeden z produktów bankowych, jak sama nazwa wskazuje, należy do grupy zobowiązań długoterminowych i jest on przeznaczony dla klientów chcących wykorzystać go w konkretnym celu, a mianowicie - mieszkanie, dom lub inna nieruchomość. W przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem dla banku, pożyczającego środki pieniężne klientowi jest właśnie nieruchomość. Oznacza to, że w przypadku, gdy klient staje się niewypłacalny i nie jest w stanie do końca spłacić zaciągniętego zobowiązania owa nieruchomość staje się własnością banku. Nie oznacza to jednak, że instytucja nie zabezpiecza się w żaden sposób przed przyznaniem konsumentowi kredytu. Wbrew pozorom, uzyskanie zgody na przyznanie kredytu hipotecznego nie jest takie proste, a klient musi przejść przez szereg formalności i procedur.

Wkład własny i zdolność kredytowa

Aby uzyskać pozytywną zgodę na udzielenie kredytu hipotecznego, klient musi posiadać zdolność kredytową oraz odpowiednio wyliczony wkład własny. Zdolność kredytowa jest to ocena możliwości finansowych klienta, jeżeli bank stwierdzi że zgodnie z wykazanymi przychodami i wydatkami, klient jest w stanie bez problemu spłacić kredyt, o który się ubiega - posiada on zdolność kredytową. Wkład własny jest to obliczona procentowo część wartości nieruchomości, którą musi posiadać klient. Obie kwestie są bardzo ważne dla osób starających się kredyt hipoteczny, obejście ich jest oczywiście możliwe, jednak nie wpływa znacząco na korzyść klienta.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Zgodnie z informacją zawartą w powyższym akapicie, wkład własny jest konieczny do uzyskania zgody na udzielenie kredytu hipotecznego, jednak niektóre instytucje umożliwiają klientom posiadanie wkładu własnego w formie innej niż pieniężna. Oznacza to, że kredytobiorca może posiadać np. działkę pod budowę domu, która stanowi określoną procentowo wartość całej inwestycji.

Ranking kredytów hipotecznych - maj 2021

Nazwa Banku

Oprocentowanie

RRSO

Prowizja

Miejsce w rankingu

Citi Handlowy

2,31%

2,36%

0,00%

1

PKO

2,32%

2,80%

0,00%

2

BNP Paribas

2,38%

2,54%

0,00%

3

Bank Pekao S.A.

2,90%

3,45%

0,00%

4

Millennium

2,91%

3,43%

0,00%

5

Tabela 1. Ranking kredytów hipotecznych na maj.

Analiza rankingu kredytów hipotecznych

Na pierwszym miejscu w rankingu znajduje się oferta banku Citi Handlowy z oprocentowaniem 2,31% i RRSO 2,36%. Na drugim miejscu widnieje oferta banku PKO BP z oprocentowaniem w skali roku - 2,32% oraz RRSO - 2,8%. Na ostatnim miejscu podium propozycja BNP Paribas z oprocentowaniem 2,38% i RRSO 2,54%.

Opinie klientów o kredytach hipotecznych

Większość opinie dotycząca jakości świadczonych przez banki usług z zakresu produktów takich jak kredyty hipoteczne jest pozytywna. Oczywiście zdarzają się także negatywne opinie, które najczęściej dotyczą wysokiego oprocentowania, konieczności posiadania wkładu własnego oraz zdolności kredytowej. Niestety trzeba tutaj zrozumieć model działalności instytucji bankowych, i spojrzeć na nie jak na każdego wierzyciela, który chce mieć pewność, że pożyczone pieniądze zostaną zwrócone. Jeżeli korzystasz lub korzystałeś z wyżej wspomnianej oferty, podziel się z nami swoją opinią, zostawiając komentarz lub bezpośrednio drogą mailową - support@fxmag.pl


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk