• Odbierz prezent
Kredyt hipoteczny. Ranking kredytów hipotecznych marzec 2021 rok

Coraz więcej osób dokonuje inwestycji w nieruchomości, a ich ceny ciągle rosną. Szybkim sposobem zdobycia środków na zakup mieszkania czy domu jest kredyt hipoteczny. Czym jest hipoteka? Jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest to rodzaj zobowiązania długoterminowego o określonym celu na jaki pozyskane środki zostaną przeznaczone. Nieruchomość w przypadku kredytu jest zabezpieczeniem ze strony banku, w razie gdyby kredytobiorca nie był w stanie spłacić swojego zobowiązania. Aby uzyskać kredyt hipoteczny osoba wnioskująca musi posiadać zdolność kredytową oraz jak w przypadku każdego kredytu oraz wkład własny. Zdolność kredytowa jest oceniania na podstawie osiąganych przychodów, rodzaju umowy regulującej stosunek pracy, ewentualnych zobowiązań oraz historii kredytowej.

Wkład własny

Wkład własny jest to określona procentowo część wartości nieruchomości jaką kredytobiorca musi posiadać, aby uzyskać kredyt. W sytuacji, gdy dana osoba nie spełnia warunków banku do uzyskania kredytu może wykorzystać role żyranta kredytowego, czyli inną osobę posiadającą zdolność kredytową. Żyrant jest to również zabezpieczenie ze strony banku, na wypadek gdyby kredytobiorca stał się niewypłacalny. W takiej sytuacji rata kredytu jest pobierana od żyranta.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest to jedno w wymagań usługodawcy wobec klienta, zanim udzieli kredytu. Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, między innymi historia kredytowa na która składają się aktualne i przeszłe zobowiązania oraz cały ich przebieg. Wszystkie informacje dotyczące twoich zobowiązań widnieją w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. Więcej szczegółów dotyczących BIK znajdziesz w artykule.

Wymagane zatrudnienie

Dodatkowo oprócz pozytywnej historii kredytowej bank najczęściej wymaga potwierdzenie zatrudnienia, najlepiej rozpatrywane są wnioski osób, których stosunek pracy jest regulowany umową o pracę na czas nieokreślony. Ważną kwestią jest również wysokość dochodów, aby wykluczyć problemy w płynności spłaty rat kredytu.

Porównanie ofert kredytów hipotecznych

Nazwa Banku

Oprocentowanie

RRSO

Prowizja

Marża

PKO

2,27%

2,24%

0%

2,06%

ING

2,35%

2,44%

1,90%

2,10%

Millennium

2,21%

2,23%

0,00%

2,06%

Pekao S.A

2,31%

2,51%

1,99%

2,10%

mBank

4,66%

4,76%

0%

4,45%

Santander

2,70%

2,92%

2,00%

2,49%

Tabela 1. Porównanie ofert kredytów hipotecznych z uwzględnieniem oprocentowania, prowizji, marży oraz RRSO.

Czym jest RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest to suma wszystkich kosztów jakie poniesie kredytobiorca za udzielenie kredytu. RRSO jest podawana procentowo, niekiedy bywa tak, że banki omijając definicje RRSO dokładają dodatkowe koszty, które nie są w  niej zawarte, dlatego łączny końcowy koszt może być wyższy niż wskazuje roczna stopa procentowa. Więcej informacji dotyczących RRSO znajdziesz w tym artykule.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką

Wiele osób zastanawia się czy istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką. Nie ma żadnych przeszkód prawnych w tym, aby dokonać sprzedaży nieruchomości z hipoteką, natomiast jeśli zdecydujesz się sprzedać nieruchomość już w ciągu 5 lat od jej zakupu zostaniesz obciążony podatkiem w wysokości 19%.

Podsumowanie

Podsumowując kredyt hipoteczny jest zapożyczeniem od banku, gdzie cel pożyczonych środków musi być przeznaczony na nieruchomość. Nie każdy może uzyskać kredyt hipoteczny, gdyż wymagana jest zdolność kredytowa i wkład własny. Koszt kredytu jaki trzeba ponieść jest wyrażony procentowo jako RRSO, a nieruchomość jest zabezpieczeniem dla banku na wypadek niewypłacalności klienta.


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk