• Odbierz prezent
Krajowa Informacja Skarbowa przegrywa w sądzie w sprawie podatków od kryptowalut

Temat podatków na rynku kryptowalut to w Polsce niekończąca się opowieść. Przykład poniższego sądowego rozstrzygnięcia sporu pokazuje, że warto walczyć o swoje, bo nawet interpretacja wydana przez Krajową Informację Skarbową może być informacją błędną!

 

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej

Na początku 2018 roku Pan Michał wystąpił o interpretację podatkową do KIS, zadając 4 pytania:

- czy na obrocie, kupnie i sprzedaży kryptowalut nie ma podatku VAT?

- czy prowadzący w sposób ciągły obrót kryptowalutami trzeba posiadać działalność gospodarczą?

- czy wymiana kryptowaluty na kryptowaluty prowadzi do powstania obowiązku podatkowego?

- czy wpłaty na giełdę bądź wyciągi z giełdy mogą służyć jako dokumentowanie kosztu/przychodu?

Po 3. miesiącach od złożonego wniosku Pan Michał otrzymał informacje zwrotną z koniecznością dopłaty za 4 interpretacje oraz pytaniami uzupełniającymi w celu doprecyzowania sytuacji. KIS poprosił również o informacje na temat aktualnego stanu posiadania kryptowalut.

Po kolejnych 2 miesiącach (26 kwietnia 2018 roku) i podesłani doprecyzowanych informacji, przedstawiona została oficjalna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. W tym przede wszystkim mówiła o tym, że wymiana kryptowaluty na kryptowalutę powoduje obowiązek podatkowy w momencie wymiany. Co ciekawe, nie zostały wskazane w interpretacji metody rozliczenia, czy ustalenia kursu, który podlegał by pod stosowne opodatkowanie. Wg polskiego prawa dowody z giełdy nie stanowią dowodów kosztów, co ciekawe po wgłębieniu się w interpretację to te same dowody z giełdy/ banku stanowiły by potwierdzenie wygenerowania dochodów.

Według tejże interpretacji podatkowej faktura, paragon oraz dowód wewnętrzny wg KIS nie może być użyty jako dokument potwierdzający rozliczenie. Przy prowadzeniu działalności mamy zatem podatkowy absurd. Trzeba działalność opodatkować, ale nie ma żadnej metody na oficjalne potwierdzenie kosztów oraz przychodów z działalności.

TUTAJ MOŻESZ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WYROKIEM WSA

 

Zażalenie w sprawie interpretacji podatkowej

Po zapoznaniu się z interpretacją Pan Michał złożył zażalenie do WSA (Wojewódzki Sąd Administracyjny) w Krakowie. Sama rozprawa przebiegła bardzo szybko, dlatego, że obydwie strony podtrzymały swoje stanowisko.

Sąd ogłosił werdykt, iż KIS pomimo, że w pewnym sensie ma rację, bo obecne prawo podatkowe nie definiuje precyzyjnie kwestii podatkowych, to ich interpretacja jest dla podatników bardzo niekorzystna. Przede wszystkim nie daje możliwości w sposób uczciwy wykazywania realnych kosztów i dochodów.

Wygranie sprawy dot. interpretacji KIS na poziomie WSA nie jest jeszcze rozstrzygające. KIS ma prawo do odwołania się do NSA (Naczelny Sąd Administracyjny). Na ten moment nie jest pewny czy w przypadku Pana Michała takie odwołanie będzie miało miejsce.

Jedno jest pewne, Polska nie jest krajem, w którym warto rozwijać działalność opierającą się o kryptowaluty. Pokazały to m.in. przenosiny polskiej giełdy kryptowalut BitBay na Maltę (czytaj więcej), co poprzedzone było wpisaniem giełdy na czarną listę przez KNF.


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk