• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Krajobraz po minutes
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynku walutowym

Piątek, chociaż jest ostatnim dniem roboczym w tym tygodniu, zapowiada się bardzo interesująco, ze względu na reakcje rynków na wczorajszą publikację minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. Ponadto, od wczoraj działa rynek chiński, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy dostarczał inwestorom dużo emocji.

Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku na swoim ostatnim posiedzeniu nie podjął żadnej istotnej decyzji. Protokół ze spotkania nie dostarczył również żadnych informacji co do terminu pierwszej,  od dawna oczekiwanej podwyżki stóp. Jednakże, nie wykluczono takiego kroku w grudniu. Głównym problemem pozostaje inflacja. Rezerwa Federalna wciąż nie ma pewności czy powróci ona w średnim terminie do ustalonego celu, wynoszącego 2%. Również wczoraj miało miejsce wystąpienie szefa FED z San Francisco, w którym to zasygnalizował, że przy ewentualnym szoku Rezerwa Federalna powinna rozważyć ujemne stopy lub kolejną edycję QE.  Po publikacji minutes na rynku ma miejsce wyprzedaż dolara. Warto zwrócić dzisiaj uwagę na dane z Kanady dotyczące zmienny zatrudnienia za wrzesień, a także na wystąpienia szefów oddziałów FED z Atlanty z Chicago.

Indeksy giełdowe notują obecnie duże wzrosty. Nikkei 225 zyskuje już 1,64%. Równie dobrze radzą sobie rynki w Chinach. JPY jest dziś najsłabszą walutą G10 ze względu na brak awersji do ryzyka. ASX wzrasta, pomimo delikatnych spadków po publikacji danych dotyczących zaciągniętych pożyczek na zakup domu, których liczba wzrosła o2,7% m/m przy konsensusie wynoszącym 4,7%. Wzrosty są wynikiem podwyżek cen surowców, zwłaszcza ropy, a także, złota. Również AUD zyskuje +0.85% wobec USD. Optymizm wśród inwestorów utrzymuje się na rynkach w Chinach. Hang Seng obecnie wzrasta o 0,47%, a Shanghai Composite o 1,26%.

Złoty się dzisiaj osłabia wobec euro i funta brytyjskiego. Zyskuje natomiast wobec dolara i franka. Po godzinie 11:00 za dolara musieliśmy płacić: 3,7543 zł, za euro: 4,2405 zł, za funta: 5,7553 zł oraz za franka szwajcarskiego: 3,8772 zł.  

 


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk