• Odbierz prezent
Kraj zaskoczył analityków - znacząca podwyżka stóp procentowych! Akcje banków mocno odbijają
fot. freepik.com

Czwartek upłynął pod znakiem dalszego dyskontowania przez inwestorów środowego komunikatu FED w zakresie prowadzonej polityki pieniężnej. Gołębi przekaz amerykańskiego banku centralnego odcisnął piętno min. na rynku długu, gdzie rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych mocno odbiły w kierunku poziomu 1,75% notowanego ostatnio na przełomie 2019 i 2020 roku.

Taka sytuacja nie wpierała tradycyjnie wycen tamtejszych spółek,

uderzając przede wszystkim w podmioty z sektora technologicznego. Wczorajszy dzień przyniósł również kolejne decyzje w zakresie polityki pieniężnej prowadzonej przez banki centralne innych państw. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała w czwartek, że bank nie zareaguje na „tymczasowe wzrosty” inflacji. Bank Anglii utrzymał z kolei główną stopę procentową na poziomie 0,1% Decyzja została podjęta jednogłośnie, utrzymując target skupu aktywów na poziomie 895 mld funtów.

Z uwagi na utrzymującą się presję inflacyjną w Turcji,

tamtejszy bank centralny podniósł stopę referencyjną o 200 pb do 19%, przy oczekiwaniach analityków na poziomie 18%. Z odmienną sytuacją mieliśmy do czynienia na krajowym rynku akcji, gdzie WIG wzrósł o 0,83%. Tym razem siłą napędową były największe podmioty notowane w ramach indeksu WIG20. Po środowej wyprzedaży, odbijały min. wyceny banków – akcje Santander Bank Polska zyskały 4,64%, a PKO BP 3,08%.

Kolejny dzień z rzędu ceny ropy naftowej znajdowały się pod presją

Tym razem spadki przybrały jednak na sile i baryłka ropy Brent spadła o prawie 7% zatrzymując się na poziomie 63,28 USD/brl. Jako przyczynę słabego zachowania surowca wymienia się min. problemy Starego Kontynentu w zakresie szczepień populacji, co może rzutować na spowolnienie oczekiwanego odbicia aktywności gospodarczej i popytu na produkty ropopochodne. Sytuacji nie sprzyja również mocno zyskujący amerykański dolar.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

W piątek wypada dzień trzech wiedźm dotyczący wygasania kontraktów terminowych i opcji. Z tego względu aktywność inwestorów może być większa niż zwykle. W godzinach porannych na rynkach kasowych utrzymują się negatywne nastroje. Nikkei225 zakończył handel z blisko 1,5% stratą, a kontrakty terminowe na DAX30 są kwotowane na poziomie -0,5%. Powyższe otoczenie nie sprzyja wg nas pozytywnemu otwarciu handlu w Warszawie.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk