• Odbierz prezent
Krach na giełdach nadchodzi? Czy jest się czego bać?

W każdy czwartek publikowane są dane na temat rynkowego sentymentu. Wczorajsze zmiany pokazują, że byki mogą mieć niebawem problemy.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. Wczorajsze dane dają do myślenia, ponieważ liczba rynkowych byków osiągnęła 48%, a niedźwiedzi 30,1%.

INI

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego. Wczorajszy wynik pokazał, że zmniejszyła się ilość rynkowych niedźwiedzi, natomiast drużyna byków się powiększyła.

AAII 

Źródło: aaii.com

Sytuacja na giełdach

WIG20 stracił wczoraj na wartości o -0,90%, spadając do poziomu 1637 punktów. Sesja w Stanach Zjednoczonych również zakończyła się na czerwono: S&P500 zniżkowało o -0,78% (2948 punktów), Nasdaq Composite o -0,97% (9284 punktów), a Dow Jones Industrial Average o -0,41% (24474 punktów). Giełdy azjatyckie również zaliczyły kiepską sesję. Indeksy w chinach spadły od -1% do -2,5%, natomiast japońskie Nikkei traci obecnie -0,79%. Kontrakty terminowe na zachodnie indeksy również zapowiadają spadki świecąc solidarnie na czerwono. Czy nadchodzi "Sell in May and go away"?

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk