• Odbierz prezent
Koronawirus uderza w restauratorów - AmRest Holdings z największą stratą w historii

AmRest Holdings, będący operatorem lokali gastronomicznych, jest jedną ze spółek, w którą  obecna sytuacja epidemiczna uderzyła wyjątkowo mocno. Potwierdzają to wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku, które przyniosły nie tylko zauważalnie niższe przychody, ale również najwyższą stratę w historii spółki. Na otwarciu poniedziałkowej sesji notowania AmRest tracą ponad 5%.

 

AmRest Holdings w pierwszym kwartale osiągnął przychody ze sprzedaży na poziomie 411,9 mln euro w porównaniu do 444,89 mln euro rok wcześniej, co jest spadkiem o niecałe 7,5% r/r.

Wynik z działalności operacyjnej (EBIT) wyniósł 23,6 mln euro na minusie, w porównaniu do zysku 17,4 mln euro rok wcześniej. Najgorzej wypadł skonsolidowany wynik netto - strata w samym pierwszym kwartale wyniosła 41,6 mln euro, w porównaniu do 3,7 mln euro zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA zmniejszył się do 42,6 mln euro (spadek o 44,5% r/r).

 

Warto zauważyć, że spółka odczuła skutki ograniczeń działalności związanych z epidemią koronawirusa już w styczniu w swoich lokalach prowadzonych w Chinach. Mimo tego, w okresie styczeń-luty przychody AmRestu wzrosły o 13,8% r/r (bez chińskiego rynku o 16,5%). Na słaby wynik finalnie wpłynęły ograniczenia działalności lokali gastronomicznych w Europie - przychody w marcu spadły o 45% r/r.

Marża EBITDA spadła w I kwartale do 10,3% z 17,3% rok wcześniej.

 

Równie słabych wyników należy oczekiwać w II kwartale tego roku, choć spółka dostrzega stopniową poprawę przychodów, związaną z luzowaniem obostrzeń w kolejnych krajach.

AmRest to międzynarodowa spółka operująca lokalami gastronomicznymi znanych marek na zasadach franczyzy. Spółka debiutowała na głównym parkiecie warszawskiej giełdy w kwietniu 2005 r. z ceną 2,4000 PLN za akcję. Spółka początkowo świadczyła usługi wyłącznie na terenie Polski, prowadząc lokale marek KFC, Burger King, Pizza Hut oraz Starbucks. W portfolio AmRestu znajdują się takie marki jak La Tagiatalla, Sushu Shop, Bacoa, Blue Frog

Aktualnie spółka zarządza ponad 2320 lokalami.

 

Na poniedziałkowej sesji kurs akcji AmRest otworzył się z ponad 5% stratą, obecnie zaś wynosi 25,0000 PLN, co jest spadkiem o 4,2%.

Czytaj także: Dino prezentuje wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Dynamiczny rozwój spółki przełożył się na wyższy zysk

15 maja spółka Dino Polska, znana ze swej sieci sklepów, opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2020. Były one wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły tez oczekiwania analityków.   15 maja w godzinach wieczornych spółka Dino opublikowała raport finansowy za I kwartał 2020 r. Przychody ze sprzeda.. Czytaj
Dino prezentuje wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Dynamiczny rozwój spółki przełożył się na wyższy zysk

 

Notowania: AmRest Holdings SE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:EAT/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk