• Odbierz prezent
Koronawirus uderza w projekty naftowe. Zwyżki cen soi

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się spadkiem notowań. Niemniej, zgodnie z oczekiwaniami, zejście cen ropy na nowe tegoroczne minima wywołało kontrę ze strony kupujących, którą obserwujemy dzisiaj. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI na razie nie oddaliła się jednak istotnie od poziomu 50 dolarów USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent utrzymują się w okolicach 54 dolarów USD za baryłkę.

Wśród inwestorów na rynku ropy naftowej nadal widoczny jest pesymizm,

wynikający z obaw o popyt na ropę naftową na świecie. Jest już w zasadzie pewne, że koronawirus istotnie negatywnie przełoży się na wzrost gospodarczy w Chinach, a to oznacza, że jego efekt będzie widoczny także w globalnym ujęciu.

Koronawirus uderza w projekty naftowe.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Rozprzestrzenianie się wirusa odbiło się już w pewnym stopniu na popycie na ropę w Chinach. Spółka PetroChina poinformowała wczoraj o spadku przepustowości swoich rafinerii o około 10% na skutek stłumionego popytu na paliwa w Chinach. Swoją produkcję paliw ograniczyły także inne spółki petrochemiczne (m.in. Sinopec) oraz mniejsze rafinerie.

Z kolei w Kanadzie kwestia koronawirusa może negatywnie przełożyć się na produkcję ropy naftowej. Gwałtowna przecena ropy w styczniu stawia pod znakiem zapytania niektóre tamtejsze projekty wydobywcze, w tym nowy duży projekt związany z wydobyciem tego surowca z piasków roponośnych.

Fakt, że na skutek wirusa cierpi nie tylko popyt na ropę, lecz zaczyna cierpieć także jej podaż, jest czynnikiem ograniczającym potencjał spadkowy na wykresie notowań tego surowca.

Koronawirus uderza w projekty naftowe.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SOJA

Stabilne zwyżki cen soi i wyczekiwanie na raport USDA.

Dzisiejsza sesja na rynku soi w Stanach Zjednoczonych jak na razie przynosi wzrosty i jeśli utrzyma je do końca sesji, to będzie to już siódmy z kolei dzień zwyżek. Cena soi w USA obecnie wynosi około 8,85 USD za buszel.

Z czysto technicznego punktu widzenia, stronie popytowej pomógł fakt, że ceny soi na początku lutego dotarły do poziomu wsparcia, wyznaczonego przez lokalne minimum z początku grudnia ub.r. Niemniej, kupujących wsparły także inne czynniki.

Mimo utrzymujących się obaw o negatywne skutki koronawirusa na gospodarkę Chin, inwestorzy na rynku soi wierzą w to, że popyt na ten surowiec utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie. W minionym tygodniu amerykańska administracja potwierdziła, że chiński prezydent zapewniał o planach wypełnienia zobowiązań z porozumienia handlowego I fazy, związanych z zakupami towarów rolnych ze Stanów Zjednoczonych przez Chiny.

Tymczasem dzisiaj inwestorzy wyczekują na raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), dotyczący sytuacji na rynkach towarów rolnych. Oczekiwane jest m.in. obniżenie szacunków zapasów soi na koniec sezonu 2019/2020.

Koronawirus uderza w projekty naftowe.  - 3

Notowania soi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk