• Odbierz prezent
Koronawirus groźniejszy niż wcześniej? Indeksy NASDAQ i S&P500 w górę. Podsumowanie tygodnia

Pandemia COVID-19 weszła w swoją nową, drugą i, wygląda na to, że silniejszą falę. W skali świata notowane są rekordy dobowe zachorowań, wzrasta liczba zgonów i ponownie istnieje ryzyko kryzysu w służbie zdrowia wielu państw rozwiniętych. Mimo to jednak reakcja inwestorów jest zgoła odmienna niż miało to miejsce podczas pierwszej fali. Może mieć tu znaczenie fakt, że problem jest już znany – poważny, ale mniej więcej wiadomo, jakich działań zaradczych wymaga, które branże mogą na tym ucierpieć, a które zyskać. I tak się składa, że właśnie spółki „nowej ekonomii”, których dostatek w USA, są w grupie tych mogących zyskać.

NASDAQ w zeszłym tygodniu zyskał aż 4,1%, a sam S&P500 3,3%, notując najlepszy tydzień od wakacji. Optymizm w drugiej połowie tygodnia spowodowała też zmiana nastawienia prezydenta Trumpa – podane zostały informacje o podwyższeniu przez Biały Dom wartości proponowanego pakietu wsparcia o 200 mld USD do 1,8 bln USD, a być może nawet jeszcze większy. Nastroje studził lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell, wg którego mało prawdopodobne jest, aby ten program przeszedł w okresie przed wyborami prezydenckimi. Na początku tego tygodnia wiadomo już, że program jest odrzucany, ale pojawiają się nadzieje, że będzie przegłosowywany częściami. Wall Street reaguje na to pozytywnie, jak więc widać, niewiele tam trzeba do podtrzymania dobrego klimatu inwestycyjnego.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Warszawie. Co prawda indeksy na GPW zanotowały wzrosty, ale w porównaniu z Wall Street, czy nawet europejskimi rynkami rozwiniętymi, były to mizerne wyniki. Małe spółki nawet zaliczyły niewielką stratę, o 0,3% rosły duże spółki, a najmocniej zyskiwały średnie spółki, głównie za sprawą aprecjacji spółek „covidowych” – Mercatora i Biomedu. W efekcie dało to aprecjację WIG o 0,4% przy dosyć wybiórczej selekcji spółek. Mocno można było stracić na energetyce – PGE i Tauron taniały po kilkanaście procent wobec zwyżki cen CO2 i braku dalszych konkretów co do planu rozdzielenia górnictwa od energetyki. Z kolei odbijały spółki petrochemiczne. Aktualne warunki makro nie dają jednak podstaw, aby spodziewać się na nich dłuższego odbicia. Nie można jednak powiedzieć, że to kapitału brakuje na GPW, co pokazał debiut Allegro – akcje rozeszły się jak świeże bułeczki, a na debiucie ich cena wzrosła o ponad 50% (mówimy tu o spółce wycenianej przy cenie z IPO na 44 mld PLN). Raczej problemem jest to, że co ciekawsze spółki osiągnęły już wartość godziwą, a pozostałe w obecnych warunkach mają problemy z utrzymaniem wyników.

W tym tygodniu również uwaga będzie skierowana na kwestie polityczno-gospodarcze oraz dynamikę przyrostu zachorowań na koronawirusa i ewentualne, spowodowane tym, częściowe lub całościowe lockdowny. Zaplanowane jest sporo wystąpień publicznych bankierów z Fed i EBC, co w obecnych niepewnych czasach może być ważne dla rynku. Poza tym dalej nie zakończona pozostaje sprawa amerykańskiego pakietu pomocowego. Z danych makro tak naprawdę istotne odczyty pojawią się dopiero w piątek, a przede wszystkim będzie to dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk