• Odbierz prezent
Koronawirus doprowadzi do dalszych wzrostów na złocie. Zbigniew Grutkowski z TeleTrade opisuje sytuację na rynku złota i srebra

Złoto od tysiąca lat przykuwa uwagę inwestorów, kruszec zyskuje na popularności głównie w czasach niepewności politycznej oraz wyraźnego spowolnienia gospodarczego. Zbigniew Grutkowski, dyrektor do spraw rozwoju TeleTrade w wywiadzie dla FXMAG odpowie na pytania dotyczące bieżącej sytuacji na rynku zlota i srebra oraz ich dalszych perspektywach inwestycyjnych.

Zbigniew Grutkowski z TeleTrade: COVID-19 doprowadzi do dalszych wzrostów na złocie - 1Złoto w ostatnich tygodniach zyskało 20%. Czy strach związany z koronawirusem był powodem wzrostów?

Zbigniew Grutkowski: COVID-19 jest tylko wytłumaczeniem tego, co banki centralne chciały zrobić od wielu miesięcy, a mianowicie jeszcze bardziej poluzować politykę monetarną oraz rozpocząć kolejne programy ratowania przedsiębiorstw, które już dawno powinny upaść. Czynnikiem zapalnym dla wzrostów na złocie było wprowadzenie pierwszego w historii Stanów Zjednoczonych, (23 marca) nieograniczonego skupu aktywów przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych.

Czy to przez pandemię COVID-19 od końcówki lutego indeksy amerykańskie wyraźnie traciły, a złoto niewiele zyskiwało aż finalnie od 9 marca straciło 15%?

Zbigniew Grutkowski: Powodem takiego zachowania rynku były rosnące straty inwestorów na ryzykownych aktywach, którzy dostali margin calle. Zmuszeni byli oni do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego stratne pozycje, a ci którzy nie mieli wolnej gotówki zamykali swoje długie pozycje na złocie, co spowodowało dużą korektę.

Spoglądając na wykres złota w dłuższym terminie od 2014 roku najpopularniejszy metal poruszał się w konsolidacji pomiędzy 1300 a 1000 dolarów za uncję, co było powodem silnego wybicia z trendu bocznego?

Zbigniew Grutkowski: Złoto jest mocno skorelowane z polityką monetarną FEDu. Jeszcze przed wybiciem z konsolidacji w ostatnim tygodniu grudnia 2018 roku pojawił się silny ruch wzrostowy z 1250 do prawie 1350$. Po 17% korekcie na SP500 FED zdecydował o wycofaniu się z podwyższania stóp procentowych. Rynki zareagowały pozytywnie, podobnie jak złoto, które jak wiemy najmocniej zyskuje w środowisku niskich stóp procentowych oraz luźnej polityce monetarnej. Od lutego do czerwca złoto poruszało się w 80dolarowej konsolidacji, ponieważ czekało na dalszej sygnały po stronie FEDu. Wskazówki pojawiły się na początku czerwca, gdzie kilku członków FOMC zasygnalizowało ewentualną obniżkę stóp procentowych. Rynek złota bardzo szybko pozytywnie zareagował i szybko wybił się z kilkuletniej konsolidacji. 31 lipca FED pierwszy raz od kilku lat zdecydował się obniżyć stopy procentowe o 0,25%, a to przełożyło się na dalsze wzrosty na złocie.

Jak wygląda obecnie sytuacja na ETF-ach?

Zbigniew Grutkowski: W kwietniu zakupy ETF-ów opartych o złoto przekroczyły 110 ton i z pewnością przyczyniły się do umocnienia złota. Warto zwrócić także uwagę na zachowanie spekulantów, którzy nie byli zaangażowani w kupno kruszcu - być może czekają na lepsze warunki w postaci niższych cen? Z drugiej strony zazwyczaj ich zaangażowanie jest krótkoterminowe. W ostatnich dniach spadło tempo nabywania jednostek uczestnictwa do 6.5 ton.

Zbigniew Grutkowski z TeleTrade: COVID-19 doprowadzi do dalszych wzrostów na złocie - 2Jako dyrektor do spraw rozwoju TeleTrade, jak oceniasz sytuacje na srebrze podczas trwania koronawirusa?

Zbigniew Grutkowski: Zainteresowanie zakupów ETF-ów jest bardzo wysokie. W kwietniu wpływy wzrosły do 714 ton, a zasoby wzrosły o 3.5% i jest to nieznaczna różnica na tle złota, które wyniosło 5.1% w tym samym okresie. Od początku roku napłynęło ponad 2000 ton, co odpowiada miesięcznemu światowemu wydobyciu. Zasoby są rekordowo wysokie na poziomie 21 000 ton. Jeżeli spojrzymy na pozycje spekulacyjne netto na srebro to od 24 kwietnia zobaczyliśmy wzrost kontraktów z 23,5 tys. do 28,5 tys., co być może jest zapowiedzią silniejszych wzrostów na srebrze. Od 6 marca zaobserwować możemy znaczący spadek zaangażowania spekulantów w długie pozycje zbiegający się w czasie z silnymi spadkami srebra z 17 do 12$. Co ciekawe od 23 marca srebro znacząco zaczęło zyskiwać pomimo tego, że zaangażowanie spekulantów stale spadało. Jeżeli spekulanci dołączą do trendu wzrostowego to być może wywołają jeszcze silniejsze wzrosty.

Co dalej z cenami złota?

Zbigniew Grutkowski: Uważam, że bardzo luźna polityka monetarna prowadzona przez banki centralne fundamentalnie powinna wpływać na długoterminowy trend wzrostowy na złocie oraz innych metalach. Do wzrostów przyczynić się również mogą programy ratunkowe rządów, skutkujące wprowadzeniem do gospodarki realnej gotówki bez pokrycia. Jedynym zagrożeniem dla cen złota może być kolejna fala wyprzedaży na giełdach, która zacznie się w momencie kolejnego niespodziewanego wydarzenia – na przykład bankructwa dużej firmy lub instytucji finansowej.

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk