• Odbierz prezent
Korona szwedzka: wszystko co powinieneś wiedzieć o SEK [historia korony szwedzkiej, nominały banknotów i monet szwedzkich]
fot. freepik.com

Szwecja to kraj historycznie mocno powiązany z Polską. Wiele pokoleń naszych rodaków szukało szczęścia w tym kraju. Bałtyk przez wieki był barierą, która skutecznie umożliwiała ucieczkę od politycznych i historycznych zawirowań w Polsce.

Historia emigracji sięga XIX wieku, kiedy to azylu u naszych zamorskich sąsiadów szukali uczestnicy powstań listopadowego i styczniowego. Podobnie sytuacja wyglądała w okresie stanu wojennego, kiedy to wielu naszych rodaków traktowało królestwo szwedzkie, jako ziemie obiecaną. Wreszcie ostatnia fala emigrantów zarobkowych, która ruszyła na podbój krainy wikingów w czasie kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, a dla Polaków został otwarty szwedzki rynek pracy. Szacuje się, że obecnie w Szwecji przebywa około 90 tysięcy Polaków (dane według Statistiska Centralbyrån). Szwedzka korona jest więc walutą istotną z punktu widzenia dziesiątek tysięcy Polaków za granicą i ich rodzin, które nierzadko pozostały w kraju.

 

Nominały banknotów i monet szwedzkich

Szwedzką koronę określa kod walutowy SEK i symbol kr, funkcjonuje ona w systemie dziesiętnym, a w obiegu możemy spotkać następujące nominały monet:

Oficjalnie szwedzka korona dzieli się jeszcze na 100 öre, ale te jednostki zdawkowe zostały wycofane z obiegu ze względu na zbyt wysokie koszty ich produkcji i funkcjonują jedynie w rozliczeniach elektronicznych.

Oprócz monet w Szwecji możemy natknąć się również na następujące banknoty:

Czytaj dalej na DobryKantor.pl


DobryKantor.pl

Kantor Internetowy DobryKantor.pl to solidny i godny zaufania partner biznesowy działający na rynku wymiany walut już od 2012 roku. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk