• Odbierz prezent
kurs korony norweskiej kurs euro kurs dolara kurs złotego

Jedną z najciekawszych walut w tym roku jest korona norweska (NOK). Jak kształtuje się kurs tej waluty względem euro, dolara i polskiego złotego?

 

Kurs euro do korony norweskiej (NOK)

Patrząc na kurs euro do korony norweskiej (EUR/NOK) w perspektywie ostatniego roku, widać, że do połowy marca europejska waluta ulegała systematycznemu umocnieniu. Za jedno euro najwięcej płacono 13,2087 koron norweskich. Od połowy marca kurs euro zaczął osuwać się w dół względem norweskiej waluty. Na początku czerwca lokalny dołek kształtował się w okolicach 10,50. Od tego momentu kurs EUR/NOK zaczął zyskiwać. Na piątkowej sesji wzrósł o 0,86% do poziomu 10,7828.

Wykres kursu euro do korony norweskiej EUR/NOK

Wykres kursu euro do korony norweskiej EUR/NOK 

 

Kurs dolara do korony norweskiej (USD/NOK)

Kurs dolara względem korony norweskiej (USD/NOK) w tym roku również systematycznie zyskiwał do połowy marca. Najwięcej za dolara w tamtym czasie płacono 12,1492 koron norweskich. Warto wspomnieć, że jeszcze na początku roku najmniej za dolara płacono 8,47 NOK. Od tej pory kurs USD/NOK zaczął osuwać się w dół. W pierwszej połowie czerwca zaliczył dołek w okolicach 9,28 i zaczął zyskiwać. Na koniec piątkowych notowań wyniósł 9,6466, co stanowi wzrost o 1,03%.

 Wykres kursu dolara do korony norweskiej USD/NOK

Wykres kursu dolara do korony norweskiej USD/NOK

 

Kurs korony norweskiej do złotego (NOK/PLN)

Przez większą część roku korona norweska była notowana powyżej 0,42 zł. W marcu kurs korony norweskiej do złotego (NOK/PLN) spadł do poziomu 0,3423, co stanowiło tegoroczne minimum. Od tego momentu korona norweska systematycznie ulegała umocnieniu względem polskiej waluty. Na koniec piątkowych notowań kurs NOK/PLN wyniósł 0,4135.

 Wykres kursu korony norweskiej do złotego NOK/PLN

Wykres kursu korony norweskiej do polskiego złotego NOK/PLN

 

Co jest istotne dla kursu korony norweskiej?

Bank centralny Norwegii w tym roku dokonał serii obniżek stóp procentowych. W maju stopa procentowa została obniżona do 0%, a w czerwcu została utrzymana na tym poziomie. Bank centralny Norwegii spodziewa się pozostawienia stóp procentowych na tak niskim poziomie, jednak nie przewiduje skupu aktywów. Nie wyklucza podwyżek stóp procentowych w najbliższych latach. W swych prognozach Norges Bank zakłada dwie podwyżki stóp procentowych do końca 2023 r.

 

Notowania: EURNOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURNOK/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk