• Odbierz prezent
Korona norweska zyskuje, a kurs franka szwajcarskiego spada. Dlaczego?

W obszarze walut safe-haven uwagę zwraca mieszane zachowanie się jena, oraz gremialny odwrót inwestorów od franka. Japońska waluta zyskała głównie z europejskimi słabeuszami, ale ogólnie była słaba po tym jak poprawiły się nastroje wokół rynków wschodzących, a główne rynki akcji poszły w górę.


Frank szwajcarski spada

W przypadku franka spadły obawy dotyczące Turcji, a rynek nie przejął się aż tak sytuacją we Włoszech (była wcześniej zdyskontowana).


Korona szwedzka najbardziej wrażliwa na problem Włoch

Z walut skandynawskich bardziej wrażliwa na zamieszanie we Włoszech okazała się korona szwedzka, która skorygowała wcześniejsze wzrosty wywołane spekulacjami nt. podwyżki stóp procentowych w grudniu. Zwyżki podtrzymała jednak korona norweska, co może być zasługą zwyżek cen ropy naftowej.

Nota prawna

Zgarnij książkę Zawód Inwestor giełdowy. Nowe ujęcie w promocyjnej cenie

Sprawdź promocje!

 

Czytaj także: Intensywny tydzień dla euro dolara i funta. Co tak bardzo zaskoczyło rynki?

Miniony tydzień przyniósł odbicie notowań dolara po wcześniejszych spadkach względem większości walut, wyjątkiem okazały się tylko rand, rubel i lira. Trudno jednak wskazać na proste uzasadnienie dla tej sytuacji. Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie FED w środę, ale Rezerwa zachowała się dość….. Czytaj
Intensywny tydzień dla euro dolara i funta. Co tak bardzo zaskoczyło rynki?

Notowania: EURNOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURNOK/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk