• Odbierz prezent
Korekta pędząca z geometrią 1:1

W poprzednim artykule opisałem pokrótce 4 rodzaje korekt występujących na rynku. Wpis dotyczący korekt możesz znaleźć tutaj.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

W swoim handlu bardzo często używam geometrii na korektach, nie tylko pędzących, natomiast o tym w późniejszym czasie. W moich wpisach możesz często spotkać się z określeniem równość odcinków, równość fal, bądź po prostu "korekta z geometrią 1:1", "korekta AB=CD".

 

Dlaczego równe odcinki są tak istotne? Rynek lubi geometrię, sprawdzała się ona kiedyś więc dlaczego miałaby przestać działać? Cała analiza techniczna opiera się przecież na danych historycznych. Na wykresach zarówno par walutowych jak i indeksów czy surowców bardzo często można spotkać trendy, które były utrzymywane przez geometrię 1:1. Możesz się zastanawiać dlaczego 100% a nie na przykład 110% albo 90%. Na czymś trzeba oprzeć swój handel, natomiast ja uważam, że jeżeli większość Traderów używa właśnie geometrii 1:1 to właśnie ona powinna być przez nas wykorzystywana. Ponadto na rynku coraz więcej handlu odbywa się automatycznie, to znaczy, że na rynku grają automaty, roboty, które są tworzone przez człowieka.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Spójrz na poniższy wykres. Powinieneś zauważyć na nim korekty pędzące.


korekta pędząca

 

Nie ma potrzeby abyś drukował wykresy i ręcznie nanosił na nie pomiary (chociaż spotakłem się z takim podejściem i jest to pewna forma ćwiczenia), wykorzystamy do tego platformę Meta Trader. Do porównywania odcinków możemy się posłużyć dwoma narzędziami.

Jeżeli jeszcze nie widzisz korekt to poniżej zaznaczyłem odpowiednie odcinki, powinno to wiele wyjaśnić.


korekta pędząca

 

Przejdźmy do pomiaru odcinków. Najprościej będzie to zrobić w następujący sposób. Na platformie MT4 mamy dostęp do kształtów. Za pomocą prostokąta można w prosty sposób zmierzyć dany odcinek i przenieść go na koniec impulsu. Aby skopiować nałożony na wykres prostokąt należy kliknąć na niego dwukrotnie, a następnie z wciśniętym na klawiaturze "Crtl" przeciągnąć kształt za jeden z rogów, lub za środek.


korekta pędząca

 

Na poniższym wykresie oznaczam kolejny układ korekcyjny. Analogicznie należy robić z korektą trzecią oraz czwartą. Odcinki AB i CD są sobie równe.


korekta pędząca

 

Drugie narzędzie jakie możemy użyć do pomiaru to Fibonacci Zasięgi. Znajdziesz je w tym miejscu.


korekta pędząca

 

Narzędzie to ma 3 punkty zaczepienia. Aby dopasować dokładnie siatkę należy kliknąć dwukrotnie na narzędzie, aby je podświetlić, a następnie odłożyć w odpowiednim miejscu. Do pomiaru biorę pod uwagę cienie i knoty świec (tak jak w przypadku prostokąta). Pierwszy punkt zaczepienia to wierzchołek A korekty pędzącej. Drugi punkt zaczepienia to wierzchołek B. Trzeci punkt to nowo wybity szczyt - C. Poziom FE100 wyznacza potencjalny punkt D, w tym miejscu otrzymujemy równość odcinków AB=CD, czyli geometrię 1:1.


korekta pędząca

 

W kolejnym wpisie opowiem o korekcie prostej z geometrią 1:1

Tutaj możesz poćwiczyć geometrię rynku.

A tutaj znajdziesz informacje o innych występujących na rynku korektach.

 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk