• Odbierz prezent
Korea Północna znów daje o sobie znać

Po dość długiej jak na Kim Dzong Una przerwie, przywódca Korei Północnej znów wydał rozkaz przeprowadzenia testu rakiety balistycznej. Jak to bywało w poprzednich testach, międzykontynentalna rakieta (ICBM) skończyła swój lot w Morzu Japońskim.

 

W oficjalnym komunikacie północnokoreańskiej telewizji podano, że rakieta Hwasong-15 jest w stanie przenosić głowice najnowszej generacji Co więcej, może ona osiągnąć taką trajektorię lotu, która pozwoliłaby jej dolecieć do Waszyngtonu. W tym przypadku jednak zdołała pokonać około 1000km na maksymalnej wysokości 4475km.

O teście rakietowym poinformowała również strona południowokoreańska w komunikacie:

Korea Północna wystrzeliła dziś o świcie niezidentyfikowaną rakietę w kierunku wschodnim w pobliżu Pyongsong w prowincji Pyongan Południowy".

Nie trzeba było długo czekać na reakcję południowego sąsiada Korei Północnej, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Siły Zbrojne Korei Południowej, po odbytym teście rakiety Hwasong-15, przygotowały własne ćwiczenia rakietowe. Premier Japonii i inni członkowie japońskiego rządu skrytykowali działania Pjongjangu, nawołując sąsiedni kraj do zaprzestana prób jądrowych. Donald Trump został poinformowany o północnokoreańskiej próbie rakietowej jeszcze w trakcie jej przeprowadzania. Powiedział krótko:

To sytuacja, z którą sobie poradzimy”.

Sekretarz Stanu – Rex Tillerson, w obliczu zagrożenia i śmiałych prób rakietowych Korei Północnej, nawoływał sojuszników do wzmocnienia presji na reżim z wykorzystaniem sankcji ekonomicznych.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk