• Odbierz prezent
"Korea Północna? Kogo to obchodzi?"
Z artykułu dowiesz się:

- Czy Korea Północna może stanowić źródło ryzyka dla inwestorów

- Jak obecna sytuacja w Korei Północnej wpływa na globane rynki

W środę giełdy zanotowały kolejne spadki. Zarazem w mediach pojawiły się doniesienia o próbie jądrowej w Korei Północnej. Państwo to, mimo tego, że znane jest ze swojego rozwoju nuklearnego, nie było na listach większości inwestorów jako powód do zmartwień. Eurasia Group, która co roku publikuje listę dziesięciu najważniejszych zagrożeń geopolitycznych, wykluczyła z niej Koreę Północną na rok 2016. Czyżby jednak należało zwrócić większą uwagę na posunięcia koreańskich władz?

 

Władze Korei Północnej potwierdziły oficjalnie, że w środę doprowadzono do detonacji bomby wodorowej, co wywołało trzęsienie ziemi o sile 5,1 stopnia w skali Richtera. Była to już czwarta próba jądrowa przeprowadzona przez Pjongjang. Mimo tego założyciel i prezes Eurasia Group - Ian Bremer twierdzi, że Korea Północna raczej nie stanowi zagrożenia. "Gdyby Kim Jong Un władał państwem środkowo-wschodnim, mielibyśmy spore powody do obaw, ale na szczęście tak nie jest." Ponadto Bremmer dodał, że większym zagrożeniem byłby potencjalny upadek reżimu w Korei Północnej, bo mógłby przyczynić się do zaburzenia stabilności w regionie.

 

Phil Blancato, CEO Ladenberg Thalmann Asset Management, potwierdza, że inwestorzy nie powinni zbytnio przykładać uwagi do Korei Północnej. "Mamy o wiele więcej dużo poważniejszych powodów do zmartwień. Korea Północna nie jest jednym z nich. Gdyby to Iran testował broń atomową przeciwko Izraelowi, rynki byłyby o wiele bardziej zaniepokojone." - dodaje Blancato.

 

Mimo to najnowsze wieści z Korei Północnej nie pomogą inwestorom, którzy i tak są już bardzo zatrwożeni obecną sytuacją na rynkach.

"Korea Północna jest czymś, co zaskoczyło nas wszystkich. Ciężko określić jak naprawdę jest to duży problem w obliczu sytuacji w Chinach i na rynku surowców. Ale sytuacja ta na pewno wzmogła powszechny niepokój." - mówi Bill Stone, główny analityk inwestycyjny w PNC Asset Management Group.

 

Oczywiście posunięcia władz Korei Północnej będą miały duży wpływ na rynek azjatycki. W środę, zaraz po informacji i próbie jądrowej w mediach, waluta Korei Południowej spadła do najniższego poziomu od kilku miesięcy. Z kolei akcje największych południowokoreańskich firm, takich jak Samsung czy Hyundai Motor, notowanych na giełdzie w Seulu, spadły o ponad 2 proc.

 

Korea Północna bez wpływu na Europę i USA

Nie miało to jednak wpływu na inwestorów w USA czy Europie. Tu sytuacja w Korei Północnej jest odbierana raczej jako ryzyko polityczne, nie ekonomiczne. Zdecydowanie bardziej martwi sytuacja w Chinach. Wieści z Korei Pn. działają tylko na psychikę i wzmagają pesymizm.

"Tak, to może być kolejny element układanki, który sprawia, że ludzie boją" powiedział Brad McMillan, dyrektor Investment Officer Commonwealth Financial Network. - "Ale Korea Północna? Kogo to obchodzi?"

 

Źródło informacji: CNN


Anna Hałas

Absolwentka ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowana teorią finansów behawioralnych oraz sytuacją na rynku paliw kopalnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk