• Odbierz prezent
Korea Północna znów porusza rynkiem złota

W ostatnim czasie człowiekiem, który ma ogromny wpływ na rynki finansowe jest północnokoreański lider – Kim Dzong Un. W niedzielę, około godziny 5:00 czasu polskiego Korea Północna przeprowadziła test jądrowy. W związku z rosnącym zagrożeniem wojną pomiędzy Koreą Północną rynki zareagowały gwałtownymi zmianami notowań na otwarciu poniedziałkowej sesji.

 

Kapitał na otwarciu poniedziałkowej sesji znów popłynął szerokim strumieniem do bezpiecznych przystani – m.in. do metali szlachetnych, jena i franka. Po raz kolejny przyczyniły się do tego wydarzenia dotyczące wschodnich wybrzeży Azji. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu (w czwartek około godziny 23:00 czasu polskiego) Korea Północna wystrzeliła pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią. W przypadku rynku złota wywołało to w reakcji na to wydarzenie obserwowaliśmy znacząco podwyższoną zmienność notowań wielu instrumentów finansowych. Cena złota w ciągu około godziny wzrosła o 14,5$, czyli ok. 1,1%. Dziś w reakcji na test nuklearny złoto drożało o 12,5$ (ok. 0,9%).

Dzisiejsza reakcja rynku złota miała istotne znaczenie techniczne. Luka weekendowa wyłamała opór przy poziomie 1326,0$. Pierwotnie wzrosty zatrzymały się na poziomie 1337,0$, ale po kilku testach wyłamały również ten opór. W efekcie cena złotego kruszcu znalazła się na najwyższym poziomie od niemal roku. Cena ma przy tym otwartą przestrzeń do testu szczytów z lipca ubiegłego roku (1375,0$), co przy utrzymaniu się napięć na półwyspie koreańskim nie wydaje się zbyt odległą perspektywą.

 

Złoto - H1

złoto

 

Wzrostów na rynkach metali szlachetnych nie powinien hamować rynek srebra, który w reakcji na weekendowe wydarzenia otworzył się ponad oporem przy poziomie 17,7$, otwierając sobie szeroką przestrzeń do wzrostów. Celem tego rynku powinien być test szerokiej strefy oporu w okolicy poziomu 18,5$.

 

Srebro - D1

srebro


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk