• Odbierz prezent
Korea Północna szykuje kolejny pocisk? - ryzyko polityczne

Ryzyko polityczne, które rośnie za sprawą Korei Północnej, przypomina scenę teatralną. Co jakiś czas Kim Dzong Un „pręży muskuły” i staje się w tym coraz śmielszy, by potem na chwilę zejść ze sceny. Rynki nie uginają się pod presją Kima, choć coraz częściej zauważamy zwrot inwestorów ku bezpiecznym przystaniom. Dziś Korea Północna może znów niepokoić. Południowokoreańskie media podały informację o transporcie pocisku balistycznego na zachodnim wybrzeżu Korei Północnej. Czy przed nami kolejna próba?

 

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

W ciągu dwóch tygodniu, za nami już kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołane specjalne w wyniku próby balistycznej wykonanej przez Koreę Północną. Podczas spotkania padły ostre słowa ze strony przedstawicielki Stanów Zjednoczonych – Nikki Haley. Ta stwierdziła, że Korea Północna, podejmując próbę użycia bomby wodorowej „prosi się o wojnę”. Haley dodała również:

„Jedynie ostrzejsze sankcje umożliwią nam rozwiązać problem na drodze dyplomacji”.

Donald Trump zdążył również przedstawić własne stanowisko w tej sprawie. Zapowiedział, że USA są w stanie przeznaczyć miliardy dolarów w postaci zbrojeń dla Korei Południowej. Japonia i Korea Południowa są największymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych w konflikcie z Koreą Północną, który nota bene trwa już od lat 50. XX wieku.

 

Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ…

Korea Północna zaczęła szykować się do kolejnych działań. Południowokoreański dziennik "Asia Business Daily” poinformował o transportowaniu pocisku balistycznego w kierunku zachodniego wybrzeża Korei Północnej. Dziennik powołuje się na źródła wywiadowcze, których rzecz jasna nie może ujawnić. Wygląda więc na to, o ile źródło jest wiarygodne, że Korea Północna nie traci czasu i szykuje się do kolejnej próby. Dziennik podaje, że pocisk, to rakieta międzykontynentalna ICBM. Potwierdzenia tej informacji nie można jednak znaleźć w Ministerstwie Obrony Korei Południowej. Jednakże wcześniejsze słowa przedstawiciela ministerstwa śiwadczą o pełnej gotowość reżimowego sąsiada Korei Południowej do przeprowadzenia kolejnych prób, z użyciem rakiet ICBM.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk