• Odbierz prezent
Korea Północna coraz śmielsza - ryzyko polityczne dla rynków

Wstrząsy sejsmiczne na terenie Korei Północnej w niedzielę, to nie zapowiedź katastrofy naturalnej. Kim Dzong Un po raz kolejny przeprowadził udany test, tym razem bomby wodorowej. Sytuacja geopolityczna jest w ostatnich tygodniach coraz bardziej napięta. Na próbę jądrową najbardziej zareagował rynek złota.

 

Bomba wodorowa

Zanim świat dowiedział się o eksplozji ładunku, kilka godzin wcześniej Kim Dzong Un oznajmił, że jest w posiadaniu bomby wodorowej, która bez problemu może zostać przeniesiona na rakietach międzykontynentalnego zasięgu (ICBM). Po tym, doszło do udanej próby z użyciem wspomnianej bomby. Informacje o eksplozji potwierdziła telewizja północnokoreańska, podkreślając przy tym, że jest to krok milowy do ukończenia programu atomowego.

Japońskie i południowokoreańskie stacje meteorologiczne mówią o ruchach sejsmicznych zanotowanych tuż po eksplozji pocisku. Jak twierdzą, wstrząsy były wywołane sztucznie, natura nie miała w tym żadnego udziału. Wstrząsy sejsmiczne miały siłę od 5,3 do 6,3 stopni w skali Richtera.

 

Odpowiedź świata

Z tygodnia na tydzień północnokoreańskie próby balistyczne nasilają się. Choć wcześniej Chiny i Rosja nieco z boku przyglądały się śmiałym poczynaniom Kim Dzong Una, to dziś władze obu państw krytykują Pjongjang. Korea Południowa zmobilizowała armię i przeprowadziła ćwiczeniowe manewry wojskowe. Władze Korei Południowej chcą zaostrzenia sankcji ekonomicznych wobec reżimowego sąsiada. Najbardziej jednak, światową opinię publiczną interesuje odpowiedź głównego oponenta Korei Północnej – Donalda Trumpa. Ten mimo podtrzymania dyplomatycznych rozwiązań, nie wyklucza drogi militarnej. Zapytany o użycie siły wobec Pjongjangu, odpowiada… „Zobaczymy”.  Amerykański Sektetarz Skarbu – Steven Mnuchin przygotowuje projekt nowego pakietu sankcji ekonomicznych, którymi Prezydent USA chce ukarać Koreę Północną. By wspólnie debatować nad międzynarodową sytuacją geopolityczną i ewentualnymi rozwiązaniami wobec Korei Północnej spotkają się po raz kolejny przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa ONZ. Posiedzenie rozpocznie się dziś o 16:00. Oczekuje się, że dziś przedstawiciele podejmą decyzje o nałożeniu kolejnych już w tym roku sankcji ekonomicznych na Pjongjang.

 

Odpowiedź rynków

Podczas sesji azjatyckiej na eksplozję bomby jądrowej najbardziej zareagował rynek złota. Obecnie złoto znajduje się w trendzie wzrostowym. Po próbie balistycznej notowania złota osiągnęły poziom 1337 USD. Inne rynki były nieco bierne. Być może „oswoiły” się z coraz częstszym ryzykiem geopolitycznym ze strony Korei Północnej.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk