• Odbierz prezent
Kopanie kryptowalut się opłaca? Minimalny kurs bitcoina, aby osiągnąć zysk

Opłacalność kopania kryptowalut to temat rzeka, często przewijający się w dyskusjach entuzjastów walut cyfrowych. Wiadomym jest, że sama rentowność wydobycia jest wartością wysoce względną, zależną m.in. od ceny zakupu energii elektrycznej, rodzaju urządzeń wykorzystywanych do miningu, czy wreszcie samej kryptowaluty i jej aktualnej trudności wydobycia. Poniżej pewnego, różniącego się dla niemal każdego górnika, poziomu notowań kopanej kryptowaluty mining po prostu przestaje w danym momencie przynosić zyski. Ciekawą informacją na temat takich wartości granicznych podzielił się współzałożyciel jednego z największych pooli miningowych - F2Pool.

 

Shixing Mao, współzałożyciel F2Pool, opublikował infografikę poświęconą rentowności wydobycia ośmiu popularnych kryptowalut Proof of Work przy pomocy różnych urządzeń na chińskim portalu społecznościowym Weibo. Infografika posiada logotyp F2Pool, co może sugerować, że znajdujące się na niej dane odnoszą się właśnie do tej kopalni.

 

Opłacalność kopania bitcoina

Ze zrozumiałych względów, największą uwagę poświęcono bitcoinowi (BTC), zestawiając ze sobą aż siedem popularnych koparek ASIC. Jedna z najpopularniejszych koparek, jaką jest Bitmain Antminer S9, rzekomo przynosi kopalni zyski aż do ceny BTC wynoszącej ok. 4420 dolarów (30262 juanów chińskich). Dla porównania, znacznie tańszy, ale i mniej wydajny Antminer S7 zacznie przynosić zyski dopiero w momencie, w którym bitcoin przekroczy cenę aż ponad 11 580 dolarów (79 258 CNY). Również mniej popularna koparka Avalon 741 obecnie nie przynosi zysków z kopania, gdyż jej próg rentowności szacowany jest na ponad 6700 dolarów za 1 BTC.

Okazuje się również, że wg F2Pool najwydajniejszą koparką dla BTC jest Innosilicon T2 Terminator (wg producenta jego wydajność to 17,2 TH/s), który pozwala czerpać zyski z kopania aż do kursu bitcoina, wynoszącego ok. 3900 dolarów (26 636 CNY).

 

Rentowność wydobycia Ethereum

W przypadku kopania Ethereum (ETH) podano wyniki z czterech różnych konfiguracji koparek opartych na najpopularniejszych kartach graficznych (układach GPU), niestety pomijając koparkę ASIC od Bitmain - Antminer E3. Mimo ostatnich silnych spadków ETH, wszystkie zestawione koparki obecnie przynoszą zyski. Najbardziej wydajną i przynoszącą największe zyski koparką Ethereum w zestawieniu jest zestaw składający się z sześciu kart graficznych Nvidia GeForce 1070, dla którego ETH musi kosztować minimum ponad 118 dolarów (809 CNY), aby wyjść na zero. Zestaw sześciu kart AMD Radeon RX570 będzie zyskowny aż do kursu 128 dolarów (882 CNY) za 1 ETH. Podobny wynik ma najmniej rentowna, choć wciąż przynosząca zyski koparka ETH składająca się z sześciu kart Radeon RX580, który będzie zyskowny aż do ceny Etheru wynoszącej ok. 130 dolarów. Ze infografiki również jasno wynika, że koparki GPU oparte na układach GeForce są bardziej rentowne.

Czytaj także: Upadek ETH jest nieunikniony. Ekonomiczna abstrakcja Ethereum kwestią czasu

  Jeremy Rubin, developer blockchain i doradca technologiczny projektu Stellar (XLM), na łamach portalu TechCrunch opublikował swoją odważną prognozę - kryptowaluta ETH, nie zaś sama platforma Ethereum, upadnie, a jej cena będzie powoli spadać aż do zera. W jaki sposób autor artykułu uzasadnia swo.. Czytaj
Upadek ETH jest nieunikniony. Ekonomiczna abstrakcja Ethereum kwestią czasu

 

Inne kryptowaluty

W zestawieniu znalazło się również miejsce dla Litecoina (LTC), Zcash (ZEC), Decreed (DCR), Dash, Siacoin (SC) oraz Bytom (BTM). Zcash, jeden z najpopularniejszych private-coinów, przynosi zyski z kopania przy użyciu sześciu kart GeForce 1070 do ceny ok. 100 dolarów (obecny kurs ZEC to 126 USD), Litecoina zaś opłaca się kopać przy użyciu koparek Antminer L3+ oraz A4+ kolejno aż do kwoty 45 oraz 35 dolarów (obecny kurs LTC/USD to 54).

Wg danych F2Pool, kopanie Dash przy pomocy Antminer D3 jest rentowne od kursu 170 USD wzwyż. Aby wydobycie Siacoin z wykorzystaniem koparki Antminer A3 zaczęło przynosić zwrot z inwestycji, jego cena musi wzrosnąć niemal trzykrotnie w stosunku do obecnej wartości - z 0,005 do 0,013 USD. Również kopanie kryptowaluty Bytom przy wykorzystaniu układu ASIC Antminer B3 obecnie przynosi straty.

 

f2pool

Minimalny poziom opłacalności (break even) kopania ze względu na kurs danej kryptowaluty i rodzaj sprzętu miningowego, źródło: Shixing Mao, F2Pool

 

Ostrożnie z wnioskami

Do danych opublikowanych przez F2Pool należy podchodzić z dużą rezerwą. Jak wspomniałem we wstępie, opłacalności i stopa zwrotu kopania zależą od wielu czynników, które są dynamiczne i ulegają zmianom w czasie.

Nie wiadomo jaka metodologia obliczania progu rentowności została zastosowana przez F2Pool. Trudno również określić stawki za energię elektryczną płacą duże kopalnie, a także po jakich cenach kupują sprzęt miningowy oraz w jakich ilościach go posiadają. Wartości graniczne określające próg rentowności mogą być znacznie wyższe dla tzw. „małych górników”.

 

Największa kopalnia kryptowalut na świecie?

F2Pool jest jednym z największych pooli miningowych na świecie i jednocześnie największym, oferującym tak dużą gamę wydobywanych kryptowalut (ponad 10 w ofercie). Obecnie odpowiada za 8,5% wydobycia bitcoina, co daje mu szóste miejsce w rankingu.

F2Pool powstał w 2013 r. jako jedna z pierwszych kopalni na skalę przemysłową. Siedziba firmy znajduje się w Pekinie, zaś kopalnie znajdują się w niezamieszkałych i odległych od ośrodków miejskich rejonach prowincji Xinjiang na zachodzie kraju.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk