• Odbierz prezent
Kopanie Bitcoina na amerykańskiej giełdzie - Canaan Creative, pierwszy chiński producent koparek debiutuje na Nasdaq

Chińska spółka Canaan Creative, będąca jednym z czołowych producentów sprzętu do kopania bitcoina (BTC), jako pierwsza firma tego typu zadebiutuje w środę 20 listopada na amerykańskiej giełdzie Nasdaq. Spółka początkowo chciała zebrać w ramach IPO kwotę 400 mln dolarów, która potem została zmniejszona do 200 mln, aby finalnie osiągnąć oczekiwana sumę 100 milionów. Czy wejście na amerykański parkiet chińskiej firmy zajmującej się tak dynamiczną i nieprzewidywalną działalnością w obliczu napięć związanych z wojna handlową ma jakiekolwiek szanse na sukces?

 

Kopanie bitcoina na Wallstreet

Drugi pod względem wielkości producent koparek opartych na wyspecjalizowanych układach ASIC od ponad roku bezskutecznie próbował wejść na giełdę HKEX w Hong-Kongu. Do debiutów nigdy jednak nie doszło najprawdopodobniej ze względu na nieprzychylny stosunek giełdy HKEX do podmiotów, których działalność jest bezpośrednio związana z bitcoinem, a także z powodu zeszłorocznego załamania koniunktury na rynku kryptowalut.

Udało się to jednak na amerykańskiej giełdzie Nasdaq - Komisja Giełd i Papierów Wartościowych SEC zatwierdziła pod koniec października prospekt emisyjny Canaan Creative. Chińska spółka w ramach pierwszej oferty publicznej wyemituje 10 mln akcji z ceną docelową w przedziale 9-11 dolarów, licząc na pozyskanie funduszy w wysokości 100 mln dolarów, wcześniej dwukrotnie obniżając o połowę swoje oczekiwania. Spółka będzie notowana pod symbolem NASDAQ:CAN. Debiut został zaplanowany na 20 listopada.

Czytaj także: Chińczycy na Wall Street

Liczba debiutujących spółek z Państwa Środka na nowojorskich parkietach z każdym kolejnym rokiem się rozrasta. Nie ma ostatnio miesiąca, aby na NYSE/NASDAQ nie zawitała nowa firma z azjatyckim paszportem. Młode spółki chińskie, potrzebujące gotówki na dalszy rozwój, ochoczo sprzedają swoje akcje am.. Czytaj
Chińczycy na Wall Street

 

 

Pozycja na rynku

Canaan Creative należy do trójki najwiekszych chińskich producentów sprzętu do kopania kryptowalut, plasując się pomiędzy posiadającym dominującą pozycję Bitmain Technologies oraz znacznie mniejszym Yibang International. Warto dodać, że branża ta jest zdominowana przez chińskich producentów, stąd też Canaan jest również drugą spółką produkująca koparki w ujęciu globalnym, aktualnie (na koniec drugiego półrocza 2019 r.) odpowiadając za 21,9% mocy obliczeniowej w sieci bitcoina (precyzując: koparki produkcji Canaan generują tyle mocy). Canaan od początku swojego istnienia produkuje koparki oparte wyłącznie na wyspecjalizowanych, produkowanych przez siebie układach ASIC, służących wyłącznie do rozwiązywania funkcji hashującej SHA256. Oznacza to, że produkowane przez spółkę urządzenia z serii Avalon Miner mogą być wykorzystywane wyłącznie do kopania bitcoina (BTC) i mniej popularnych kryptowalut, takich jak m.in. bitcoin cash (BCH), czy Bitcoin SV (BSV). Dla porównania, największy konkurent Canaan, jakim jest Bitmain, produkował również urządzenia do rozwiązywania innych funkcji hashujących, które pozwalają na kopanie takich kryptowalut jak m.in. Zcash, Litecoin, czy Ethereum.

 

FXMAG akcje kopanie bitcoina na amerykańskiej giełdzie. canaan creative, pierwszy chiński producent koparek debiutuje na nasdaq canaan kopanie kryptowalut [mining] asic bitcoin bitmain sec ipo nasdaq 1

Wybrane wyniki finansowe Canaan Creative

 

Niepewność do kwadratu

Canaan Creative w trzecim kwartale 2019 r. osiągnął zysk netto na poziomie 13 mln dolarów, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 95 mln dolarów, co jest wzrostem o 40% w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. W ciągu trzech pierwszych kwartałów spółka poniosła stratę 31,2 mln dolarów netto przy dochodach ze sprzedaży w wysokości 132 mln dolarów. Rok temu (po 3 kwartałach) zysk netto wynosił 11,7 mln dolarów, zaś cały poprzedni rok Canaan zamknął z wynikiem 8 mln dolarów zysku netto i przychodami na poziomie 377 mln dolarów. Jak dotąd najlepszym dla spółki był 2017 r. - Canaan osiągnął wówczas ponad 53 mln dolarów zysku netto przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 185 mln dolarów. Spółka prognozuje, że obecny rok zakończy ze stratą netto w wysokości 45 mln dolarów.

Skąd tak znacząca rozbieżność wyników finansowych? Odpowiedź jest prosta i… skomplikowana zarazem. Canaan Creative prowadzi swoją główną działalność w jednej z najbardziej dynamicznych i nieprzewidywalnych branż technologicznych. Koniunktura na rynku sprzętu do kopania kryptowalut jest ściśle powiązana z sytuacją i nastrojami na rynku bitcoina, który cechuje się bardzo dużą zmiennością i podatnością na manipulacje cenowe. Dobrze obrazuje to fakt, że w ciągu ostatnich miesięcy 2017 r., kiedy rynek kryptowalut doświadczył ogromnych i gwałtownych wzrostów, producenci koparek zarobili wielokrotnie więcej niż w całym kolejnym roku, kiedy kurs bitcoina spadał niemal nieustannie. Oprócz tego, rynek ten cechuje się w zasadzie niespotykaną w innych branżach dynamiką rozwoju technologicznego - firmy produkujące koparki co kilka miesięcy wypuszczają nowe modele swoich urządzeń, które cechują się wyższą wydajnością, co sprawia że koparka zakupiona w dniu premiery niezwykle szybko traci na wartości, a rentowność jej pracy systematycznie spada, ze względu na stale rosnącą trudność wydobycia m.in. w sieci bitcoina. Co więcej, koparki ASIC nadają się wyłącznie do kopania konkretnej kryptowaluty (mówiąc ściślej: funkcji hashującej), a poza tym są w zasadzie bezużytecznymi urządzeniami pobierającymi dużo mocy i zamieniającymi je w ciepło. Mimo, że cyfrowy mining to jedna z najprężniej rozwijających się branż technologicznych, o czym świadczy stały wzrost mocy obliczeniowej w sieci BTC, jest ona obarczona ogromnym ryzykiem. Stąd też, giełdowe losy Canaan Creative są wyjątkowo trudne do przewidzenia, podobnie jak kurs bitcoina i koniunktura na rynku kryptowalut, od których chińska spółka jest zależna.

 

FXMAG akcje kopanie bitcoina na amerykańskiej giełdzie. canaan creative, pierwszy chiński producent koparek debiutuje na nasdaq canaan kopanie kryptowalut [mining] asic bitcoin bitmain sec ipo nasdaq 2

Wzrost mocy obliczeniowej (hashrate) sieci bitcoina w ciągu ostatnich dwóch lat

 

Nie tylko kopanie kryptowalut

Canaan Creative został założony w 2014 r. przez aktualnie trzydziestosześcioletniego chińskiego programistę N. G. Zhanga. Spółka w swoim prospekcie emisyjnym chwali się, że odpowiada za stworzenie pierwszej w historii koparki do bitcoina działającej z wykorzystaniem wyspecjalizowanych układów ASIC, służących wyłącznie do rozwiązywania funkcji hashującej SHA256. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, gdyż prace nad pierwszą koparką ASIC rozpoczęły się już w 2012 r., czyli na dwa lata przed powstaniem Cannan Creative. Była to oddolna inicjatywa N. G. Zhanga i Yifu Guo, którzy założyli Projekt Avalon, mający na celu stworzenie i wypuszczenie na rynek koparek pracujących na autorskich układach ASIC. Sprzedaż pierwszej koparki ASIC w historii rozpoczęła się we wrześniu 2012 r., zaś do pierwszych klientów trafiła ona w lutym 2013 r. Koparka Avalon1, bo tak została nazwana, w podstawowej wersji posiadała 160 chipów ASIC wykonanych w technologii 55 nm (nanometrów), które pozwalały jej na uzyskanie mocy obliczeniowej 60 GH/s (gigahashy na sekundę) przy poborze mocy na poziomie 595 watów. W przedsprzedaży koparka została wyceniona na 1300 dolarów. Kilka miesięcy później Projekt Avalon opracował kolejną koparkę, nazwaną Avalon2, która osiągała już 315 GH/s przy poborze mocy 1020 W.

W 2014 r. Yifu Guo opuścił Projekt Avalon, zaś prawa do nazwy handlowej Avalon zostały przejęte przez Z. G. Zhanga i jego firmę Canaan Creative. Od tego momentu kolejne koparki Avalon były wypuszczane na rynek właśnie pod marką Canaan. W czerwcu 2016 r. spółka została przejęta za ponad 460 mln dolarów przez chińską firmę Shandong Luyitong Intelligent Electric PLC, zajmującą się produkcją układów scalonych i procesorów.

W 2017 r. Canaan rozpoczął prace nad budową chipów AI, czyli wspierających technologię sztucznej inteligencji. Rok później spółka wprowadziła na rynek pierwszy chip AI wykonany w zaawansowanej technologii 7 nm i zaprogramowany w energooszczędnym modelu RISC-V o nazwie Kendryte K210. Może on zostać wykorzystany w rozwiązaniach m.in. inteligentnego udzielania dostępu, czy otwierania drzwi bez konieczności wpisywania kodu lub przykładania identyfikatora, a także w zarządzaniu mocą obliczeniową procesorów w celu uzyskania najwyższej wydajności.

Pod koniec 2018 r. Canaan wprowadził na rynek koparkę Avalon Miner A9, która była drugą w historii (po GMO B2) wykorzystującą układy ASIC wykonane w technologii 7 nm. Osiągała ona wówczas najwyższą moc obliczeniową, wynoszącą do 30 TH/s (terahashy na sekundę), przy poborze 1720 W mocy.

Co ciekawe, Canaan wraz z zaprezentowaniem modelu koparki A9, zapowiedział wprowadzenie na rynek telewizora własnej produkcji, który jednocześnie… kopie bitcoina. Telewizor o oznaczeniu seryjnym LB4318 miał mieć 43-calową przekątną ekranu, rozdzielczość 4K oraz 26 wbudowanych układów ASIC, które generują moc obliczeniową 2,8 TH/s. Produkt jak dotąd nie trafił jeszcze do sprzedaży i najprawdopodobniej nigdy do tego nie dojdzie.

Aktualnie flagowym modelem koparki od Canaan jest Avalon Miner 1166, który osiąga moc obliczeniową 68 TH/s przy poborze prądu na poziomie 3200 W. Dla porównania, aktualnie najmocniejsza koparka od głównego konkurenta, jakim jest chiński Bitmain, to model AntMiner S17+, który osiąga 73 TH/s przy 2920 W.

 

Czytaj także: Bitcoin (BTC) ogromnym zagrożeniem dla klimatu? Polemika z medialną dezinformacją

Niedawno media, również te całkowicie niezwiązane z rynkami finansowymi, a tym bardziej kryptowalutami, obiegła szokująca informacja o tym, że bitcoin (BTC) emituje więcej dwutlenku węgla niż mająca 20 mln mieszkańców Sri Lanka, czy wiecznie rozświetlona światowa stolica hazardu - Las Vegas. Lotem b.. Czytaj
Bitcoin (BTC) ogromnym zagrożeniem dla klimatu? Polemika z medialną dezinformacją

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk