• Odbierz prezent
Kontynuacja optymizmu na giełdach. Warszawski indeks WIG20 odstaje od konkurentów i zniżkuje | FXMAG INWESTOR

Wtorek przyniósł kontynuację optymizmu z początku tygodnia na globalnych rynkach akcji, mimo utrzymującej się niepewności w związku z pojawieniem się nowych szczepów Covid-19, co w konsekwencji może nie tylko opóźnić zakończenie pandemii, ale w szczególności doprowadzić do podtrzymania obecnych restrykcji w wielu sektorach gospodarki. Mimo powyższego, główne indeksy w Europie Zachodniej kończyły wczorajszy handel na ponad 1,0% wzrostach, dla których wsparciem pozostawał wstępny odczyt PKB w strefie euro za 4Q20, który okazał się lepszy niż się spodziewano (-5,1% r/r vs prognoza -5,4% r/r). Wyraźna przewaga popytu miała miejsce również za oceanem, która przełożyła się również na ponad 1,0% wzrosty dla S&P500 jak i Nasdaq100, tym samym dwie ostatnie sesje niemal w całości zniosły ubiegłotygodniowe spadki a wymienione indeksy zbliżają się do historycznych maksimów.

W Stanach Zjednoczonych,

poza sezonem wynikowym, który wypada bardzo dobrze, uwaga inwestorów skupia się na rozmowach na linii DemokraciRepublikanie w kontekście zaproponowanego przez prezydenta Bidena programu pomocowego na ponad 1,9 biliona dolarów. Poniedziałkowe negocjacje nie przyniosły żadnych rezultatów, a zainteresowani będą prowadzić rozmowy w najbliższych dniach.

Wtorkowa sesja wśród największych spółek na GPW rozgrywała się w przeciwnym kierunku do otoczenia

Ostatecznie WIG20 stracił 0,70% a indeks blue chipów w dół ciągnęły dwie spółki, które w poprzednich dniach były motorem napędowym grupy największych spółek. CD Projekt stracił ponad 7% w związku z topniejącym zamieszaniu wokół pozycji krótkich, natomiast notowania KGHM (-6,25%) traciły w ślad za ponad 8% spadkami cen srebra. Zdecydowanie lepiej zachowywały się spółki średnie i mniejsze, których indeksy zyskały odpowiednio 0,49% oraz 0,11%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Dzisiejszy dzień w kalendarium makroekonomicznym będzie bardziej obfity w publikacje makro. Pierwsze skrzypce będzie grał amerykański rynek pracy z którego raport ADP zostanie opublikowany wczesnym popołudniem. W Europie uwaga będzie skupiała się na styczniowych wskaźnikach PMI dla przemysłu oraz ponownym zamieszaniu politycznym we Włoszech – do były prezes EBC, Mario Draghi został zaproszony do stworzenia włoskiego rządu. Natomiast krajowi inwestorzy będą wyczekiwać zakończenia posiedzenia RPP, a tym samym decyzji odnośnie poziomu

stóp procentowych. W naszym scenariuszu bazowym nie zakładamy zmian kosztu pieniądza na dzisiejszym spotkaniu gremium – podobnie zakłada konsensus rynkowy. Zwracamy uwagę również, że w dniu dzisiejszym kończą się zapisy na w IPO Huuuge Games. Dziś raporty wynikowe za 4Q20 opublikują między innymi eBay, GlaxoSmithKline, MetLife czy Qualcomm.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk