• Sklep
  • Odbierz prezent
Kontrakty terminowe na WIG20 w kluczowym miejscu

Kontrakty terminowe na WIG20 w drugiej części minionego tygodnia dotarły do rejonu cenowego 2280+, który braliśmy pod uwagę w poprzednim artykule jako kolejny, jeszcze wyżej położony cel odbicia. Tym samym rynek znalazł się w kluczowym obecnie miejscu, przekroczenie którego mogłoby zostać uznane wręcz za powrót do zwyżek, a nie kontynuację odreagowania wzrostowego.

Przypominam, że w strefie 2280+, do której kurs dotarł, na poziomie 2285 znajduje się równość dużych korekt na wykresie dziennym oraz zniesienie 50%, które z kolei jest położone blisko dołka z 8 marca (2287), leżącego między dwoma szczytami na D1 wyznaczonymi w okolicy 2420–30.

Kontrakty terminowe na WIG20 w kluczowym miejscu - 1

Co także ważne, wybicie w górę tej strefy oznaczałoby inne spojrzenie na układ fal. Można by w takiej sytuacji uznać, że po wzrostach zakończonych na przełomie stycznia i lutego rynek wykonał dużą trójfalową korektę abc na D1 i teraz próbuje tworzyć ponownie impuls wzrostowy.

Gdyby tak się faktycznie stało, to kluczowy opór należałoby usytuować w okolicy 2305-20. Tam znajduje się luka z początku maja, zniesienie 61,8% oraz mediana dużej flagi na D1 i W1.

W razie ewentualnej korekty spadkowej na początku rozpoczynającego się tygodnia i odbicia w dół od 2280+ , dopóki rynek utrzymywałby się nad poziomem 2240, dopóty ruch w stronę 2305-20 powinien być brany cały czas pod uwagę,. W rejonie 2240+ występuje obecnie górne ograniczenie wcześniej budowanej przez około trzy tygodnie flagi na H1, wybitej w przeciwnym do standardowego kierunku (flaga miała charakter pro spadkowy).

Kontrakty terminowe na WIG20 w kluczowym miejscu - 2

Cofnięcie do jej górnego ograniczenia na tym etapie rozwoju wydarzeń rynkowych mogłoby być traktowane jako całkowicie naturalne. Dopiero utrzymywanie się kursu poniżej 2240, we wnętrzu flagi, a w szczególności skuteczny atak na wsparcie 2190-95, mogłoby świadczyć o słabości Byków. Ich siła w ostatnim tygodniu została podkreślona przez duże białe korpusy dzienne.

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)


Miłosz Fryckowski

Trader i mentor inwestycyjny oraz analityk techniczny. Szefuje projektowi MentorFinansowy.pl, w ramach którego pomaga traderom rozwinąć swe umiejętności i odnieść sukces inwestycyjny. Pierwsze transakcje na rynkach finansowych zawierał w końcówce lat 80' na giełdzie londyńskiej. Prowadził szkolenia m.in. dla XTB, SATRF, Pro Webinar, Investing.com. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Rynku Forex FxCuffs w kategorii Blog Roku 2014 i 2016.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk