• Odbierz prezent
Kontrakty terminowe na WIG20. Czy kontra Niedźwiedzi zapowiada coś więcej?

Kontrakty terminowe na WIG20 w okresie między świątecznym, po uprzedniej konsolidacji próbowały się wybić w górę, ale w czasie ostatniej sesji 2020 roku zawróciły. Kluczowy dylemat dotyczy tego, co będzie kontynuowane: konsolidacja, czy próby wzrostu.

Kontrakty terminowe na WIG20. Czy kontra Niedźwiedzi zapowiada coś więcej?  - 1

Nieco mocniejsze cofnięcie kursu - do strefy w rejonie poziomu 1990 - przed Nowym Rokiem można przede wszystkim traktować jako "cofkę" do wybitej wcześniej w górę flagi na interwale godzinowym i 4-godzinnym. Zasięg tej flagi jest szacowany w okolicach poziomu 2107-08.

Kontrakty terminowe na WIG20. Czy kontra Niedźwiedzi zapowiada coś więcej?  - 2

Jeśli rynek po tym wycofaniu się kursu zacznie ponownie odbudowywać się mocniej w kierunku 2000 i wyżej, to realizacja zasięgu flagi będzie realna. Natomiast, o ile dojdzie do głębszego cofnięcia i wepchnięcia kursu z powrotem do wnętrza flagi, to zagrożenie dla scenariusza  wzrostowego się zwiększy.

Kluczowym w tym kontekście - patrząc nieco szerzej - będzie jednak dopiero to, czy rynek utrzyma się nad medianą owej flagi, czy też nie. Obecnie znajduje się ona w okolicy 1900.

Jeśli chodzi o  scenariusze dalszych zdarzeń rynkowych, to ważne będzie też  zachowanie kursów na Zachodzie oraz ewentualne poważniejsze zmiany sytuacji pandemicznej. Na razie na te ostatnie się jednak nie zanosi. Inwestuj codziennie online na FW20 razem z autorem artykułu!

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)


Miłosz Fryckowski

Trader i mentor inwestycyjny oraz analityk techniczny. Szefuje projektowi MentorFinansowy.pl, w ramach którego pomaga traderom rozwinąć swe umiejętności i odnieść sukces inwestycyjny. Pierwsze transakcje na rynkach finansowych zawierał w końcówce lat 80' na giełdzie londyńskiej. Prowadził szkolenia m.in. dla XTB, SATRF, Pro Webinar, Investing.com. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Rynku Forex FxCuffs w kategorii Blog Roku 2014 i 2016.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk