Advertisement
  • Odbierz prezent
Kontrakty terminowe na indeksy makrosektorowe (FBAS, FFIN, FPET, FGMS). Czym są? Definicja, Specyfikacja, warunki handlu

W poprzednim odcinku opowiadałem o najpopularniejszym futuresie na warszawskiej giełdzie, a dziś powiem kilka słów o tych znacznie mniej znanych, ale równie, o ile nie bardziej atrakcyjnych kontraktach terminowych na GPW.

 

Czym są indeksy makrosektorowe?

Zaczynamy kolejny, szesnasty odcinek kursu Z dźwignią na GPW, który nagrywam dla Was we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej lekcji zajmę się bardzo ciekawymi, choć - z nie do końca wiadomych przyczyn - również bardzo mało popularnymi kontraktami terminowymi na nowe indeksy, które wyróżniają się dość poważnie brzmiącą nazwą. Mowa bowiem o czterech indeksach makrosektorowych, które są notowane na warszawskiej giełdzie od marca 2019 r. Jeśli zaś chodzi o kontrakty terminowe, których instrumentami bazowymi są właśnie te indeksy, to pojawiły się one dokładnie 30 września 2019 r. 

Po co wprowadzono indeksy makrosektorowe, skoro od dawna mamy już kilkanaście indeksów sektorowych? Chodziło głównie o to, żeby taki nowy indeks bardziej wiarygodnie oddawał zachowanie i kondycję spółek z konkretnej branży na giełdzie. W przypadku standardowych indeksów sektorowych ich metodologia jest dość dyskusyjna - spółki z konkretnego sektora są wydzielane do subindeksu z indeksu szerokiego rynku WIG przy zachowaniu takiego samego pakietu akcji jak właśnie w WIG. A to prowadzi do takich sytuacji jak np. w indeksie sektorowym WIG-górnictwo, gdzie za ponad 93% portfela odpowiada KGHM. Tak więc, na podstawie zachowania tego subindeksu nie możemy rzetelnie oceniać kondycji całego sektora (choć zapewne spółki węglowe nie miałyby nic przeciwko), bo w praktyce jest to “indeks KGHM-u i 5% JSW”.

W przypadku indeksów makrosektorowych metodologia jest znacznie bardziej wymierna pod względem benchmarkowym

  • w każdym z nich znajduje się 5 spółek z konkretnych sektorów 
  • są one wybierane pod względem płynności obrotu (im większa płynność, tym większy udział w portfelu)
  • co szczególnie ważne: żadna ze spółek nie może mieć więcej niż 40% wagi indeksu (w sektorowych nie ma tego ograniczenia)

 

Zanim przejdę do sedna, przypomnę tylko że kontrakty terminowe są instrumentami pochodnymi z dźwignią, a co za tym idzie cechują się wysokim ryzykiem inwestycyjnym i z pewnością nie są odpowiednie dla każdego uczestnika rynku. 

 

WIG.MS-BAS, czyli indeks na 5 najbardziej płynnych spółek górniczych i energetycznych

 

Tak jak wspomniałem, mamy cztery indeksy makrosektorowe, a zacznę od WIG.MS-BAS. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się pięć najbardziej płynnych spółek z branż górniczej, energetycznej i surowcowej. W tej chwili są to KGHM, PGE, Tauron, JSW i Enea. Wartość bazowa indeksy zaostała ustalona na ostatniej sesji 2015 r. przy 10 000 pkt. Obecnie jest to 13 365 pkt.

Definicja FBAS. Kontrakty terminowe na indeks WIG.MS-BAS. Specyfikacja i warunki handlu

Jeśli chodzi o kontrakt terminowy na ten indeks to kryje się on pod symbolem FBAS. Jego mnożnik to 2, czyli przy obecnej cenie jeden kontrakt jest warty 26 730 PLN. Depozyt zabezpieczający ustalony przez KDPW to 11,40% (wstępny 120% będzie wynosił 13,68%), czyli do otwarcia pozycji o wolumenie 1 lota (kontraktu) potrzebujemy 3656 PLN. 

 

WIG.MS-FIN, czyli indeks na 5 najbardziej płynnych spółek bankowych i finansowych

 

Kolejny indeks to WIG.MS-FIN, czyli 5 najbardziej płynnych spółek z sektora bankowo-finansowego. Znajdziemy tu PKO BP, PZU, Pekao, Santander Bank i Alior Bank. Wartość indeksu została ustalona na poziomie 10 000 pkt. na ostatnią sesję w grudniu 2015 r., a obecnie wynosi 8310 pkt.

Czym jest FFIN? Kontrakt terminowy na indeks WIG.MS-FIN, Specyfikacja oraz warunki handlu na kontraktach terminowych FFIN

Jeśli chodzi o futuresa na ten indeks, to ma on symbol FFIN. Jego mnożnik, podobnie jak w poprzednim, jest dwukrotny, czyli wartość kontraktu to 16 620 PLN. Depozyt zabezpieczający KDPW to zaledwie 7,90%, a wstępny 9,48%, czyli realna dźwignia jest większa niż 10:1. Niskie wymagania depozytowe i relatywnie niewielka wartość kontraktu sprawiają, że pozycję o wolumenie 1 lota można otworzyć z kapitałem przekraczającym 1575 PLN (ponad 2x mniej niż na FBAS).

 

WIG.MS-PET, czyli indeks na 5 najbardziej płynnych spółek petrochemicznych i paliwowych

Przedostatni z indeksów makrosektorowych to WIG.MS-PET, który skupia 5 najbardziej płynnych spółek paliwowych i chemicznych. W portfelu dominują PGNiG i Orlen, oprócz tego znajdziemy też Lotos, Grupę Azoty i Ciech.

Cena indeksu została ustalona na 10 000 na ostatniej sesji 2017 r., a obecnie WIG.MS-PET jest wyceniany na 7918 pkt.

Co to jest FPET? Specyfikacja i warunki handlu na kontraktach terminowych na WIG.MS-PET

Kontrakt terminowy na ten indeks ma symbol FPET i podobnie jak poprzednie, ma on podwójny mnożnik (wartość pojedynczego kontraktu: 15 836 PLN). KDPW ustalił dla tego futuresa depozyt zabezpieczający na poziomie 9,20%, co daje wstępny depozyt 11,04%, czyli pozycję o wolumenie 1 kontraktu można obecnie otworzyć dysponując co najmniej 1749 PLN.

 

WIG.GAMES. Indeks na 5 najbardziej płynnych spółek gamingowych

Na sam koniec zostawiłem sobie najbardziej oczekiwany przez inwestorów indeks makrosektorowy - WIG.GAMES, który jak nietrudno się domyślić, skupia 5 najbardziej płynnych spółek gamingowych. Dominują w nim CD Projekt i Ten Square Games, choć jeszcze do niedawna ten pierwszy był bezwzględnym liderem, poza tym w portfelu indeksowym znajdziemy 11bit studios, PlayWay i CI Games.

Wartość bazowa indeksu została ustalona najpóźniej - na ostatniej sesji 2018 r., przy 10 000 pkt. Mimo tego, indeks gamingowy rozkłada na łopatki wszystkie pozostałe - jego obecna wartość to 23 264 pkt.

FGMS - definicja kontraktu terminowego na WIG.GAMES. Warunki handlu, specyfikacja handlu kontraktami FGMS

Z tego względu futures na ten indeks, którego symbol to FGMS, nie ma mnożnika, czyli wartość 1 kontraktu odpowiada jego kursowi rynkowemu. Futures na WIG.GAMES, ze względu na jego relatywnie wysoką zmienność, ma też najwyższe wymagania depozytowe: depozyt minimalny to 13%, a wstępny 15,60%, czyli do otwarcia pozycji o wolumenie 1 kontraktu potrzebne będzie niecałe 3630 PLN.

 

Płynność kontraktów FGMS, FFIN, FBAS, FPET

O ile same indeksy bazowe skupiają najbardziej płynne spółki, o tyle o samych futuresach nie można niestety powiedzieć, aby były zbyt płynne. 

Na wszystkich seriach FGMS otwartych jest niewiele ponad 50 pozycji, na FPET 74, FFIN 29, a na FBAs zaledwie 14


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk