• Odbierz prezent
Ethereum kryptowaluty kontrakty terminowe

Niecały rok temu zostały wprowadzone na rynek kontrakty terminowe na Bitcoin. Ethereum może stać się kolejną kryptowalutą, na którą zostaną wprowadzone kontrakty terminowe na dużych giełdach. Co to może oznaczać dla przyszłości znanej kryptowaluty?

 

Kontrakty terminowe na ETH coraz bliżej

CBOE – giełda z siedzibą w Chicago, która uruchomiła kontrakty terminowe na Bitcoin w grudniu 2017 r., oczekuje na zielone światło od CFTC (Commodities Futures Trading Commision) w sprawie uruchomienia instrumentów pochodnych na Ethereum do końca 2018 r.

CBOE będzie opierać swoje kontrakty na ETH na podstawie danych z giełdy Gemini, podobnie jak w przypadku kontraktów terminowych na BTC.

Warto wspomnieć, że giełda CBOE rozważała kontrakty terminowe na ETH już pod koniec 2017 r.

W czerwcu SEC formalnie uznała, że Ethereum nie jest papierem wartościowym i to otwiera drogę do przyszłego wprowadzenia kontraktów futures na tę kryptowalutę. Ta decyzja SEC spotkała się z zadowoleniem prezesa giełdy CBOE – Chrisa Concannona.

W rozmowie z portalem Cointelegraph, giełda CBOE potwierdziła zainteresowanie kontraktami terminowymi na ETH. Prezes CBOE dostrzega znaczący popyt i apetyt na tego rodzaju instrumenty finansowe.

W wywiadzie dla Quartz, Chris Concannon powiedział: „Ethereum jest jedną z najbardziej płynnych kryptowalut. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, popyt na Ethereum jest dużo większy niż na inne kryptowaluty na rynku. Rozważamy wprowadzenie kontraktów w niedalekim terminie, ale jest to proces, przez który musimy przejść, zanim ogłosimy ich uruchomienie. O tym procesie rozmawialiśmy z CFTC i z pewnością chcemy podjąć kroki w tym kierunku i upewnić się, że nowy produkt będzie komfortowy dla każdego.”

Po uruchomieniu z sukcesem kontraktów na Bitcoin, CBOE ma nadzieję wykorzystać podobny projekt i strukturę produktu inwestycyjnego i zastosować je w kolejnych kontraktach terminowych na inne kryptowaluty w przyszłości. CBOE na razie nie ujawnia żadnych dokładnych szczegółów.

 

Co może się stać?

Podczas, gdy ostateczne szczegóły dotyczące terminu wejścia na rynek nowych kontraktów terminowych nie są jeszcze znane, można się zastanawiać nad ich potencjalnym wpływem na rynek kryptowalut. Cena ETH po wcześniejszych spadkach, na wieść o nowych planach wzrosła pod koniec sierpnia. Warto wspomnieć, że cena Bitcoina pokazała podobny wzorzec ruchu w 2017 r.

W wywiadzie dla Business Insider, Tom Lee – współzałożyciel Fundstrat dostrzegł możliwość negatywnego wpływu kontraktów terminowych na ETH na cenę tej kryptowaluty. Jego zdaniem, inwestorzy, którzy wierzyli w spadek cen kryptowalut, ale ich nie posiadali, zyskali możliwość grania na spadek ceny Bitcoina. Teraz również będą mogli grać na spadek ceny Ethereum.

 

Czy to dobrze czy źle?

Nie jest łatwo przewidzieć reakcję rynku na wszelkie nowe wieści, a szczególnie dotyczy to rynku kryptowalut. Jednak zwykle działania ze strony znaczących instytucji finansowych wydają się wpływać na cenę kryptowalut.

Aby się dowiedzieć, jak kontrakty na ETH mogą potencjalnie wpłynąć na ceny na rynku kryptowalut, portal Cointelegraph rozmawiał z analitykiem rynku – Mati Greenspanem z eToro. Greenspan wyraził optymizm związany z nową możliwością, mówiąc, że „Wall Street buduje mosty do rynku kryptowalut”.

Podczas, gdy często w mediach zwraca się uwagę na to, że agresywna gra na spadek może źle wpłynąć na wartość ETH, Greenspan wysunął kontrargument: „Możliwość gry na spadek jest istotnym komponentem ustalania ceny. Więc ostatecznie to jest zdrowa rzecz dla rynku.”

Greenspan wierzy, że kontrakty futures na ETH sprawią, że ta kryptowaluta znajdzie się w centrum uwagi, co przyciągnie nowych inwestorów, a szczególnie tych zamożnych.

Analityk z eToro również uważa, że na zasadzie efektu domina może to mieć również wpływ na inne kryptowaluty: „Ceny kryptowalut są silnie skorelowane między sobą. Więc wszystko, co jest dobre dla Ethereum, powinno być również dobre dla Bitcoina i na odwrót. Jak dotąd wolumeny kontraktów terminowych na Bitcoin były stosunkowo małe i nieznaczące dla reszty rynku, ale zainteresowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych się zmienia, więc powinniśmy zobaczyć większe wolumeny i nowe sposoby handlu.”

Nie wszyscy jednak podzielają ten optymizm.

W rozmowie z portalem Cointelegraph, Phillip Nunn – CEO Wealth Chain Capital zwrócił uwagę na to, że istnieje możliwość, że jeśli inwestorzy będą grać na spadek ETH, może to mieć poważne konsekwencje dla firm, które uruchomiły ICO na blockchainie Ethereum.

Nunn porównał sytuację związaną z wprowadzeniem futures na BTC do sytuacji na rynkach walutowych 30 lat temu, kiedy kontrakty terminowe również wywarły duży wpływ na te rynki.

Jak stwierdził: „W 2018 r. nastąpiła ogromna zmiana w zachowaniu rynku kryptowalut, głównie z powodu pojawienia się kontraktów terminowych na Bitcoin. Na rynku zaczęły pojawiać się manipulacje i dominować wieloryby. Ktoś zarabia dużo pieniędzy. Przypomina to rynek walutowy w latach 80-tych i 90-tych, kiedy było łatwo wpływać na ten rynek przez pozycje długie i krótkie.”

Nunn zwraca także uwagę na ryzyko dla firm  pozyskujących środki za pomocą tokenów ERC-20. Stwierdził, że jest kilka powodów do obaw. Kapitalizacja rynkowa Ethereum jest dużo mniejsza niż Bitcoina. Obawia się on również spadku ceny ETH związanego z kontraktami terminowymi. Zwraca uwagę na to, że 95% ICO pozyskuje fundusze za pomocą tokenów Ethereum ERC-20. Uważa, że pod wpływem spadku ceny firmy przechowujące środki w ETH zdecydują się je sprzedać w zamian za BTC lub tradycyjne waluty, aby chronić swe interesy.

 

A może stanie się coś jeszcze innego?

Wkrótce po wprowadzeniu kontraktów terminowych na BTC do swej oferty przez giełdy CBOE i CME, cena Bitcoina osiągnęła maksimum 20 000 USD, zanim nastąpiła ogromna korekta. Jak jednak zwraca uwagę Cointelegraph, sytuacja z grudnia 2017 r. niekoniecznie musi się powtórzyć i trudno wyciągnąć jakieś wnioski. Zwraca się uwagę na to, że różne czynniki mogły odegrać znaczącą rolę w spadkach na rynku kryptowalut i trudno jest ocenić, na ile przyczyniły się do tego kontrakty terminowe na BTC.

Nie bez znaczenia są również dane ujawnione przez giełdę CME, które wskazują na wzrost popytu na kontrakty terminowe na BTC. Jak będzie w przypadku Ethereum, zapewne dowiemy się w kolejnych miesiącach.

Jak podsumował Nunn w rozmowie z Cointelegraph, nie wyklucza żadnego scenariusza, również wzrostowego. Jednak uważa, że strategie związane z futures raczej służą do stłumienia prawdziwego wzrostu kryptowalut.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk