• Odbierz prezent
Kontrakty na indeks dolara biją historyczny rekord - 9 tygodni wzrostów z rzędu!
fot. pexels.com

Kontrakt na indeks dolara amerykańskiego wzrósł 9 tydzień z rzędu, co jest rekordem dla tego instrumentu finansowego. Rekord dla samego indeksu dolara to jednak 12 tygodni wzrostów z rzędu, więc tu jest jeszcze miejsce do ewentualnego pobicia kolejnego rekordu. Niemniej ostatnie wzrosty dolara dość dobrze zdają się korelować z notowaniami ropy naftowej, co może wskazywać na scenariusz typu: drożeje ropa, to są szanse na wyższą inflację CPI, to podbijać może oczekiwania odnośnie do działań Fed,  a to pomagać może dolarowi. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że na razie tylko gospodarka USA z głównych gospodarek świata utrzymuje się na powierzchni, pokazując solidny wzrost PKB przy recesji w Europie czy próbie odbicia gospodarczego w Chinach.

 

Od czerwcowego dołka cena baryłki ropy WTI podskoczyła aż o 36%, co oznacza, że w ujęciu rok do roku wzrost wnosi już 7%, a więc efekt bazy może zacząć działać na niekorzyść dezinflacji, zwłaszcza że rok temu kolejne miesiące charakteryzowały się jeszcze niższą ceną surowca. Z kolei indeks USD od lipcowego dołka wzrósł o prawie 6% do najwyższego poziomu od marca 2023 r. Według modelu Atlanta Fed, czyli GDPNow wzrost PKB USA w trzecim kwartale ma wynieść 4,9% w ujęciu zannualizowanym, co na tę chwilę oznacza spadek prognozy z 5,9% z końca sierpnia.

 

Tymczasem rynek stopy procentowej zdaje się wskazywać na to, że Fed zakończył już temat podwyżek stóp procentowych. Na obecną środową decyzję istnieje 99% prawdopodobieństwo, że Fed stóp nie zmieni, zaś na listopad rynek brak zmian stóp zakłada z 73% prawdopodobieństwem. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że obecnie posiedzenie będzie posiedzeniem wraz z publikacją projekcji makroekonomicznych. Te z kolei mogą wskazać na chęć utrzymania stóp procentowych na wyższych poziomach przez dłuższy czas. Z kolei rynek zakłada, że pierwsze cięcie będzie mieć miejsce już w czerwcu 2024 r. i rozpocznie ono serię obniżek stóp w USA.

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych w USA zostanie opublikowana o godzinie 20:00 w środę 20 września wraz z projekcjami, natomiast o godzinie 20:30 Jerome Powell będzie mógł przybliżyć rynkom i inwestorom dalsze założenia dla polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

 

W poniedziałkowy poranek dolar kosztował 4,3549 złotego, a kurs euro wyniósł 4,6419 PLN. Główna para walutowa EUR/USD była notowana na poziomie 1,0659 dolara, próbując nieznacznie odbijać pod ubiegłotygodniowym spadku wraz z decyzją EBC.

Zobacz także: Cena ropy naftowej zaczęła reagować na manipulacje rynkiem. Sprawdź 5 WYKRESÓW TYGODNIA


Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych CMC Markets Polska. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk