• Odbierz prezent
Kontrakt terminowy na WIG20 - jak działa najpopularniejszy kontrakt terminowy na GPW? Specyfikacja: mnożnik, depozyt zabezpieczający, płynność

Pierwszy, najpopularniejszy i najbardziej płynny kontrakt terminowy na warszawskiej giełdzie - co warto wiedzieć o nim samym i o jego instrumencie bazowym?

 


Partnerem cyklu na temat kontraktów terminowych jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych partner kursu Inwestora Giełdowego


 

Czym jest indeks WIG20? Skład portfela WIG20

Witam Cię w kolejnym, szesnastym odcinku naszej serii Z Dźwignią na GPW, którą nagrywam dla Was we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym odcinku zajmę się pierwszym, najpopularniejszym i najbardziej płynnym kontraktem terminowym na warszawskiej giełdzie, o którym zresztą już niejednokrotnie wspominałem w tej serii. Mowa oczywiście o futuresie FW20, którego instrumentem bazowym jest indeks WIG20. Zanim przejdę do tematu, muszę oczywiście przypomnieć, że kontrakty terminowe to lewarowane instrumenty pochodne, które cechują się bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym. To ryzyko wynika oczywiście ze zwiększonej zmienności, którą zapewnia dźwignia finansowa, a także z faktu, że kontrakty terminowe wprawdzie pozwalają zarabiać na wzrostach i spadkach, ale mają drugą stronę medalu, która naraża traderów futuresów na straty zarówno kiedy instrument bazowy spada, jak i wtedy, kiedy rośnie. Dlatego też kontrakty terminowe nie będą odpowiednie dla każdego.

Otwierając pozycję na kontrakcie FW20 uzyskujemy ekspozycję na zmienność notowań indeksu WIG20, bo zadaniem tego futuresa jest jak najwierniejsze odwzorowanie kursu swojego instrumentu bazowego. 

WIG20 to najważniejszy indeks dla GPW, w składzie którego znajdziemy dwadzieścia największych i najbardziej płynnych spółek na warszawskiej giełdzie. Te dwadzieścia spółek odpowiada za ponad 80% obrotu na GPW i stanowi prawie jedną trzecią kapitalizacji całej giełdy. Historia WIG20 sięga 1994 r., indeks wystartował 16 kwietnia z wartością bazową 1000 pkt. Co ciekawe, niecały rok później, w marcu 1995 r., spadł do historycznych minimów na 577,8 pkt. W momencie uruchomienia WIG20, na giełdzie były notowane zaledwie 24 spółki, czyli większość rynku wchodziła w skład pierwszego indeksu. Spółką, która była notowana w WIG20 od samego początku był mBank (wcześniej jako BRE Bank), ale w październiku zeszłego roku ustąpił miejsca Allegro.

FXMAG akcje kontrakt terminowy na wig20 - jak działa najpopularniejszy kontrakt terminowy na gpw? specyfikacja: mnożnik, depozyt zabezpieczający, płynność wig20 w20 fw20, wig20, kontrakty terminowe, futures - z dźwignią na gpw, kontrakt terminowy na wig20, najpopularniejszy kontrakt terminowy na gpw, czym jest indeks wig20?, skład wig20, skład indeksu wig20, skład indeksu giełdowego wig20, wig20 skład indeksu, skład indeksu wig20, skład portfela wig20, portfel wig20, najbardziej płynny kontrakt terminowy na warszawskiej giełdzie, co to jest lewar, czym jest lewar, instrumenty pochodne na gpw, inwestowanie w  kontrakty terminowe, jak inwestować w  kontrakty terminowe, co to jest kontrakt terminowy fw20, co to jest fw20, fw20 cena, fw20 notowania, kontrakt fw20 czym jest definicja, historia wig20, wig20 historia, 20 największych spółek z warszawskiej giełdy, mbank od kiedy w indeksie wig20, bre bank, co to za bank bre bank, kiedy spółka wchodzi do indeksu wig20, co ile zmienia się indeks wig20, skład indeksu wig20 kiedy się zmieni, zmiany w indeksie wig20, kiedy dochodzi do zmian w indeksie wig20, kapitalizacja wig20, co to jest free float, rewizja roczna indeksu wig20, rewizja roczna, rewizja indeksu wig20, rewizja kwartalna wig20, rewizja kwartalna indeksów giełdowych na gpw, indeks cenowy, vo to jest indeks cenowy, indeks dochodowy, indeksy dochodowe, wig20 tr co to jest, wig20 total return, pierwszy kontrakt terminowy na gpw, wszystkie kontrakty terminowe na wig20, specyfikacja kontraktu terminowego na wig20, wig20 specyfikacja, specyfikacja fw20, płynność obrotu fw20, fw20 płynność obrotu, jaka jest płynność na kontraktach terminowych na wig20, manipulacje cenowe, manipulowanie na giełdzie, ruchy cenowe indeksu bazowego, futuresy na gpw, ing bsk, wolny obrót, fw20 kdpw 1

Czytaj także: WIG20 - co musisz wiedzieć o najważniejszym indeksie polskiego rynku kapitałowego?

WIG20 to bezapelacyjnie najważniejszy indeks giełdowy na warszawskim parkiecie, w którym zaledwie dwadzieścia spółek odpowiada za 85% całego obrotu na naszej giełdzie i stanowi niemal jedną trzecią jej całkowitej wartości. Dla wielu rynkowych obserwatorów, szczególnie zagranicznych, jest on odzwierc.. Czytaj
WIG20 - co musisz wiedzieć o najważniejszym indeksie polskiego rynku kapitałowego?

 

Kiedy spółka wchodzi, a kiedy wychodzi z indeksu WIG20?

Wspomniałem, że w WIG20 są notowane największe spółki pod względem kapitalizacji, ale oczywiście to nie jedyne kryterium - wtedy np. zamiast Mercatora lub JSW w indeksie powinien znaleźć się ING BSK. Kapitalizacja jest istotna, ale żeby dostać się do najważniejszego indeksu spółka musi mieć odpowiednio wysokie obroty w ciągu ostatniego roku, oprócz tego jej free float musi być wyższy niż 10%, a wartość akcji w wolnym obrocie musi być wyższa niż 1 mln EUR. Udział procentowy w portfelu indeksowym jest ustalany na podstawie średniej ważonej, gdzie 40% wagi ma płynność obrotu w ostatnim roku, a 60% wartość akcji w wolnym obrocie.

Skład WIG20 oczywiście zmienia cyklicznie:

  • raz do roku następuje tzw. rewizja roczna (po ostatniej sesji stycznia)
  • trzy razy w roku następuje rewizja kwartalna (kwietniu, lipcu i październiku)

Nie każda rewizja składu wiąże się ze zmianą spółek w portfelu indeksowym - w przypadku WIG20 większość rewizji okresowych nie wiąże się ze zmianą komponentów indeksu.

Indeks WIG20 ma charakter cenowy, czyli do jego notowań nie są doliczane dochody np. z dywidend wypłacanych przez spółki albo z praw poboru. Od 2009 r. istnieje też wersja dochodowa WIG20 (z dopiskiem TR - czyli Total Return), ale ona nie jest instrumentem bazowym dla żadnego futuresa.

 

Jak działa kontrakt na WIG20? Pierwszy kontrakt terminowy na GPW

Jak wspomniałem na samym początku, pierwszym kontraktem terminowym na warszawskiej giełdzie był właśnie ten na WIG20. FW20 rozpoczął notowania 16 stycznia 1998 r., cztery lata po powstaniu indeksu bazowego. Początkowo kontrakt na WIG20 miał mnożnik 10, ale w 2013 r. został zwiększony do 20, a to oznacza, że zmiana notowań o 1 pkt. jest warta 20 PLN dla każdego kontraktu, a co za tym idzie pojedynczy kontrakt jest warty dwadzieścia razy tyle, ile wynosi jego kurs. Czyli, jeśli FW20 jest notowany na 2000 pkt., to pojedynczy kontrakt jest warty 40 000 PLN. Zmiana kursu o 1 pkt., np. do 2001 oznacza zmianę wartości kontraktu o 20 PLN, w tym przypadku wzrost do 40 020 PLN. Jak wiesz, futuresy są instrumentami lewarowanymi, a w przypadku FW20 KDPW ustala minimalny depozyt zabezpieczający na poziomie 10%, co realnie daje nam dziesięciokrotną dźwignię. Czyli, przykładowy kontrakt o wartości 40 000 możemy otworzyć już z depozytem 4000 PLN (nie wliczając prowizji maklerskich), jeżeli nasz dom maklerski nie wymaga 12% depozytu wstępnego (wtedy byłoby to 4800 PLN). Oczywiście otwieranie pozycji “pod korek” na lewarowanych instrumentach może się źle skończyć i stanowczo odradzam takie ryzykowne zabawy z dźwignią - o tym, co może się wydarzyć, gdy się przelewarujemy opowiadałem w 14. odcinku Z dźwignią na GPW.

Czytaj także: Bezpieczeństwo inwestora. Czym jest mechanizm równania do rynku, depozyt zabezpieczający oraz margin call?

Kontrakt terminowy, jak sama nazwa wskazuje, jest pewnym rodzajem umowy i to w dodatku o dość prostych zasadach. Co jednak w sytuacji, gdy jedna ze stron transakcji nie będzie mogła albo chciała wywiązać się z jej warunków? W takich sytuacjach wkracza mechanizm równania do rynku. ____Kontrakty term.. Czytaj
Bezpieczeństwo inwestora. Czym jest mechanizm równania do rynku, depozyt zabezpieczający oraz margin call?

 

Specyfikacja kontraktu terminowego na WIG20. Mnożnik, depozyt zabezpieczający, płynność obrotu, wygasanie kontraktu na WIG20

Kontrakt FW20 jest notowany w czterech wygasającyh kolejno seriach - w marcu (H), czerwcu (M), wrześniu (U) i grudniu (Z). Do rozliczenia dochodzi w trzeci piątek miesiąca, a w przypadku futuresów na indeksy (czyli również FW20) ostateczny kurs rozliczeniowy jest wyznaczany na podstawie średniej arytmetycznej notowań indeksu bazowego (a nie samego futuresa) z ostatniej godziny notowań w trakcie sesji z dnia wygaśnięcia, ale po odrzuceniu 5 najwyższych i najniższych wartości, po to by zapobiec manipulacjom cenowym.

Notowania FW20 ruszają w każdy dzień handlowy o 8:45, czyli na kwadrans przed startem rynku terminowego. I to jest właśnie ten unikatowy moment, w którym to kontrakt terminowy określa ruchy cenowe indeksu bazowego - notowania WIG20 startują również o 8:45, a przecież notowania akcji, które wchodzą w jego skład nie są jeszcze otwarte.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk