• Odbierz prezent
Kontra ze strony niedźwiedzi na rynku złota i srebra

Bieżący tydzień na rynkach surowcowych rozpoczął się niezwykle ciekawie, za co odpowiadała przede wszystkim sytuacja na rynkach metali szlachetnych. W poniedziałek notowania kontraktów na złoto odbiły się bowiem w górę od poziomu 1900 USD za uncję i poszybowały aż do okolic 1940 USD za uncję. To najwyższa cena kruszcu w historii. Tym samym, ceny złota wybiły się ponad poziomy poprzedniego rekordu, czyli okolice 1924 USD za uncję, osiągnięte w 2011 r.

We wtorek strona popytowa na rynku złota pokazywała siłę tylko w godzinach porannych. Sesja otworzyła się luką wzrostową, a notowania kontraktów na złoto dotarły do okolic 2000 USD za uncję. Poziom ten wywołał jedna silną kontrę ze strony niedźwiedzi, w efekcie czego ceny złotego kruszcu spadły dynamicznie.

Sytuacja na rynku złota jest wyjątkowa, zarówno ze względu na obserwowaną ostatnio dynamikę wzrostów, jak i ze względu na nagłą przecenę notowań po zbliżeniu się złota do ważnej bariery na poziomie 2000 USD za uncję.

Jednak nie tylko na rynku złota strona popytowa jest tak silna. Już w poprzednim tygodniu uwagę inwestorów zwróciło srebro, które co prawda także w ostatnich miesiącach zyskiwało na wartości, jednak dopiero pod koniec lipca przyspieszyło zwyżkę.

W poprzednim tygodniu cena srebra wybiła się ponad barierę na poziomie 20 USD za uncję, otwierając notowaniom tego kruszcu drogę do dalszych dynamicznych zwyżek. Na początku bieżącego tygodnia cena srebra kontynuowała wzrosty: w poniedziałek kontrakty na ten metal zwyżkowały o 7% do poziomu 24,50. Natomiast we wtorek rano rozpoczęły one sesję od gwałtownego ruchu wzrostowego do poziomów ponad 26 USD za uncję, jednak później dynamicznie się przeceniły powracając do niższych rejonów cenowych.

Kontra ze strony niedźwiedzi na rynku złota i srebra - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Kontra ze strony niedźwiedzi na rynku złota i srebra - 2

Notowania cen srebra, YTD, źródło: Teletrader.com

Sytuacja na rynkach metali szlachetnych jest bardzo dynamiczna i tak zapewne pozostanie do końca bieżącego tygodnia. Odreagowanie spadkowe w najbliższych dniach jest na tym rynku możliwe ze względu na dużą dynamikę dotychczasowych wzrostów, jednak nie zmienia to perspektyw na kolejne miesiące: te sprzyjają prognozom dalszych wzrostów cen metali szlachetnych.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2020.07.28


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk