• Odbierz prezent
Konto maklerskie. Jak założyć rachunek maklerski? 4 podstawowe kroki

Wybór rachunku maklerskiego to ważny i jednocześnie dość często bagatelizowany element rozpoczęcia naszej przygody na giełdzie. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i czy warto od razu rzucać się na głęboka wodę?


Partnerem cyklu kurs Inwestora Giełdowego jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Giełda Papierów Wartościowych partner kursu Inwestora Giełdowego


 

 

Rachunek maklerski. Czym jest i do czego służy konto maklerskie?

Zacznę od tego, czym tak naprawdę jest rachunek maklerski i czy jego założenie jest konieczne do rozpoczęcia przygody na giełdzie.

Rachunek maklerski, nazywany też kontem maklerskim, czy inwestycyjnym to podstawowe narzędzie każdego inwestora, który lokuje kapitał na rynkach regulowanych. Konto maklerskie jest niczym innym cyfrowym rejestrem, który w dużym uproszczeniu przechowuje nasze pieniądze w postaci różnych walut, a także papiery wartościowe i instrumenty pochodne, które kupiliśmy na giełdzie papierów wartościowych. Mówiąc prościej - konto maklerskie pozwala nam wpłacić depozyt pieniężny, za który kupimy papiery wartościowe, a następnie będziemy mogli je sprzedać, otrzymując za to kwotę ustaloną w ramach transakcji. Konto maklerskie pozwala nam handlować akcjami, obligacjami, funduszami notowanymi na giełdzie, produktami strukturyzowanymi, a także instrumentami pochodnymi, takimi jak kontrakty terminowe, czy opcje.

Oprócz tego, coraz więcej polskich domów maklerskich, oprócz dostępu do samej warszawskiej giełdy, daje też możliwość inwestowania na zagranicznych parkietach. 

Żeby zacząć inwestować na giełdzie, trzeba wybrać i założyć rachunek maklerski.

 

Kto może założyć i korzystać z rachunku maklerskiego?

Bez rachunku maklerskiego nie uda nam się kupić jakichkolwiek akcji, dlatego zastanówmy się kto może taki rachunek założyć. Aktualnie nie wymaga to zbyt wielu formalności, które w dodatku możemy załatwić bez wychodzenia z domu. 

Żeby założyć rachunek maklerski przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat. Oprócz tego trzeba zweryfikować swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego albo paszportu. Spora część domów maklerskich wymaga dodatkowego potwierdzenia za pomocą przelewu bankowego na 1 PLN. Nie da się założyć konta maklerskiego w Polsce bez przejścia pełnej procedury KYC. Umowa na prowadzenie konta maklerskiego najczęściej podpisywana jest online albo za pomocą kuriera, który przynosi nam dokumenty do podpisania.

Większość banków ma w swojej ofercie również konto maklerskie i wtedy wystarczy, że podpiszemy aneks do umowy korzystania z rachunku bankowego. Plusem takiego rozwiązania jest też fakt, że najczęściej mamy dostęp do konta maklerskiego z poziomu bankowości internetowej, chociaż nie dla każdego będzie to najlepsze.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego? Koszty konta maklerskiego

Kwestia wyboru konta maklerskiego jest dość indywidualna i raczej nie znajdziemy takiego, które będzie dobre dla każdego.

Oferta na rynku jest bardzo szeroka i mamy możliwość wyboru takiego rachunku maklerskiego, który będzie dopasowany do naszych potrzeb.

Dom maklerski wybieramy na podstawie tego:

  • jakim kapitałem dysponujemy i jaka będzie wartość wystawianych przez nas zleceń
  • jaki jest nasz horyzont inwestycyjny, czyli ile zamierzamy trzymać akcje w portfelu
  • jak często będziemy wystawiać zlecenia, ile transakcji miesięcznie planuję wykonywać
  • czy mam zamiar korzystać tylko z akcji, czy również z innych instrumentów na giełdzie
  • czy ograniczam się tylko do GPW, czy planuję kupować również akcje spoza warszawskiej giełdy
  • czy potrzebuję aplikacji mobilnej, a także dodatkowych narzędzi np. do wykonywania analizy technicznej
  • czy będę zamawiać dodatkowe usługi, takie jak dostęp do arkusza zleceń (jeśli tak, to muszę porównać koszty w konkretnych domach maklerskich)

 

Z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Podstawowym kosztem jest oczywiście prowizja maklerska za zrealizowanie naszego zlecenia. Jest ona wyrażana procentowo z uwzględnieniem kwoty minimalnej, czyli np. 0,29% wartości transakcji, ale nie mniej niż 5 PLN, czyli w tym przypadku jeśli wystawiamy zlecenie o wartości niższej niż 1725 PLN, to i tak zapłacimy 5 PLN prowizji. I na to trzeba zwracać uwagę, szczególnie gdy mamy niewielki depozyt i będziemy wystawiać zlecenia o małej wartości. Może okazać się np. że niska prowizja procentowa nie jest dla nas korzystna, bo i tak płacimy opłatę minimalną przy każdym zleceniu.

Oczywiście prowizję maklerską płacimy zarówno przy zakupie, jak i przy sprzedaży papierów wartościowych.

 

Trzeba też zwracać uwagę na koszty prowadzenia rachunku, w wielu przypadkach musimy płacić stałą opłatę abonamentową. I to nie jest zbyt korzystne dla inwestorów długoterminowych, którzy kupują i trzymają akcje przez wiele lat - może się bowiem okazać, że przez ostatnie kilkanaście miesięcy nie wykonaliśmy żadnej transakcji, a i tak zapłaciliśmy kilkaset złotych opłaty za prowadzenie rachunku.

Część DM nalicza też opłaty za brak aktywności na rachunku i na to też musimy zwrócić uwagę. To tyle w największym skrócie


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk