• Odbierz prezent
Konto IKE, a może IKZE - co wybrać?
fot. freepik.com

Jeżeli jesteś inwestorem indywidualnym, to zapewne lubisz brać sprawy w swoje ręce. Już samo podjęcie decyzji o tym, że chce się lokować nadwyżki w przeróżnego rodzaju aktywa o tym świadczy. Mało kto z tej – bądź co bądź - specyficznej grupy, chce polegać na tym, co może zaoferować Państwo Polskie, w tym np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym artykule pochylę się nad opcjami, zaoferowanymi nam przez rządzących, nad którymi możemy mieć naprawdę dużą kontrolę.

Czym są konta IKE oraz IKZE?

IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, natomiast IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Same w sobie nie są produktem inwestycyjnym, instrumentem finansowym czy np. robodoradcą. To specyficzny rodzaj kont, na których możemy dokonywać zakupów różnego rodzaju instrumentów finansowych. Paleta jest naprawdę szeroka. IKE oraz IKZE mogą być prowadzone w ramach rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim, polisy na życie z UFK (ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy), dobrowolnego funduszu emerytalnego, funduszu inwestycyjnego w TFI, inwestycji w obligacje Skarbu Państwa (opcja dostępna wyłącznie w ramach konta IKE) albo rachunku oszczędnościowego w banku. Wybór jest na tyle szeroki, że w zasadzie jesteśmy w stanie tymi produktami dostosować się do akceptowanego przez nas ryzyka. Skąd zatem dopisek „emerytalny” w nazwie tych kont? Bo tak naprawdę z korzyści, które przyniosą można w pełni skorzystać po ukończeniu 60 lat dla IKE (chyba, że uzyskasz uprawnienia emerytalne wcześniej i ukończysz 55 lat), a dla IKZE ta granica wynosi 65 lat. W zasadzie bez względu na to, ile masz lat, zarówno konto IKE oraz IKZE (z wyłączeniem jednej sytuacji opisanej poniżej) po prostu Ci się opłaca.

Konto IKE - benefity oraz limity

W przypadku Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) atut jest jeden, ale za to niezwykle istotny. W szczególności, gdy weźmiemy pod uwagę procent składany. Unikniesz płacenia podatku Belki, jeżeli ze swoją inwestycją wytrwasz co najmniej do 60. roku życia, a oprócz tego dokonasz wpłat w co najmniej pięciu różnych latach kalendarzowych. To naprawdę sporo. Możesz teraz dojść do wniosku: „wyśmienicie, mam odłożone np. 100 tysięcy złotych i przelewam wszystko na IKE”. Niestety, nie będzie to możliwe. Konto IKE oraz IKZE zdecydowanie bardziej skoncentrowane są na regularnych działaniach niż na dużych jednorazowych wpłatach. Ustawodawca ustalił roczne limity wpłat zarówno dla konta IKE oraz IKZE. Nie możemy ich przekroczyć. Na 2022 rok limit dla konta IKE wynosi 17 766 zł, a dla konta IKZE to 7 106,40 zł (dla przedsiębiorców 10 659,60 zł). W przypadku IKZE limit wpłat wynosi 1,8-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, natomiast dla IKE jest to 1,2- krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia brutto. Co roku limity te są zmieniane, zgodnie z tym, jak zmieniają się prognozowane wynagrodzenia brutto. Np. w 2021 roku limit ten dla konta IKE wynosił 15 777 zł. Jeżeli chodzi o wpłaty na rachunek, to nie muszą być one jednorazowe, możesz wpłacać środki miesięcznie, kwartalnie, półrocznie. Wszystko zależy od Ciebie, byleby te transakcje zostały dokonane w danym roku kalendarzowym. Dlaczego? Bo niewykorzystane limity nie przechodzą na kolejne lata.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG.  Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk