• Odbierz prezent
Konto firmowe. Ranking ofert kont dla firm i przedsiębiorstw. Najlepsze oferty na kwiecień 2021

Na rynku widać coraz więcej nowych przedsiębiorstw i małych firm, działających w różnych sektorach gospodarki. Za każdą firmą stoi jej właściciel, który co dzień staje przed wieloma decyzjami i dokonuje licznych wyborów. Już podczas zakładania firmy i na samym początku jej powstawania padają jedna z najważniejszych decyzji, między innymi lokalizacja firmy, zakres odbiorców itp. Istnieją także mniej widoczne, ale równie ważne kwestie -  wybór odpowiedniego konta bankowego i instytucji bankowej.

Z artykułu dowiesz się:

 • Co to jest konto firmowe i dla kogo dedykowane są konta firmowe,
 • Jak założyć konto firmowe,
 • Czy można założyć firmę w banku?
 • Jakie mogą wystąpić koszty i opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego,
 • oraz ranking najlepszych ofert kont firmowych

Czym jest konto firmowe? Definicja

Konto firmowe jest to rachunek bankowy przeznaczony dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, firm. przedsiębiorstw, a także spółek prawa handlowego. Rachunek firmowy działa na podobnych zasadach do konta osobistego, przedsiębiorca otrzymuje kartę przypisaną do swojego konta, może starać się o udzielenie kredytu, dokonuje wpłat, wypłat i przelewów, a dodatkowo istnieje wiele funkcji niedostępnych dla klientów indywidualnych.

Zależnie od rodzaju prowadzonej działalności,

klient powinien dopasować ofertę konta firmowego i warunków go dotyczących wedle własnych oczekiwań i preferencji. Większość spraw możliwa jest do dokonanie drogą elektroniczną, jednak dla tradycjonalistów polecamy wybranie banku, którego placówka będzie w dostępnej lokalizacji.

Jak założyć konto firmowe?

Założenie konta firmowego jest bardzo łatwym i szybkim procesem, obecnie banki umożliwiają dokonanie tego nawet przez bankowość elektroniczną, czy swoją stronę internetową. Jednak jeśli nie czujesz się pewnie w dokonywaniu wszelkich transakcji i operacji drogą elektroniczna, istnieje oczywiście możliwość założenia konta osobiście w placówce banku. Aby otworzyć konto firmowe będziesz potrzebował kilku dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość oraz wiarygodność prowadzonej działalności. Do dokumentów należą między innymi:

 • dowód osobisty (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej),
 • aktualny wpis KRS (w przypadku spółki jawnej),
 • umowa spółki (w przypadku spółki cywilnej),
 • wydruk z CEIDG każdego ze wspólników (w przypadku spółki cywilnej).

Koszty i opłaty związane z prowadzeniem konta w kwietniu 2021

W związku z prowadzeniem konta firmowego istnieją możliwe do wystąpienia koszty i opłaty. Do kosztów związanych z prowadzeniem konta firmowego możemy zaliczyć:

 • Opłata za prowadzenie konta,
 • Opłata za korzystanie z karty,
 • Opłata za dokonywanie wpłat i wypłat gotówki w bankomatach,
 • Koszt prowizji przelewu,
 • Koszt przelewów do US i ZUS,
 • Opłata za wydanie karty,

 

Niektóre banki oferują klientom prowadzenie konta i korzystanie z wszelkich możliwych udogodnień całkowicie za darmo. Dlatego przed dokonaniem wyboru lepiej wybrać ofertę banku, który nie pobierze od nas środków za prowadzenie konta.

Konto firmowe ranking na kwiecień. Którą ofertę konta firmowego wybrać?

 

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Opłata za prowadzenie konta

Warunki

1

Alior Bank

0 PLN

brak

2

mBank

0/19 PLN

Konto otwarte w promocji do 31.03 jest bezpłatne przez 2 lata

3

Santander

0/25PLN

konto otwarte w promocji jest bezpłatne przez 2 lata, później wystarczy wykonać przelew do ZUS na min 200 PLN, aby uniknąć opłaty

4

Pekao S.A.

0/9 PLN

Darmowe jeśli wykonasz jeden przelew do US/ZUS lub wpływ będzie wynosił 2000 PLN, lub zostanie rozliczone jedna transakcja terminala wydanego przez bank

5

ING

0/19

Darmowe, jeśli wykonasz min 1 przelew do US/ZUS lub zapewnisz wpływ na rachunek min 2000 PLN

6

Nest Bank

0 PLN

brak

Tabela 1. Ranking kont firmowych na kwiecień z uwzględnieniem opłaty za prowadzenie konta oraz warunków zapewniających darmowość prowadzenia rachunku.

 

 

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Przelew internetowy

Przelewy do US i ZUS

1

Alior Bank

0 PLN

0 PLN

2

mBank

0/1,5 PLN

0 PLN

3

Santander

0/1,3 PLN

0 PLN

4

Pekao S.A.

0/1,5 PLN

0 PLN

5

Millennium

0/1,2 PLN

0 PLN

6

Nest Bank

0 PLN

0 PLN

Tabela 2. Ranking kont firmowych z uwzględnieniem kosztów za przelewy internetowe oraz przelewy do ZUS i US.

Analiza ofert kont firmowych dostępnych w kwietniu

Na pierwszym miejscu w rankingu widnieje oferta Alior Banku,

 z opłatą za prowadzenie konta wynoszącą 0 PLN i brakiem koniecznych do spełnienia warunków. Opłata za korzystanie z karty wynosi 8 PLN, jeśli wykonasz 4 transakcje w ciągu miesiąca nie jest ona pobierana. Przelewy internetowe oraz przelewy do ZUS i US są całkowicie darmowe.


Chcesz otworzć konto firmowe w Alior Banku? Kliknij poniższy button, a zostaniesz przekierowany na oficjalną stronę Alior Banku, zakładanie konta firmowego

Zakładanie konta firmowego w Alior Bank


Na drugim miejscu w rankingu znajduje się oferta mBanku,

 gdzie opłata za prowadzenie konta wynosi 0 PLN, jeśli wykonasz w ciągu jednego okresu rozliczeniowego minimum 1 przelew do ZUS, w przeciwnym razie opłata wynosi 19 PLN. Koszt przelewów internetowych wynosi 1,5 PLN, jednak przez pierwsze 2 lata są one bezpłatne. Przelewy do US i ZUS są darmowe. Koszt za korzystanie z karty przypisanej do konta wynosi 5 lub 7 PLN, jednak przez pierwszy miesiąc przelewy są całkowicie darmowe.


Chcesz otworzć konto firmowe w mBanku? Kliknij poniższy button, a zostaniesz przekierowany na oficjalną stronę mBank, zakładanie konta firmowego

Zakładanie konta firmowego w mBank

 


Na ostatnim miejscu na podium widnieje oferta banku Santander,

gdzie opłata za prowadzenie konta wynosi 25 PLN  lub 0 PLN, jeśli wykonasz minimum jeden przelew do ZUS, o wartości min. 200 PLN. Koszt pierwszych 15 przelewów internetowych również jest darmowy, opłata za każdy pozostały wynosi 1,3 PLN. Korzystanie z karty przypisanej do konta także wynosi 0 PLN, jeśli wykonasz nią transakcję o wartości 400 PLN w ciągu miesiąca.


 

Chcesz otworzć konto firmowe w Santander? Kliknij poniższy button, a zostaniesz przekierowany na oficjalną stronę Santander Bank, zakładanie konta firmowego

Zakładanie konta firmowego w Santander Bank


Podsumowanie zebranych informacji o kontach firmowych

Zakładając konto firmowe, przedsiębiorca musi liczyć się z możliwymi do wystąpienia kosztami w związku z prowadzeniem rachunku, korzystaniem z karty, przelewami, czy wypłatami i wypłatami gotówki w bankomatach i wpłatomatach. Zdecydowanie lepiej jest wybrać ofertę, w której opłaty są możliwe do uniknięcia. Jako przedsiębiorca zwróć uwagę także na możliwość uzyskania bonusów i premii.

Opinie o kontach firmowych

W sieci dostępne jest wiele opinii o kontach firmowych, jeśli kierujesz się przede wszystkim opiniami innych konsumentów, pamiętaj, że rodzaj prowadzonej działalności ma wpływ na ofertę jaką powinieneś wybrać. Możliwe jest także, że komentarze osób na temat danej oferty nie są adekwatne do aktualnie obowiązujących warunków dla oferty o tej samej nazwie. Jeśli posiadasz konto firmowe, podziel się z nami opinią dotyczącą Twojego wyboru oraz o jakości świadczonych przez instytucję bankową usług.


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk