• Odbierz prezent
Konto firmowe. Ranking najlepszych kont firmowych dla małych i dużych przedsiębiorców - luty 2021

Czym jest konto firmowe?

Konto firmowe to rachunek bieżący, stworzony specjalnie dla osób fizycznych, posiadających własną działalność lub spółek prawa handlowego. Przedsiębiorcy, dzięki posiadaniu konta firmowego mogą dokonywać bieżących transakcji (rozliczenia z kontrahentami, opłacenie składek ZUS itp.) Na rynku dostępnych jest wiele ofert kont firmowych. Które z nich wybrać? Zależnie od tego, jaki rodzaj działalności prowadzisz i jak dużą firmę posiadasz, możesz zdecydować się na różne warianty.

 

Konto firmowe dla małych i średnich przedsiębiorców

Mały przedsiębiorca jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą,która zatrudnia średniorocznie mniej niż 50 pracowników, a jej roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, usług i wyrobów nie przekroczył równowartości 10 milionów euro. 


Średni przedsiębiorca jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która średniorocznie zatrudnia mniej niż 250 pracowników, a jej roczny obrót netto ze sprzedaży wyrobów, towarów i usług nie przekroczył równowartości 50 milionów euro. 


Przed podjęciem decyzji, odnośnie założenia konta firmowego, przeanalizuj:

 • do jakiej grupy zalicza się twoja działalność,

 • ile przelewów zamierzasz wykonywać w przeciągu miesiąca,

 • jakimi kwotami będziesz operować,

 • czy będziesz wpłacał i wypłacał gotówkę w bankomatach.

Każdy z tych czynników będzie miał wpływ na koszty, jakie poniesiesz.

Większość operacji, jakie będziesz wykonywać za pomocą konta firmowego, może okazać się odpłatną usługą.

 

Czy masz obowiązek posiadania konta firmowego?

Mikroprzedsiębiorca to osoba fizyczna, która zatrudnia średniorocznie do 10 pracowników, a obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nie przekroczył równowartości 2 milionów euro. Mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z obowiązku założenia konto firmowego, zgodnie z ustawą mogą oni podatek zapłacić gotówką i w ten sam sposób odebrać zwrot.

Spółki nie posiadające osobowości prawnej, np. spółka cywilna także nie ma obowiązku prowadzenia firmowego rachunku bieżącego. Warunkiem zwolnienia z tego obowiązku jest wybór przez mikroprzedsiębiorcę, bądź właściciela spółki rozliczania się poprzez kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oferty konta firmowego?

Zanim zdecydujesz się na jedną z ofert konta firmowego, zwróć uwagę na ilość planowanych przelewów w ciągu miesiąca. Wiele banków oferuje konta firmowe, gdzie jedynie kilka przelewów jest darmowa, za każdy kolejny zostanie naliczona opłata.
Wysokość opłaty za przelew bankowy waha się w pomiędzy 1-2 złotych.
Powinieneś także przeanalizować liczbę wpłat i wypłat w ciągu miesiąca, wiele banków oferuje możliwość wpłat i wypłat gotówki za darmo jedynie w swoich bankomatach, w pozostałych kwota transakcji, może wynieść nawet kilkanaście złotych lub jest naliczana procentowo od kwoty którą zamierzasz wypłacić. 

Opłaty

Banki często nie pobierają opłat za prowadzenie konta, a dokonywanie większości  transakcji na rachunku bieżącym ma odgórnie narzuconą cenę. Po szczegółowej analizie dostępnych na rynku ofert, niekiedy lepiej wybrać bank, który pobiera opłatę za prowadzenie konta, ale transakcje które będziesz wykonywać są darmowe. 

 

Ukryte w ofertach haczyki 

Na pierwszy rzut oka, wszystkie oferty wyglądają świetnie, a prowadzenie konta jak i wszystkie transakcje są darmowe. Niestety, często zdarza się, że po pewnym czasie opłaty są pobierane. Zanim więc podejmiesz decyzję, przeanalizuj dokładnie ofertę, którą chcesz wybrać, zwróć uwagę na wszystkie przekierowania, pliki, w których uwzględnione zostały koszty transakcji itp.

Zwracaj uwagę na opinie klientów banku

Dodatkowo powinieneś także zapoznać się z ogólnodostępnymi opiniami na temat banku, jak i konkretnej oferty. Jeżeli wciąż nie masz pewności, czy uzyskałeś już wszystkie informacje, możesz odwiedzić placówkę banku lub skontaktować się z konsultantem przez infolinię bądź droga mailową. 

 

Jakie są koszty prowadzenia rachunku i wykonywania operacji?

Miesięczna opłata za prowadzenie konta zazwyczaj wynosi od 0 do ok. 30 PLN.  Wysokość kosztu zależna jest od oferty oraz warunków jakie klient jest w stanie spełnić.

Do najczęstszych wymagań banku, gwarantujących brak opłat za prowadzenie konta należą:

 • zapewnienie wpływów na rachunek o narzuconej minimalnej kwocie,

 • wykonanie danej ilości przelewów do US lub ZUS,

 • utrzymanie średniego salda na koncie o narzuconej minimalnej kwocie,

 • utrzymanie statusu klienta aktywnego

 

Dostępne oferty

 • ING Bank Śląski 

  Zalety:
  Jeśli posiadasz status klienta aktywnego, nie musisz płacić za prowadzenie konta, przelewy są darmowe. Płacąc kartą minimum 300 PLN w ciągu miesiąca, nie musisz wnosić opłaty za posiadanie karty. Wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach ING oraz Planet Cash są darmowe.
  Wady:
  Jeśli nie posiadasz statusu klienta aktywnego, opłata za konto wynosi 19 PLN, każdy wykonywany przelew to 1,2 PLN, a opłata za posiadanie karty, w przypadku gdy nie dokonujesz nią płatności na minimum 300 PLN to 7 PLN

 • Alior Bank

  Zalety:
  Nie pobierana jest opłata za prowadzenie konta, darmowe przelewy, przy 4 transakcjach karta debetową, brak opłat za jej posiadanie.
  Przelewy do US i ZUS, oraz przelewy internetowe za 0 PLN.
  Za aktywne korzystanie z konta i karty, można dostać nagrodę do 1500 PLN na miesiąc.
  Wady:
  Bank nalicza opłatę w wysokości 0,5% wartości wpłat i wypłat gotówki

 • mBank

  Zalety:
  Przez 12 miesięcy bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta (dobre rozwiązanie na start dla osób zakładających swój biznes), wypłata gotówki powyżej 100 PLN jest darmowa (Planet Cash, Eurocash i Santander) Darmowe przelewy do US i ZUS
  Wady:
  Po 12 miesiącach opłata za prowadzenie konta wynosi - 9 PLN, jeśli nie dokonasz min 1 przelewu do ZUS
  Wypłata gotówki poniżej 100 PLN za opłatą
  Jedynie 5 darmowych przelewów w ciągu miesiąca.

 • Nest Bank

  Zalety:
  Prowadzenie konta jest darmowe, wykonywanie przelewów zewnętrznych bez żadnych opłat, wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach sieci Euronet za 0 PLN
  Wady:
  Opłata za wypłatę i wpłatę gotówki w bankomatach innych niż Eurocash wynosi 0,5% kwoty.

 • Millenium

  Zalety:
  Prowadzenie konta przez 24 miesięce jest darmowe, 20 darmowych przelewów, wypłata gotówki za 0 PLN, Można uzyskać premie do 500 PLN.
  Wady:
  Po wykonaniu 20 przelewów w ciągu miesiąca, każdy kolejny poddany jest opłacie 1 PLN

Darmowe konto firmowe

Co oznacza termin darmowe konto firmowe? Banki często używają sformułowania, że dane konto jest kontem darmowym, co nie oznacza wcale że istnieje konto, za które nie poniesiemy żadnych opłat, bez spełnienia wymaganych warunków. Zależnie od tego jaką ofertę wybierzecie, aby zminimalizować koszty posiadania konta firmowego, należy spełnić wymagania.

Warunki

Bardzo często zdarza się, że warunki jakie stawia usługodawca są stosunkowo proste do spełnienia. Najczęściej dotyczą one minimalnych miesięcznych wpłat na rachunek, dokonania przelewu do Urzędu Skarbowego, bądź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Biorąc pod uwagę, że liczba transakcji jakie wykonuję przedsiębiorca w miesiącu jest zazwyczaj większa niż, te wykonywane na koncie osobistym, nie są to wygórowane wymagania ze strony banku. Śmiało można stwierdzić zatem, że istnieje możliwość prowadzenia rachunku firmowego za darmo.Jak otworzyć konto?

Założenie konta firmowego jest dość prostą i szybką operacją, w większości przypadków można to zrobić nawet przez aplikacje czy stronę internetową.
Do założenia konta, wymagane jest dostarczenie wszystkich potrzebnych dokumentów, w przypadku :

Jednoosobowej działalności gospodarczej, wystarczy dowód osobisty. (Jeżeli firma zarejestrowana jest w CEIDG) 

Spółki cywilnej : wydruk z CEIDG każdego ze wspólników spółki, umowa spółki

Spółki partnerskiej/ jawnej/ Z O.O. : aktualny wpis KRS

Niektóre banki wymagają, aby założyć konto osobiście w placówce, często też zależy to od statusu firmy

 

Ranking kont firmowych - luty 2021

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Opłata za prowadzenie konta

Warunki

1

Nest Bank

0 PLN

brak

1

Alior Bank

0 PLN

brak

2

Pekao

0/9 PLN

Przez rok darmowe, poźniej należy zapewnić wpływ 2000 PLN miesięcznie

2

mBank

0/9 PLN

Przez 2 lata darmowe, później należy wykonać jedynie 1 przelew do ZUS miesięcznie

2

Millennium

0/9 PLN

Przez 2 lata darmowe, później należy wykonać 1 przelew do US lub ZUS miesięcznie

3

PKO

0/12 PLN

Prowadzenie konta za darmo, przy wpływach 2 000 PLN miesięcznie

Tabela 1. Ranking najlepszych kont firmowych z wyszczególnieniem opłaty za prowadzenie konta.

Powyżej stworzyliśmy ranking najlepszych ofert kont firmowych pod względem wysokości opłat za prowadzenie konta.

Na I miejscu egzekwo widnieją Nest Bank oraz Alior Bank, obydwa banki nie pobierają opłat za prowadzenie konta i nie stawiają klientom w związku z tym żadnych wymaga.

Na miejscu II są: Millennium, mBank oraz Pekao S.A. Każda z ofert jest do siebie podobna, pod względem opłat za prowadzenie konta. Konto we wszystkich trzech bankach będzie darmowe, jeśli spełnisz jeden warunek, mBank oraz Millennium oferują 2 lata bez opłat, następnie wystarczy raz w miesiącu wykonać jeden przelew do US bądź ZUS.

Na III miejscu Pekao S.A : umożliwia prowadzenie konta firmowego przez rok, bez żadnych opłat, następnie, aby wciąż korzystać z darmowej oferty, wystarczy zapewnić miesięcznie min. 2000 PLN wpływów.

 

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Przelewy zewnętrzne

Przelewy do US i ZUS

Warunki

1

Pekao S.A

0 PLN

0 PLN

brak

1

mBank

0 PLN

0 PLN

brak

1

Alior Bank

0 PLN

0 PLN

brak

1

Nest Bank

0 PLN

0 PLN

brak

2

Millenium

0/1 PLN

0/1 PLN

20 darmowych przelewów, każdy kolejny 1 PLN

3

PKO

0/1 PLN

0/1 PLN

10 darmowych przelewów, każdy kolejny 1 PLN

Tabela 2. Ranking najlepszych kont firmowych z wyszczególnieniem opłat za przelewy zewnętrzne oraz do US, ZUS.

Powyżej stworzyliśmy ranking najkorzystniejszych ofert kont bankowych ze względu na koszt wykonywania przelewów zewnętrznych oraz przelewów do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pekao S.A., mBank, Alior Bank oraz Nest Bank nie pobierają żadnych opłat za przelewy, nie stawiają w związku tym także żadnych warunków.Kolejnym usługodawcą jest Bank Millennium, który oferuje 20 darmowych przelewów, a za każdy kolejny pobiera opłatę w wysokości 1 PLN. PKO oferuje 10 darmowych przelewów, a za każdy kolejny pobiera opłatę - 1 PLN

 

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Wypłata gotówki

Wpłata gotówki

Warunki

1

ING

0 PLN

0 PLN

W bankomatach i wpłatomatach ING i PLanet Cash

1

Nest Bank

0 PLN

0 PLN

W bankomatach i wpłatomatach sieci Euronet, w pozostałych 0,5% kwoty transakcji

1

mBank

0 PLN

0 PLN

W bankomatach i wpłatomatach sieci: BZ WBK, Planet Cash i Euronet, w pozostałych 0,5%kwoty transakcji

2

Millenium

0 PLN

0,2 % od wpłacanej gotówki

brak

3

Getin Noble Bank

0,9% wypłaconej kwoty

0 PLN

brak

Tabela 3. Ranking najlepszych kont firmowych z wyszczególnieniem opłat za wpłaty i wypłaty gotówki.

Ranking ze względu na koszty transakcji gotówkowych, tj. wpłat i wypłat środków z konta firmowego. ING, Nest Bank oraz mBank oferują darmowe usługi wpłaty i wypłaty gotówki w konkretnych sieciach bankomatów. ING - bankomaty i wpłatomaty ING oraz Planet Cash, Nest Bank - sieć euronet, mBank - sieć BZ WBK, Planet Cash i Euronet. Kolejna oferta to Bank Millennium, który wypłatę gotówki umożliwia bez pobierania opłat, a koszt wpłaty środków wynosi 0,2% kwoty. Getin Noble Bank - 0,9% wypłacanej kwoty jest pobierana przy dokonywaniu transakcji, a wpłaty na konto są darmowe.

 

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Opłata za wydanie kart i jej obsługę

1

PKO

0 PLN za każdą wydaną do konta kartę

2

mBank

0 PLN

3

Nest Bank

0 PLN za pierwszą kartę, każda kolejna 25 PLN

4

Alior Bank

0 PLN jeśli dokonasz nią 4 transakcji

Tabela 4. Ranking najlepszych kont firmowych z wyszczególnieniem opłaty za wydanie karty i jej obsługę.

Stworzyliśmy także ranking ze względu na opłatę za wydanie i obsługę karty do konta

Na pierwszym miejscu znajduje się PKO, bank oferuje nieograniczona liczbę wydanych do konta kart, za żadną nie pobiera opłaty. Na drugim miejscu - mBank, który także nie pobiera opłaty za wydanie i obsługę karty. Nest Bank oferuje pierwszą kartę bez opłat, przy czym koszt każdej kolejnej wynosi 25 PLN. Alior Bank także nie pobierze opłaty za wydanie i obsługę karty, jeżeli spełnisz jeden warunek - dokonanie 4 transakcji kartą w ciągu miesiąca.

 

Nazwa Banku

Premia

ING

do 1500 PLN

Alior Bank

do 1500 PLN

Pekao S.A

do 1100 PLN

Millennium

do 500 PLN

Tabela 5. Możliwe do uzyskania premie za aktywność od danego banku.

Wyżej wymienione banki oferują możliwość zdobycia dodatkowych nagród pieniężnych za spełnienie konkretnych warunków. ING i Alior Bank umożliwiają zdobycie aż 1500 PLN w przeciągu roku kalendarzowego, co może dać zysk aż 125 PLN/ miesiąc. Jeżeli jesteś w stanie spełnić warunki jakie dyktuje bank, warto skorzystać z promocji.

Okazje i promocje

Przeglądają oferty, z pewnością spotkałeś mnóstwo dostępnych promocji i okazji. PKO BP oraz Alior Bank dają możliwość uzyskania do 1500 PLN (oczywiście należy spełnić warunki jakie dyktuje bank) Pekao S.A. oferuje nagrodę do 1100 PLN, a Millenium do 500 PLN za spełnienie warunków oferty.


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk