• Odbierz prezent
Konto dla młodych. Ranking najlepszych kont dla młodzieży od 13 do 18 lat
fot. freepik.com

Posiadanie konta bankowego w dzisiejszych czasach potrafi zdecydowanie ułatwić funkcjonowanie w świecie finansów. Istnieje wiele instytucji i stron internetowych, gdzie dokonywanie płatności jest możliwe jedynie metodą przelewu lub za pomocą karty płatniczej. Dostęp do konta bankowego jest szczególnie ważny dla nastolatków, które sporą część czasu spędzają w sieci, między innymi dokonując zakupów. Czy założenie konta bankowego nastolatkowi jest dobrym pomysłem? Z artykułu dowiesz się jakie są wady i zalety utworzenia rachunku małoletniemu.

Czym jest konto dla młodych?

Konto dla młodych jest rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym, przeznaczonym dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Istnieją także inne wersje konta dla młodych, gdzie przedział wiekowy jest wyznaczony w granicach 18-26 lat. Jednak występuje wiele zauważalnych różnic pomiędzy tymi rodzajami rachunków, głównie w kwestii opłat i ograniczeń związanych z prowadzeniem konta.

Dla kogo dedykowane jest konto dla młodych?

Istnieją trzy rodzaje kont dla osób młodych, pierwsze z nich jest to konto dla dzieci, które opisaliśmy w artykule (link), kolejnym jest konto młodzieżowe, na którym dziś się skupimy. Przeznaczone jest ono dla osób mieszczących się w granicy wieku 13-18. I ostatni rodzaj konta zwany kontem dla młodych lub kontem dla studentów, dla osób w wieku 18-26 lat. Nazewnictwo kont jest ustalane przez bank indywidualnie, dlatego może się zdarzyć, że w jednym banku konto dla młodych będzie kontem młodzieżowym, a w innym kontem dla studenta.

Jak działa konto dla młodych - zasady funkcjonowania konta dla młodych

Rachunek taki służy przede wszystkim do dokonywania płatności zarówno przez internet jak i za pomocą karty w stacjonarnych punktach sprzedaży. Działa na bardzo podobnych zasadach do konta osobistego, które posiada każdy z nas. Obowiązuje jednak więcej ograniczeń, które wynikają z niepełnej zdolności do wykonywania czynności prawnych przez osoby małoletnie. Posiadacz konta nie jest uprawniony do korzystania z kart kredytowych, czy wzięcia kredytu. Można jednak rozglądać się za ofertą konta wysoko oprocentowanego. Niekiedy konta oszczędnościowe dla dzieci, czy nastolatków są lepiej oprocentowane niż standardowe oferty rachunków oszczędnościowych dla osób dorosłych.

Możliwe opłaty - konto dla młodych

Jeżeli przeznaczeniem konta jest korzystanie z niego, najprawdopodobniej nastolatek nie poniesie żadnych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku. Do najczęstszych opłat należą:

  • Opłata za prowadzenie konta,
  • Opłata za korzystanie z karty,
  • Opłata za korzystanie z bankomatów,
  • Opłata za zlecenie przelewu, dotyczy także przelewów internetowych,
  • Opłata za korzystanie z bankomatów za granicą,
  • Opłata za przewalutowanie.

Większość opłat jest możliwa do uniknięcia, jeśli tylko nastolatek będzie w każdym miesiącu dokonywał płatności, a jego rachunek będzie regularnie zasilany, konto będzie darmowe.

Ranking najlepszych kont dla młodzieży od 13 do 18 lat. Mbank czy PKO?

 

Nazwa banku

Opłata za prowadzenie konta

Opłata za korzystanie z karty

Wymagane konto dla rodzica

mBank

0 PLN

0 PLN

NIE

Credit Agricole

0 PLN

0 PLN

NIE

ING

0 PLN

0 PLN

NIE

PKO

0 PLN

0/3,9 PLN

NIE

Santander

0 PLN

0/8 PLN

NIE

Getin Bank

0 PLN

0 PLN

NIE

BNP Paribas

0 PLN

0 PLN

TAK

Millennium

0 PLN

0/4 PLN

NIE

Alior Bank

0 PLN

0/6 PLN

NIE

Tabela 1. Ranking kont dla młodych z uwzględnieniem opłaty za prowadzenie konta i korzystanie z karty.

 

Nazwa banku

Opłata za korzystanie z bankomatów

Koszt przelewów internetowych

mBank

0 PLN

0 PLN

Credit Agricole

0/3 PLN

0 PLN

ING

0/2,5 PLN

0 PLN

PKO

0 PLN

0 PLN

Santander

0 PLN

0 PLN

Getin Bank

0/3,5 %, min 5 PLN

0 PLN

BNP Paribas

0/5 PLN

0 PLN

Millennium

0/1/5 PLN

0 PLN od 13 lat

Alior Bank

0/5 PLN

0 PLN

Tabela 2. Ranking kont dla młodych z uwzględnieniem opłaty za korzystanie z bankomatów i kosztów przelewów internetowych.

Jak tworzony jest ranking kont dla młodych od 13 do 18 lat?

Ranking kont młodzieżowych powstał w oparciu o pewne założenia. Uwzględniliśmy wysokość możliwych do wystąpienia kosztów oraz warunków wymaganych do spełnienia, aby tych kosztów uniknąć. W rankingu wyszczególniliśmy koszty odpowiadające za prowadzenia konta, korzystania z karty płatniczej, przelewów internetowych oraz korzystania z bankomatów. W drugiej tabeli znajduje się rubryka dotycząca wymagania ze strony banku wobec rodzica, odnośnie posiadania konta w tym samym banku. Dodatkowo uwzględniona została możliwość kapitalizacji odsetek od kwoty zgromadzonej na rachunku oraz dostęp do usług dodatkowych np korzystanie z bankomatów poza granicami kraju.

Opis rankingu kont dla młodych

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się mBank,

który oferuje możliwość założenia konta dla nastolatka w wieku 13-18 lat i nie stawia wymogu posiadania konta przez rodzica. Prowadzenie rachunku podobnie jak korzystanie z karty jest bezpłatne. Za korzystanie z bankomatów oraz dokonywanie przelewów internetowych nie jest pobierana opłata. Posiadając konto klient ma dostęp do aplikacji mobilnej oraz do bankowości internetowej. Niestety posiadacz tego konta nie jest w stanie skorzystać ani z karty wielowalutowej ani z oprocentowania.

Na drugim miejscu w naszym rankingu znalazł się Bank Credit Agricole,

oferujący prowadzenie konta oraz korzystanie z karty bezpłatnie. Wypłaty z bankomatów są darmowe w placówkach banku, w pozostałych bankomatach, opłata wynosi 3 PLN. Przelewy internetowe są całkowicie darmowe, a rodzic nie ma obowiązku posiadania rachunku w tym samym banku.

Na trzecim miejscu widnieje ING Bank Śląski,

który również nie stawia obowiązku wobec rodzica odnośnie posiadania konta. Prowadzenie rachunku i korzystanie z karty tak jak w poprzednich ofertach są darmowe. Na stronie banku jest jednak dostępna informacja odnośnie opłaty dotyczącej korzystania z karty - osoby powyżej 26 roku chcące uniknąć opłat muszą wykonać w ciągu miesiąca transakcje na minimum 300 PLN. Przelewy internetowe są darmowe.

Jak założyć konto dla młodych? Podstawowe kroki

Często zdarza się, że banki wymagają, aby otwarcie konta bankowego przez osobę niepełnoletnią odbywało się jednak osobiście w placówce banku. Oczywiście niektóre instytucje umożliwiają dokonanie operacji przez pośrednictwo strony internetowej. Podczas składania odpowiedniego wniosku konieczna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Aby założyć konto nastolatkowi potrzebny jest jeden z dokumentów potwierdzających jego tożsamość, może to być dowód osobisty, legitymacja szkolna lub paszport.

Kto może założyć konto dla młodych? Tylko młodzież w wieku 13 - 18 lat?

Tak jak zostało to wyjaśnione powyżej, istnieją dwa rodzaje kont dla osób niepełnoletnich, może to być konto dla dziecka do 13 roku życia lub konto dla nastolatka, w wieku 13-18 lat. Na rynku dostępne są także takie usługi jak konto dla studenta, które często jest stworzone na lepszych zasadach niż standardowy rachunek dla osoby dorosłej. Obejmuje on osoby w wieku 18-26 lat. Adekwatnie do wyznaczony ram wiekowych usługi są dostępne dla osób w nich się mieszczących.

Zalety konta dla młodych. Co zyskuje zakładając konto dla młodych?

Posiadania konta bankowego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w rozwiniętym technologicznie świecie. Istnieje sporo miejsc, w których możliwa jest płatność jedynie kartą, podobnie w przypadku korzystania z niektórych aplikacji, czy robienia zakupów online. Bardzo duża część sklepów internetowych nie umożliwia płatności za pobraniem, a jedynie przy wcześniej wykonanym przelewie.

Dla nastolatków możliwość korzystania z internetowych zakupów jest równie ważna

Jeśli zastanawiasz się czy dobrym pomysłem jest zakładanie konta nastoletniemu dziecku, trzeba tutaj wspomnieć także i o twojej wygodzie. Kieszonkowe nie musi być już wypłacane gotówką, co wiąże się z brakiem konieczności korzystania z bankomatu. Dużym udogodnieniem jest to także w przypadku wyjazdu czy wycieczki dziecka. W sytuacji gdy posiada ono konto bankowe, nie jest narażone na stres z powodu posiadania dużej ilości gotówki, a Ty jako rodzic w każdym momencie możesz zlecić przelew.

Oprocentowanie kont dla młodych. Ile mogę zarobić korzystając z konta dla młodych?

Poza standardowymi konta rozliczeniowymi, możemy także znaleźć oferty kont oszczędnościowych. Jedną z instytucji oferujących oprocentowane konto dla młodych jest Alior Bank. W banku oprocentowanie w skali roku wynosi aż 1,5%, które jak na konto oszczędnościowe, jest to dość wysokie.

Dlaczego warto założyć konto nastolatkowi?

Posiadanie konta uczy najmłodszych funkcjonowania w świecie finansów, podejmowania decyzji i wyborów związanych z dokonywaniem zakupów, ale także oszczędzania. Nie łatwo jest się odnaleźć w ciągle rozwijającym się świecie, a przy pomocy i kontroli doświadczonych rodziców pomocne okazuje się wprowadzenie do bankowości już od najmłodszych lat. Warto czy nie warto założyć konto nastolatkowi? Przed takim wyborem często stają rodzice i należy tu podkreślić, że jest to indywidualna decyzja każdego z nich. Istnieje wiele korzyści z założenia nastolatkowi pierwszego konta bankowego, plusem jest także możliwość wglądu do dokonywanych transakcji na rachunku. W każdym momencie możesz z dzieckiem porozmawiać czy doradzić mu w kwestii podejmowanych przez niego pierwszych decyzji finansowych.

Opinie o kontach dla młodych. Zostaw komentarz, opinie. Czy warto założyć konto dla młodych?

W sieci jest wiele ogólnodostępnych opinii na temat jakości świadczonych przez banki usług w zakresie bankowości najmłodszych. Kontrowersje budzi również sam fakt przydatności takiego produktu finansowego jakim jest konto bankowe dla młodych. Jakie jest Twoje stanowisko? Czy warto założyć konto nastolatkowi? Zostaw komentarz lub prześlij swoją opinie na adres support@fxmag.pl.


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk