• Odbierz prezent
Konto dla dziecka. Konta dla dzieci z wyższym oprocentowaniem niż lokaty bankowe? Ranking Kont dla Dzieci do 13 lat
fot. freepik.com

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zdecydowanie uległy zmianie metody i formy płatności wśród Polaków. Obecnie znaczna część osób, niezależnie od wieku wybiera bezgotówkowe formy płatności, co pozwala na możliwość kontrolowania wszystkich przychodów jak i wydatków. Każda operacja jest zaksięgowana i dzięki posiadaniu rachunku bieżącego z dostępem do bankowości internetowej czy mobilnej klient ma możliwość wglądu do historii w każdym momencie. Kredyty, lokaty oraz wszelkie inne produkty bankowe są już dostępne, bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to niewyobrażalne, jak szybko i sprawnie rozwinął się system bankowości elektronicznej w Polsce i na świecie.

Czy wdrożenie dziecka do świata finansów to dobry krok?

Jest to bezspornie kwestia indywidualna rodziców, bądź opiekunów dziecka. Stając się rodzicem, poniekąd podwaja się liczba sytuacji, w których trzeba stanąć przed dokonaniem wyboru, czy podjęciem decyzji. A dzieje się tak dlatego, że osoba nieletnia nie tyle nie może, co nie powinna w pewnych sytuacjach sama za siebie decydować. Jednym z takich przypadków jest rozpoczęcie przygody ze światem finansów. Warto poznać dobre i złe strony rozwiązania, jakim jest otwarcie konta bankowego, przed definitywnym odrzuceniem takiej myśli.

Niepotrzebna ekstrawagancja?

Większość przeciwników takiego rozwiązania argumentuje swoje stanowisko zbyt młodym wiekiem dziecka lub ewidentnym brakiem potrzeby posiadania konta. Warto wziąć tutaj pod uwagę fakt, że konta dla dzieci są zazwyczaj darmowe, a bank nie stawia warunków dotyczących regularności wpłat, czy dokonywania transakcji. Jest to oczywista sprawa, biorąc pod uwagę to, że dzieci nie uzyskują stałego dochodu i nie wykonują regularnych opłat.

Pokolenie wstecz…

Zapewne większość z Was pamięta jeszcze czasy, w których najczęstszą metodą płatności były jednak transakcje gotówkowe. Wraz z rozwojem bankowości elektronicznej, ludzie stanęli przed wyborem pozostania przy gotówce lub otwarciem konta bankowego, później dokonywaniem płatności kartą i wdrożeniem w system bankowości elektronicznej. Dziś widać, że starsze pokolenie w większości pozostało przy gotówce, a my nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez karty, czy BLIKA.

Dziecko, a technologiczny świat

Niektórych “razi w oczy” fakt, że nawet malutkie dzieci są zaznajomione z technologią, inni wręcz podziwiają ich zdolność szybkiego uczenia się obsługi smartphonów, tabletów i aplikacji na nich dostępnych. Jest to zauważalne, zwłaszcza w okresie obowiązujących obostrzeń na terenie kraju, które są związane z ograniczeniami w przemieszczaniu się. Dlaczego więc, skoro jako rodzice jesteśmy skłonni wdrażać dziecko w świat technologii, tak kontrowersyjną kwestią jest wciąż wykorzystanie jej nie tylko do celów rozrywkowych? Być może warto stopniowo i powoli umożliwić dziecku dostęp do innowacyjnych metod zarządzania swoimi środkami, nawet gdy są one niewielkie.

Dlaczego warto założyć konto dla dziecka? Zalety i korzyści

Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na zasady funkcjonowania konta dla dzieci. Nie są one takie jak w przypadku rachunków, które sami posiadamy. Większość dostępnych ofert cechuje wyższe oprocentowania środków na nim zgromadzonych w stosunku do standardowego konta dla dorosłych. Dodatkowo rachunek bankowy dla dziecka nie umożliwia łatwego dokonywania transakcji i nie jest do niego zazwyczaj wydawana karta, co jest w takim wypadku zabezpieczeniem.

Zalety założenia konta

Nauka oszczędności

Jedną z zalet otwarcia konta bankowego dziecku jest umożliwienie mu stawiania pierwszych kroków w świecie finansów. Jak wiadomo większość dzieci w przypływie emocji podczas zakupów jest w stanie znaleźć wiele przydatnych mu rzeczy, czy zabawek. W sytuacji, gdy ma określony budżet, a zakup wiąże się z wizytą w placówce banku i dłuższym czasem na zastanowienie się przed podjęciem ostatecznej decyzji, zwiększa się prawdopodobieństwo rezygnacji z nabycia danego przedmiotu. Dzięki takim sytuacją Twoje dziecko może nauczyć się oszczędności, co przełoży się w przyszłości na dobre decyzje odnośnie dokonywania transakcji. W sytuacji, gdy priorytetem jest jednak nauka oszczędności konieczne może być jednak wyrobienie karty do takiego konta.

Dobry start

Kolejnym powodem, dla którego warto zastanowić się nad założeniem konta swojemu dziecku jest możliwość systematycznego odkładania środków na takim koncie i  zgromadzenia większej kwoty, która będzie przeznaczona na konkretny cel. Zaoszczędzona kwota, w przyszłości może zostać wykorzystana na studia, różnego rodzaju kursy, prawo jazdy, rozwijanie pasji czy spełnianie marzeń. Należy pamiętać, że Ty, jako rodzic zakładasz takie konto i tylko w twojej obecności dziecko ma do niego dostęp, dlatego nie musisz się obawiać o błędne decyzje Twojej pociechy związane z zarządzaniem zgromadzonymi środkami. Alternatywą takiego rozwiązania może być po prostu założenie drugiego konta, na którym jako rodzic będziesz odkładał środki przeznaczone na przyszłość dziecka.

Oszczędność czasu

Jeśli regularnie wypłacasz swojemu dziecku kieszonkowe, zapewne sporym ułatwieniem będzie dokonanie tradycyjnego przelewu, zamiast udanie się do placówki banku czy do bankomatu w celu wypłaty środków. Podobnie w sytuacjach, gdy dziecko samo musi dokonać płatności za korepetycje, dodatkowe zajęcia, czy zakupy.

Ranking kont dla dzieci

Konta dla dzieci wciąż nie są na tyle popularne w zakresie produktów bankowych, dlatego niewiele banków ma je w swojej ofercie. Poniżej jednak sporządziliśmy ranking najkorzystniejszych z nich. Trzeba tutaj zwrócić uwagę, że znaczna większość instytucji wymaga, aby rodzic posiadał rachunek w tym samym banku.

Zestawienie ofert wraz z kosztami i opłatami

 

Nazwa banku

Opłata za prowadzenie konta

Opłata za posiadanie karty

Warunek posiadania konta przez rodzica

Pekao S.A.

0 PLN

0 PLN

TAK

mBank

0 PLN

0 PLN

TAK

PKO BP

0 PLN

0 PLN

TAK

BNP Paribas

0 PLN

0 PLN

TAK

Santander

0 PLN

dostępna po ukończeniu 13 lat

NIE

Millennium

0 PLN

0/4 PLN

NIE

Tabela 1. Ranking kont bankowych dla dzieci z uwzględnieniem opłaty za prowadzenie konta i posiadanie karty.

 

 

Pozycja w rankingu

Nazwa banku

Opłata za korzystanie z bankomatów

Opłata za przelew internetowy

1

Pekao S.A.

0 PLN

0 PLN

2

mBank

0 PLN

0 PLN

3

PKO BP

0/5 PLN

0 PLN

4

BNP Paribas

0/5 PLN

0 PLN

5

Santander

niedostępne

niedostępne

6

Millennium

0/1/5 PLN

0 PLN*

Tabela 2. Ranking kont bankowych dla dzieci z uwzględnieniem opłaty za korzystanie z bankomatów i za przelewy internetowe.

Opis rankingu kont bankowych dla dzieci

Warunek posiadanie konta przez rodzica

mBank, Bank Pekao, PKO BP oraz BNP Paribas oferują korzystne warunki kont dla dzieci, ale wymaganiem ze strony instytucji jest posiadanie konta w tym samym banku przez rodzica. Z kolei Santander Bank i Millennium nie stawiają takiego wymogu, ale klient musi się liczyć z warunkami koniecznymi do spełnienia, aby oferta była w pełni darmowa.

Opłata za prowadzenie konta i posiadanie karty

Żaden z banków uwzględnionych w naszym rankingu nie pobiera opłaty za prowadzenie konta. Jeśli chodzi o posiadanie karty przypisanej do konta dla dziecka mBank, Bank Pekao, PKO BP oraz BNP Paribas nie pobierają żadnych opłat, w Santander Banku jest ona dostępna dopiero po ukończeniu przez dziecko 13 roku życia, a Millennium wymaga, aby w ciągu jednego okresu rozliczeniowego została dokonana minimum jedna transakcją kartą płątniczą lub Blikiem.

Opłata za korzystanie z bankomatów

mBank oraz Bank Pekao nie pobierają opłat za korzystanie z bankomatów. PKO BP nie pobiera opłaty za wypłaty z bankomatów własnych, w przypadku pozostałych urządzeń koszt transakcji wynosi 5 PLN. Podobnie BNP Paribas, korzystanie z bankomatów własnych jest darmowe, przy wypłacie metodą BLIK z pozostałych bankomatów pobierana jest opłata w wysokości 5 PLN. Bank Santander umożliwia dokonywanie transakcji gotówkowych w bankomatach jedynie od momentu gdy dziecko ukończy 13 lat. W banku Millennium opłata za korzystanie z bankomatów nie jest pobierana jeśli dokonasz minimum jednej transakcji kartą w danym okresie rozliczeniowym oraz gdy jest to bankomat sieci Millennium. W pozostałych przypadkach 1 PLN - bankomaty Planet Cash oraz Santander, 5 PLN - inne.

Opłata za przelewy internetowe

Poza Bankiem Santander oraz Millenium gdzie wymagane jest ukończenie przez dziecko 13 lat, reszta banków oferuję usługę przelewów internetowych za darmo.

Kto może założyć konto dla dziecka?

Założenie konta dla dziecka jest możliwe jedynie w obecności jego rodzica lub opiekuna prawnego. Wynika to z ustaleń prawnych, dotyczących niemożności wykonywania czynności prawnych przez osobę, która nie ukończyła 13 roku życia. Według obowiązującego w Polsce kodeksu cywilnego, osoba która ukończyła 13 lat ma ograniczone prawo do czynności prawnych. Dlatego jeśli chcesz, aby twoje dziecko które mieści się ramach wiekowych od 0 do 13 lat posiadało własne konto, musisz udać się z nim do placówki banku i w jego imieniu podpisać umowę lub dokonać czynności online.

Jak założyć konto dla dziecka?

Zakładając konto dziecku do 13 roku życia zazwyczaj nie ma konieczności, aby dziecko było obecne przy podpisywaniu umowy. Jedynym wymaganiem ze strony banku może być posiadanie przez rodzica dokumentu potwierdzającego tożsamość małoletniego, a może to być legitymacja szkolna, akt urodzenia, dowód tymczasowy, czy paszport. W większości instytucji działanie takie jest możliwe do dokonanie przez internet, co oznacza że wizyta w placówce banku nie jest konieczna.

 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla dziecka?

Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego dla dziecka konta musisz wziąć pod uwagę fakt, że większość ofert wymaga posiadanie przez rodzica rachunku w tym samym banku. Kolejna ważna kwestia dotyczy celu w jakim konto jest otwierane, jeśli chcesz aby Twoje dziecko korzystało ze środków które znajdą się na jego koncie koniecznie wybierz taką ofertę która umożliwia płatności kartą czy zlecanie przelewów przed ukończeniem 13 roku życia. W innym przypadku ciągłe wizyty w oddziale mogą stać się problematyczne i czasochłonne. Ważne jest także przeczytanie umowy dotyczącej rozpoczęcia korzystania z usług banku, często zdarza się, że konto, które otwarłeś dla swojego dziecka automatycznie w dni ukończeniu przez niego 13 roku życia przekształca się w konto dla młodych.

Oprocentowanie kont dla dzieci

Niektóre banki oferują założenie lokaty dla dzieci, które jak wspomnieliśmy bywają często lepiej oprocentowane niż konta oszczędnościowe czy lokaty dla dorosłych. Bank Pekao S.A. oferuje atrakcyjne oprocentowanie lokaty dla dzieci w promocji do 31 marca. Wysokości oprocentowanie to aż 2% i obejmuje kwotę do 3 000 PLN. Środki przekraczające tę kwotę są objęte standardowym oprocentowaniem. Oprocentowanie konta dla dzieci, w banku Santander wynosi 1,5% i obejmuje tak samo kwotę 3 000 PLN. Pozostałe środki nie są oprocentowane.

Dodatkowe bonusy

Większość banków oferuje także możliwość uzyskania dodatkowych bonusów w formie bonów czy voucherów możliwych do wykorzystania w danych sklepach. PKO BP umożliwia uzyskanie 100 PLN za otwarcie konta środki dostępne są do wykorzystanie sieci sklepów smyk lub empik. Oprocentowanie i możliwe bonusy dotyczące pozostałych ofert, dostępne są na stronie internetowej danego banku.

Opinie o kontach dla dzieci

Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, konto dla dziecka wciąż nie jest bardzo popularnym produktem z zakresu ofert bankowych, a pomimo tego znaleźć można liczne opinie dotyczące funkcjonowania tego instrumentu finansowego. Na ogół konta takie cieszą się pozytywną opinią wśród konsumentów ze względu na korzystne warunki umów i dodatkowo atrakcyjne oprocentowanie czy premie. Większość negatywnych komentarzy wiąże się nie, z jakością świadczonych usług, a z samym faktem istnienia takiej usługi. Osoby negatywnie wypowiadające się na temat kont dla dzieci nie korzystają z tego produktu i potępiają pomysł zakładania nieletniemu konta, argumentując to brakiem konieczności i możliwością nabycia przez dziecko złych nawyków.

Podziel się swoją opinią

Jakie jest Twoje stanowisko w tej sprawie? Warto założyć dziecku konto bankowe, czy jet całkiem zbędny produkt w ofercie bankowej? A może już korzystasz z usługi konto dla dziecka? Podziel się swoją opinią na temat wybranej przez Ciebie oferty. Jeżeli uważasz, że w naszym rankingu nie uwzględniliśmy równie korzystnej oferty, daj znać w komentarzu lub bezpośrednio w wiadomości mailowej- support@fxmag.pl.


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk