• Odbierz prezent
Konsument coraz śmielszy. Budownictwo nadal zaskakuje
fot. pexels.com

Wczoraj GUS publikował sierpniowe dane o sprzedaży detalicznej. Odnotowany został spadek -2,7% r/r, zgodny z naszymi oczekiwaniami i mniejszy od konsensusu. Poprzednio, w lipcu, sprzedaż spadała o 4% r/r. Zatem na rocznych dynamikach widać dość wyraźną poprawę. Coraz lepiej też wygląda strumień sprzedaży po odsezonowaniu.

 

 

Odnotowany został trzeci miesiąc z rzędu wzrostu m/m, tym razem o 1,3%, co składa się na coraz bardziej zauważalne odbicie, po zapaści z pierwszej połowy br. Jest to tendencja zbieżna z naszymi oczekiwaniami poprawy pozycji krajowego konsumenta, wraz z redukcją inflacji. Automatycznie samo utrzymanie dynamiki wydatków nominalnych przekłada się w takiej sytuacji na poprawę dynamiki wydatków w ujęciu realnym. Patrząc na strukturę danych zauważalne jest przede wszystkim lekkie ożywienie w obszarze dóbr konsumpcyjnych trwałych, co dodatkowo można tłumaczyć lepszymi nastrojami gospodarstw domowych. Spodziewamy się, że obserwowane ostatnio tendencje w sprzedaży detalicznej będą kontynuowane w nadchodzących miesiącach, co przełoży się, szczególnie w 4Q’23 oraz kolejnym roku, na przyspieszenie w konsumpcji prywatnej.

Konsument coraz śmielszy. Budownictwo nadal zaskakuje - 1

 

Budownictwo nadal powyżej oczekiwań. Wczoraj GUS pokazał również dane o sierpniowej produkcji budowlano-montażowej. Wzrost o 3,5% r/r był mocniejszy od oczekiwań naszych i konsensusu uplasowanych w okolicy 1% r/r. Był też wyższy od wzrostu lipcowego na poziomie 1,1% r/r. A zatem budownictwo w tym roku nadal wykazuje się relatywnie dużą odpornością na spowolnienie gospodarcze. Pomagają przede wszystkim inwestycje związane z infrastrukturą, dodatkowo napędzane finiszowaniem wydatków w ramach poprzedniej perspektywy unijnej. Ale w sierpniu doszło też pewne ożywienie w budowie budynków. Po części wynikające z niższej bazy statystycznej z ub. roku. Ale też warto zwrócić na sytuację na rynku mieszkaniowym. Zauważalna jest pewna reakcja podaży na popyt generowany w ramach ożywienia w kredytach hipotecznych. Liczba rozpoczętych budów nowych mieszkań od maja stopniowo rośnie, a w sierpniu osiągnęła najwyższą tegoroczną wartość, ok. 18 tys. To nie są jeszcze poziomy z najlepszych czasów (sierpień’21 blisko 24 tys.), ale jest już dość blisko np. do poziomów z sierpnia’19 (19,5 tys.).

Konsument coraz śmielszy. Budownictwo nadal zaskakuje - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk