• Odbierz prezent
Konsolidacja na kursie euro w relacji do złotego (EUR/PLN). Piątkowe dane w centrum uwagi

Nastroje inwestycyjne w tym tygodniu nie są najlepsze, co generalnie jest wsparciem dla dolara, szczególnie, że cały czas nie ma mowy o wprowadzeniu w USA ujemnym stóp procentowych, o czym bez skrępowania mówi na Twitterze D. Trump. Jednak szef Fed sceptycznie odniósł się do tej koncepcji, natomiast swoje dołożył do pogorszenia nastrojów – zasygnalizował, że nie można jeszcze być optymistami co do perspektyw wzrostu gospodarczego – te są mocno niepewne, a bilans ryzyk jest znaczny. Niby nic nowego, ale że wybrzmiało to z ust J. Powella, rynek nie mógł tego zignorować. W końcówce tygodnia podejmowane są próby odbicia giełd, ale w tle pozostają relacje Chiny – USA. Po wczorajszym wywiadzie D. Trumpa sugerującym pogorszenie stosunków i to, że możliwe jest nawet ich zerwanie uwaga inwestorów może być skierowana właśnie na komentarz Chin.

Dla dolara obecne środowisko jest całkiem niezłe. Fed prowadzi luźną politykę pieniężną, ale jednak racjonalną. Ciążyć dolarowi może kolejny program wsparcia amerykańskiej gospodarki, a i technicznie póki co eurodolar zatrzymał się przy wsparciu na 1,08, więc cały czas aktualna jest konsolidacja 1,08-1,10. Tyle tylko, że potencjał odbicia może właśnie hamować newsflow dotyczący relacji chińsko-amerykańskich. Większa zmienność na eurodolarze może pojawić się po południu, gdy publikowane będą wskaźniki koniunktury w rodzaju NY Empire State, a także szacunki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA.

Na złotym w tym tygodniu panował relatywny spokój, nie reagował on mocno na spadki na giełdach, co może oznaczać, że kapitał spekulacyjny nie jest w niego mocno zaangażowany, a to by zwiastowało dalszy scenariusz konsolidacyjny na kursie euro względem złotego EUR/PLN. Póki co wąskim zakresem wahań jest 4,53-4,57. Dzięki porannym wstępnym danym o dynamice PKB za I kw. (+1,9% r/r vs. oczekiwane 1,3% r/r) polska waluta może mieć krótkoterminową przewagę i o ile pozwolą na to nastroje rynkowe, kurs euro EUR/PLN może zmierzać bardziej w kierunku 4,53.

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk