• Odbierz prezent
Konsolidacja cen metali szlachetnych. Ile dolarów USD zapłacisz dziś za uncję złota?

Ostatnie tygodnie na rynkach metali szlachetnych podkreśliły brak wyraźnego kierunku cen tej grupy surowców. Większość z nich także w tym tygodniu porusza się w konsolidacji, kontynuując wcześniejsze ruchy boczne.

Tak jest w przypadku cen złota. Notowania tego najpopularniejszego szlachetnego kruszcu oscylują w ostatnich dniach w rejonie 1730-1740 USD za uncję. W czerwcu cenom złota już po raz kolejny nie udało się pokonać tegorocznych maksimów. Jednocześnie, nie oddalają się one znacząco od tych szczytów, co świadczy jednak o sile strony popytowej i możliwości kolejnego ruchu cen w górę.

Fundamenty sprzyjają kupującym na rynku złota. Na pierwszy plan zaczynają wybijać się obawy dotyczące możliwej drugiej fali pandemii koronawirusa na świecie. Przykład Chin pokazał bowiem, że otwieranie gospodarki i znoszenie restrykcji może wywołać niepożądany efekt w postaci wzrostu liczby zachorowań. Tym razem w centrum uwagi nie jest jednak Wuhan, lecz Pekin, gdzie znajduje się nowe epicentrum koronawirusa. W stolicy Chin ponownie wprowadzono ograniczenia w funkcjonowaniu m.in. szkół i obiektów sportowych, a dodatkowo wstrzymano większość lotów.

Jeśli konieczność narzucenia ponownych restrykcji pojawi się także w innych krajach świata, to rosnąca awersja do ryzyka najprawdopodobniej na nowo przyciągnie inwestorów do rynku złota. Ewentualnym czynnikiem łagodzącym to zjawisko byłby jednak niewątpliwie fakt, że tym razem koronawirus nie jest już dla inwestorów zaskoczeniem, a poszczególne państwa wypracowały już pewne metody radzenia sobie z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Konsolidacja cen metali szlachetnych - 1

Notowania cen zota, YTD, źródło: Teletrader.com

Konsolidacja cen metali szlachetnych - 2

Notowania cen srebra, YTD, źródło: Teletrader.com

Konsolidacja cen metali szlachetnych - 3

Notowania cen platyny, YTD, źródło: Teletrader.com

Konsolidacja cen metali szlachetnych - 4

Notowania cen palladu, YTD, źródło: Teletrader.com

Konsolidacja cenowa widoczna jest w ostatnich dniach także na rynkach srebra, platyny i palladu. W przypadku srebra, notowania kontraktów na ten metal poruszają się w rejonie 17,50 USD za uncję. Ceny platyny oscylują w okolicach 815 USD za uncję, natomiast notowania palladu powróciły poniżej 2000 USD za uncję i obecnie poruszają się w okolicach 1940 USD za uncję.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2020.06.18

Notowania: SREBRO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SILVER/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk