• Odbierz prezent
Koniec wysokiej dźwigni u australijskich brokerów? ASIC wprowadzi ograniczenia jak ESMA

Australijski regulator finansowy ASIC w czwartek 22 sierpnia opublikował komunikat, w którym informuje o planach wprowadzenia ograniczeń dla rynku kontraktów CFD i całkowitego zakazu oferowania opcji binarnych. Działania australijskiego regulatora przypominają interwencję produktową europejskiego nadzoru ESMA i w swoich założeniach mają zapewnić większe bezpieczeństwo klientom brokerów.

 

O planach wprowadzenia przez australijski nadzór finansowy ograniczeń dla rynku kontraktów CFD (powszechnie i błędnie nazywanych rynkiem Forex), podobnych do tych wprowadzonych przez ESMA na terenie UE, mówiło się już pod koniec czerwca.

Obecnie wiadomo, że ASIC planuje wprowadzenie nowych ograniczeń jeszcze w tym roku, czekając na komentarze uczestników rynku do końca października.

Co konkretnie ma ulec zmianie? Podobnie jak w przypadku interwencji produktowej ESMA, australijski nadzór finansowy chce całkowicie zakazać oferowania opcji binarnych, ze względu na wysoki poziom ryzyka i znaczne straty ponoszone przez inwestorów na tych instrumentach.

Najistotniejsza zmiana ma jednak dotyczyć ograniczenia poziomu dźwigni finansowej - ASIC proponuje jednak inne rozwiązanie niż ESMA, postulując jednolite obniżenie lewara dla wszystkich typów kontraktów CFD na waluty do poziomu 20:1. Oprócz tego dźwignia dla kontraktów CFD ma zostać obniżona do:

  • 20:1 na złoto (XAU/USD)
  • 15:1 na indeksy giełdowe
  • 10:1 na surowce (poza złotem)
  • 5:1 na indeksy giełdowe
  • 2:1 na kryptowaluty

 

Ponadto ASIC, na wzór europejskiego regulatora, chce wprowadzić precyzyjne zasady dotyczące określania prowizji i opłat przez brokerów, a także zapewnić uczestnikom rynku ochronę przed ujemnym saldem i automatyczne zamykanie pozycji po osiągnięciu konkretnego poziomu straty.

 

Informacja ta jest o tyle istotna, że australijscy brokerzy, na czele z IC Markets, byli jak dotąd jednym z czołowych wyborów traderów, którzy liczyli na uniknięcie ograniczeń narzuconych na od zeszłego roku na europejskich brokerów.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk