• Odbierz prezent
Koniec ważnego programu Fed. Indeks WIG20 powyżej 1800 pkt

Koniec tygodnia przynosi całkiem niezły dzień na większości parkietów, choć raczej mieszaną sytuację na Wall Street. Rynki wydają się być odporne na nowe informacje dotyczące szczepionek, natomiast w Stanach Zjednoczonych zakończenie pewnego programu ze strony Rezerwy Federalnej prowadzi do niepewności w przypadku dalszego pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Czy ta informacja to początek korekty? Czy jednak większe staranie władz fiskalnych dotyczących faktycznych dopłat dla firm?

Na większości rynków obserwowaliśmy dzisiaj wzrosty. Rozpoczęło się od Azji, co przeszło na Europę, gdzie przed końcem sesji jedynie nieliczne indeksy notują straty. Ten tydzień zakończy się nieźle w przypadku niemieckiego DAXa, który znajduje się wciąż powyżej 13 tys. punktów, choć poniżej kluczowej strefy oporu przy poziomie 13250-13300 punktów. Widać, że inwestorzy byli oporni na nowe informacje dotyczące szczepionek. Wydaje się, dopóki nie rozpocznie się faktyczna dystrybucja, nie ma co liczyć na jakąś większą reakcję ze strony inwestorów na nowe wieści idące z frontu badań klinicznych. Z kolei w przypadku USA obecnie bardzo ważna wydaje się być kwestia końca programu tanich pożyczek, które dystrybuowane były przez Rezerwę Federalną. Sekretarz Skarbu USA, Steve Mnuchin w liście do szefa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella wskazał, że pożyczki opiewające na kwotę 455 mld USD powinny być dostępne dla Kongresu, aby ten mógł użyć tej kwoty według własnych życzeń, prawdopodobnie na bezpośrednie dopłaty.

Warto zauważyć, że zaufanie społeczne w stosunku do Fed jest większe niż w przypadku do władz federalnych, co może teoretycznie doprowadzić do pojawienia się niepewności wśród inwestorów oraz przedsiębiorców. Pomimo małego użycia programu Fed wskazał, że stanowił on zapewnienie dostępności środków dla biznesu, lokalnych agencji czy organizacji non-profit. Program pożyczek dystrybuowanych przez Fed zakończy się z końcem tego roku. Z drugiej strony rynek może też patrzyć z nadzieją (ponownie) na plany dotyczące pakietu wsparcia dla gospodarki. Lider mniejszości w Senacie z Demokratów oraz lider większości z Partii Republikańskiej wykazali chęć współpracy w najbliższym czasie i rozpoczęcie prac negocjacyjnych w sprawie pakietu. Obecnie na koniec dnia jedynie Nasdaq notuje wzrosty na amerykańskim rynku. Dzisiaj polskie aktywa zachowywały się całkiem nieźle, pomimo wielu czynników ryzyka. Zyskiwał złoty oraz zyskiwały akcje polskich spółek. Po części może to być efekt lepszych danych dotyczących produkcji przemysłowej, która w październiku wzrosła o 1% r/r przy oczekiwaniu wzrosty na poziomie 0,5% r/r. Z drugiej strony koronawirus nie spowalnia. Pomimo małej ilości testów liczba przypadków dzień w dzień przekracza ponad 20 tys., natomiast liczba notowanych zgonów wynosi ponad 600. Dzięki Allegro, CD Projekt, JSW czy KGHM indeks WIG20 był jednym z lepszych w Europie, zyskując na zakończeniu sesji ponad 1,6%. Indeks WIG20 zamknie się prawdopodobnie wyraźnie powyżej poziomu 1800 punktów.  


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk