• Odbierz prezent
Koniec podwyżek stóp studzi ofertę lokat: w styczniu banki pogorszyły propozycje depozytów
fot. pexels.com

Początek roku nie rozpieszcza oszczędzających. Większość banków pogorszyła oferty promocyjnych depozytów. Najczęściej w dół poszło oprocentowanie lub co najmniej maksymalna kwota, którą można zainwestować na preferencyjnych warunkach.

Przez ostatnich 15 miesięcy przyzwyczailiśmy się do tego, że banki regularnie podnosiły oprocentowanie na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Przebyliśmy w tym czasie długą drogę. W drugiej połowie 2021 roku banki częściej oferowały klientom oprocentowanie liczone w promilach niż procentach. To jednak szybko się zmieniało. Pod koniec 2022 rok normą stały się oferty z oprocentowaniem na poziomie około 6%, a przy spełnieniu dodatkowych wymagań można było w promocji dostać obietnicę zysku na poziomie nawet ponad 8% w skali roku. Wszystkie dane przytaczamy oczywiście na poziomie “brutto”, a więc przed potrąceniem tzw. podatku Belki.

Styczeń 2023 roku przyniósł zgoła inną informację. Jest to pierwszy od dłuższego czasu miesiąc, w którym średnie oprocentowanie najlepszych depozytów spadło. Jeszcze w grudniu 2022 promocyjne depozyty pozwalały zarobić przeciętnie 7,54%. Obecnie jest to 7,3%. Różnica, póki co może i wielka nie jest, ale apetyty oszczędzających przy dwucyfrowej inflacji wciąż są dalekie od zaspokojenia. Wciąż nie możemy ponadto mówić o trwałej zmianie trendu. Jeśli jednak RPP faktycznie nie podniesie już stóp procentowych, to i trudno liczyć na to, że oprocentowanie depozytów znowu zacznie rosnąć.

 

FXMAG finanse osobiste koniec podwyżek stóp studzi ofertę lokat: w styczniu banki pogorszyły propozycje depozytów  alior bank oprocentowanie lokat, bank spółdzielczy oprocentowanie lokat 2023, informacje, ing oprocentowanie lokat, kalkulator lokat, kalkulator lokat bankowych, kalkulator odsetek lokat, który bank ma najwyższe oprocentowanie lokat, mbank oprocentowanie lokat, najwyższe oprocentowanie lokat, najwyższe oprocentowanie lokat forum, oprocentowanie lokat, oprocentowanie lokat 2023, oprocentowanie lokat bankowych, oprocentowanie lokat pko bp, oprocentowanie lokat w bankach, oprocentowanie lokat w bankach w polsce, oprocentowanie lokat w pko bp, pko bp oprocentowanie lokat, pko bp oprocentowanie lokat 2023, pko oprocentowanie lokat, podatek od lokat, ranking lokat, ranking lokat 2023, ranking lokat bankowych, ranking lokat bez konta, ranking lokat luty 2023, ranking lokat styczeń 2023, santander oprocentowanie lokat, zmiana oprocentowania lokat pko bp,wiadomości 1

 

Mniej “ósemek” z przodu

Trzeba także przy tym podkreślić, że wprowadzona przez jeden z banków w ostatnim miesiącu oferta na 10% wcale nie zachęciła innych instytucji do podnoszenia oprocentowania swoich produktów. Ponadto już wiemy, że maksymalna kwota, którą można będzie ulokować na 10% w skali roku zostanie w lutym obniżona z 50 do 30 tys. Złotych. Z dobrych zmian wspomnieć można tylko o dwóch instytucjach, które miały w styczniu lepszą ofertę depozytów niż miesiąc wcześniej. Niestety jedna z tych promocji kończy się 31 stycznia.

W większości przypadków mamy za to do czynienia z pozostawieniem oferty bez zmian, wycofaniem niektórych produktów lub tez obniżeniem ich oprocentowania. Jeszcze miesiąc temu ofert, które kusiły stopą zwrotu na poziomie 8% lub więcej było 17. W pierwszym miesiącu 2023 roku takich ofert jest o 2 mniej. Więcej jest za to produktów z niższym oprocentowaniem. Te, których oferta nie przekracza 8% stanowią już ponad połowę najlepszych depozytów.

Przypomnijmy, że w ramach naszego rankingu zbieramy co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Skupiamy się na takich, w ramach, których powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach których trzeba skorzystać z produktów dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztów aktywnie korzystając z karty lub konta.

 

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Nazwa banku

Nazwa produktu

Oprocen- towanie w skali roku

Max kwota z danym oprocen- towaniem

Okres lokaty lub promocyjnego oprocentowania

Oferta dla nowych klientów lub środków?

Wymagane produkty dodatkowe

Credit Agricole

Lokata mobilna dla nowego klienta

10,00%

30 tys. zł*

180 dni

tak

konto

Citi Bank Handlowy

Konto Oszczędnościowe**

8,60%

100 tys. zł

4 miesiące

tak

konto

Inbank

Lokata Na Start

8,50%

50 tys. zł

3 miesiące

tak

-

Nest Bank

Nest Konto Oszczędnościowe

8,25%

400 tys. zł

2 miesiące

tak

konto

Toyota Bank PL

Lokata Plus

8,20%

10 x 40 tys. zł

12 miesięcy

nie

konto

BOŚ

Ekolokata Zimowa

8,01%

500 tys. zł

3 miesiące

nie

-

mBank

eKonto oszczędnościowe

8,00%

400 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

PKO BP

Lokata na dzień dobry

8,00%

200 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Bank Pekao

Konto oszczędnościowe

8,00%

200 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto

VeloBank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

8,00%

400 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

ING Bank Śląski

OKO

8,00%

400 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Bank Millennium

Konto Oszczędnościowe Profit

8,00%

300 tys. zł

90 dni

tak

konto

VeloBank

Lokata na Nowe Środki

8,00%

150 tys. zł

2 miesiące

tak

-

mBank

Moje cele – oferta prom.

8,00%

50 tys. zł

3 miesiące

nie

konto

Nest Bank

Lokata Witaj

8,00%

20 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto

PKO BP

Lokata na nowe środki

7,50%

bez limitu***

3 miesiące

tak

konto

Inbank

Lokata Standardowa

7,50%

1 mln zł

6 miesięcy

nie

-

Alior Bank

Konto Mega Oszczędnościowe

7,50%

200 tys. zł

3 miesiące

tak

-

BFF

Lokata Facto

7,00%

bez limitu

3 miesiące

nie

konto

Bank Millennium

Lokata Horyzont Zysku

7,00%

bez limitu

6 miesięcy

tak

konto

BOŚ

EKOkonto Oszczędnościowe

7,00%

1 mln zł

do 31.01.2023

nie

-

Santander Consumer Bank

Lokata online Nowe Środki

7,00%

400 tys. zł

6 miesięcy

tak

-

Alior Bank

Lokata terminowa

7,00%

200 tys. zł

182 dni

tak

konto

Bank Pekao

Lokata na nowe środki

7,00%

50 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Santander Consumer Bank

Rachunek oszczędnościowy

7,00%

50 tys. zł

do 24.04.2023

nie

-

BFF

Lokata Facto

6,50%

bez limitu

12 miesięcy

nie

konto

Santander

Lokata terminowa

6,00%

bez limitu

12 miesięcy

nie

konto

BNP Paribas

Lokata na Nowe Środki

6,00%

bez limitu

12 miesięcy

tak

konto

Credit Agricole

Lokata na nowe pieniądze

6,00%

100 tys. zł

180 dni

tak

konto

Citi Bank Handlowy

Konto Super Oszczędnościowe

6,00%

20 tys. zł

-

nie

konto

BNP Paribas

Lokata Gomobile

5,00%

50 tys. zł

5 miesięcy

nie

konto

Bank Pocztowy

Lokata w Porządku

5,00%

20 tys. zł

3 miesiące

nie

konto

Aion Bank

Aion (light) Oszczędności

5,50%

bez limitu

do 28.02.2023

nie

aplikacja mobilna

*Do końca stycznia 2023 maksymalna kwota z danym oprocentowaniem wynosi 50 tys. złotych. Od 01.02.2023 natomiast 30 tys. złotych

**Oferta ważna do 31.01.2023

**Maksymalną kwotę oznacza nadwyżkę ponad pieniądze zgromadzone na produktach depozytowych w dniu 13.01.2023

Opracowanie HRE Investments na podstawie danych z banków (termin nadsyłania informacji 30.01.2023) i stron internetowych banków

 

Koniec podwyżek stóp studzi ofertę lokat

Styczeń 2023 to także kolejny miesiąc, w którym RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie i to już po raz czwarty z rzędu. To właśnie dlatego większość banków nie podwyższyła oprocentowania swoich produktów lub też zdecydowała się na jego obniżanie. Pomiędzy stopami, a oprocentowaniem depozytów istnieje bowiem wyraźny związek. Podobne zależności można będzie prawdopodobnie obserwować w następnych miesiącach. Jak bowiem sugerują aktualne notowania kontraktów terminowych (FRA) nie można wykluczyć obniżek stóp procentowych w tym roku.

Nie jest to dobra wiadomość, jeśli spojrzymy na realne wyniki rocznych lokat, czyli tych po uwzględnieniu podatku i inflacji. Chodzi tutaj o to, że spodziewane ruchy ze strony banków wpłyną negatywnie na walkę naszych oszczędności z inflacją. Ta zgodnie z prognozami NBP ma w ostatnim kwartale 2023 roku wynosić 8%. To znaczy, że dziś musielibyśmy założyć roczną lokatę na co najmniej 9,9%, aby zachować siłę nabywczą oszczędności. Obecnie tylko jeden bank ma taką ofertę, choć trzeba mieć świadomość, że jest ona obarczoną kilkoma dodatkowymi warunkami. Mówimy tu o ofercie dla nowych klientów, z której skorzystamy jedynie przez 2 tygodnie od założenia konta. Ponadto rachunek ten będzie bezpłatny, o ile co miesiąc będziemy go zasilać i co najmniej raz wykonamy transakcję bezgotówkową. A gdyby i tego było mało, to promocyjne warunki obowiązują tylko przez 180 dni i do końca stycznia 2023 roku dotyczą depozytu na maksymalnie 50 tysięcy złotych, a od lutego limit ten zostanie obniżony do 30 tysięcy.

FXMAG finanse osobiste koniec podwyżek stóp studzi ofertę lokat: w styczniu banki pogorszyły propozycje depozytów  alior bank oprocentowanie lokat, bank spółdzielczy oprocentowanie lokat 2023, informacje, ing oprocentowanie lokat, kalkulator lokat, kalkulator lokat bankowych, kalkulator odsetek lokat, który bank ma najwyższe oprocentowanie lokat, mbank oprocentowanie lokat, najwyższe oprocentowanie lokat, najwyższe oprocentowanie lokat forum, oprocentowanie lokat, oprocentowanie lokat 2023, oprocentowanie lokat bankowych, oprocentowanie lokat pko bp, oprocentowanie lokat w bankach, oprocentowanie lokat w bankach w polsce, oprocentowanie lokat w pko bp, pko bp oprocentowanie lokat, pko bp oprocentowanie lokat 2023, pko oprocentowanie lokat, podatek od lokat, ranking lokat, ranking lokat 2023, ranking lokat bankowych, ranking lokat bez konta, ranking lokat luty 2023, ranking lokat styczeń 2023, santander oprocentowanie lokat, zmiana oprocentowania lokat pko bp,wiadomości 2

 


HRE Investments

Niezależny holding działający na rachunek własny oraz inwestorów zewnętrznych w obszarze nieruchomości. Zyski dla swoich klientów wypracowujemy za pomocą realizowanych projektów mieszkaniowych działając jak tradycyjny deweloper oraz oportunistycznie, poprzez inwestycję w deweloperów. W ten sposób HRE Investments konsoliduje rynek nieruchomości w Polsce.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk